Poljoprivrednici još uvijek zbrajaju štete nakon oluje i grada koji je u pojedinim područjima bio veličine teniske loptice.
Sjevernije dijelove Bosne i Hercegovine proteklog je vikenda zahvatilo jako navrijeme. Poljoprivrednici još uvijek zbrajaju štete nakon oluje i grada koji je u pojedinim područjima bio veličine teniske loptice.
U subotu u večernjim satima na području Tuzlanskog kantona najteže su pogođeni Doboj Istok, Gračanica, Živinice, Tuzla i ostali gradovi, saopćeno je iz Federalne uprave civilne zaštite.
"Uništen je veliki broj plastenika. Poljoprivreda, voćarstvo pretrpjelo je velike gubitke", naveli su iz FUCZ-a.
Općinski štab civilne zaštite Doboj Istok je proglasio stanje prirodne nesreće uzrokovane gradom i kišom.
"Oštećeni su poljoprivredni usjevi, voćnjaci, automobili, plastenici i krovovi stambenih objekata", rekao je Zoran Jovanović, direktor Kantonalne uprave civilne zaštite Tuzla.
Građani, pravna i fizička lica u Doboj Istoku, u skladu sa donesenom odlukom mogu podnijeti prijave o nastaloj šteti na obrascu koji se nalazi na protokolu Općine i u svim Mjesnim zajednicama. Prijave se primaju od ponedjeljka, 24. juna.
Led veličine skoro teniske loptice padao je na području živiničkih naselja Šerići, Suha, Priluk.
Sa strahom su u subotu u nebo gledali i kalesijski poljoprivrednici, gdje je led nedavno stukao mnoge usjeve i nasade. Na sreću, ovog vikenda, kako nam kaže agronom na farmi "Jajić" u Kalesiji, Elvedina Bukvar, nije bilo šteta.
"U subotu je bilo malo leda, ništa značajno, nas je pogodilo u prethodnoj sedmici, sa 11. na 12. ovog mjeseca, kada nam je grad uništio oko 50 hektara kukuruza", kaže Bukvar.
Štetu su, dodaje, prijavili općinskoj službi, no hoće li dobiti odštetu, ostaje otvoreno pitanje. Kukuruz, kako navodi, nije 100 postotno uništen, ostala je osnovna vodilica, stabljika, kroz koju se provode sve hranjive materije.
"Kukuruz je u stresnom periodu, ali mi pokušavamo sačuvati koliko je moguće. On će nastaviti rasti, ali će prinosi biti znatno umanjeni, čak i do 50 posto", ističe agronom farme "Jajić" na kojoj je 180 grla, uglavnom mliječnih goveda i rasplodnih junica.
Bukvar navodi treba ukloniti sve stradale dijelove kako biljku ne bi opterećivali: "Farmeri su upoznati s aminokiselinama, bez obzira koja je kultura u pitanju, treba ih koristiti kako bi nastale rane zacijelile."
Krupan grad, kiša i vjetar načinili su veliku štetu u voćnjacima i baštama u Potkozarju, naročito Miljevićima i okolini, javlja Radio Kozara.
"Šteta je velika, to je već sada izvjesno. Zasadi breskve, kajsije, šljive, kruške, jabuke i drugog voća, oštećeni su, na pojedinim stablima polomljene su grane, skinut i list. Nebo se, u času zamračilo, zagrmjelo je, a sa vjetrom stigli su kiša i grad", kažu mještani Miljevića.
Kada je riječ o protivgradnoj zaštiti, u subotu je dejstvovala je 121 protivgradna stanica i ispaljeno je ukupno 330 protivgradnih raketa. Protivgradna zaštita dejstovovala je na teritoriji Gradačca sa četiri stanice i ispaljeno je šest protivgradnih raketa.
Iz "Protivgradne preventive RS" navode da su postojale povremene zabrane korištenja vazdušnog prostora radi sigurnosti vazdušnog saobraćaja, čime je nad nekim područjima onemogućeno pravovremeno ispaljivanje protivgradnih raketa.
U saopćenju se ističe da su u najvećem broju gradonosni procesi ublaženi, a pojave grada svedena na uža područja i kraće vrijeme trajanja. Subota, 22. juni, zabilježena je kao dan u ovogodišnjoj protivgradnoj sezoni sa najvećim brojem ispaljenih protivgradnih raketa.
U nedjelju je pojava leda zabilježena u Goraždu. Slično, nestabilno i olujno vrijeme može se očekivati i u narednim danima.
Fotoprilog
Tagovi
Autorica