Pretraga tekstova
Mađarska, Slovačka i Poljska uvele su jednostrane zabrane za uvoz ukrajinskih žitarica. A ostale?
U nedjelju ujutro četiristotinjak mađarskih poljoprivrednika prosvjedovalo protiv odluke Brisela o ukidanju zabrane uvoza ukrajinskih žitarica u Mađarsku, Rumuniju, Bugarsku, Slovačku i Poljsku.
Četiri zemlje i nakon 15. septembra traže zabranu uvoza iz Ukrajine, šta kaže peta?
Čim je odluka donesena u petak, 15. septembra do kada je zabrana trajala, odmah su organizirali demonstracije, piše Agroinform. S traktorima i ostalim poljoprivrednim strojevima vozili su se magistralom 4 koja vodi do granične postaje, a jedna od prometnih traka bila je potpuno zauzeta vozilima.
István Jakab, predsjednik Udruženja mađarskih poljoprivrednih sindikata i poljoprivrednih zadruga (Magosz), koja je organizirala protest zajedno s Nacionalnom poljoprivrednom komorom, nazvao je odluku Evropske komisije da ne produži zabranu uvoza ukrajinskih žitarica neprihvatljivom za tamošnje poljoprivrednike. Kažu kako potpuno podržavaju odluku mađarske vlade koja je odmah nakon ukidanja zabrane donijela vlastitu odluku o daljnjoj zabrani uvoza pšenice, kukuruza, uljane repice i suncokreta, ali i još 24 proizvoda.
Ta se roba može samo transportirati, ali ne i ostati u Mađarskoj.
Tamás Petőházi, predsjednik Nacionalnog udruženja proizvođača žitarica kaže kako je u toj zemlji ove godine proizvedeno oko 3 miliona tona izvozne robe. "Unutarnja potrošnja je oko 2,5 miliona tona, uz to još ima 3 miliona tona žitarica. Loša vijest je da nema uobičajenih talijanskih kupaca koji su u ovom razdoblju kupovali mađarsku pšenicu", pojasnio je.
Budući da izvozno tržište ne funkcionira, cijene su još niže, a situacija bezizlazna.
Osim Mađarske, jednostranu zabranu su uvele i Slovačka i Poljska, a Reuters piše da isto traže i rumunski poljoprivrednici.
"Ako je zemlja poput Poljske, koja snažno podupire Ukrajinu protiv ruske agresije, donijela takvu odluku, ne razumijemo zašto bi Rumunija bila rezervirana učiniti isto", saopćilo je tamošnje udruženje poljoprivrednika.
Ukrajina je isporučila 9,2 miliona tona žitarica preko rumunske crnomorske luke Constanta u prvih osam mjeseci ove godine, a ukupno 8,6 miliona tona u 2022.
Tagovi
Ukrajinske žitarice Uvoz žitarica Ukidanje zabrane Slovačka Poljska Mađarska
Autorica
Više [+]
Hobi vrtlarica i zaljubljenica u prirodu s dugogodišnjim iskustvom u novinarstvu.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Ječam u vodi, ako se voda brzo ne povuče iz usjeva pitanje kako će dalje teći njihov razvoj i da li će upšte