Zadnje aktivnosti

Posljednje aktivnosti korisnika mogu vidjeti samo registrirani korisnici.

Online korisnici

Online korisnike Agrokluba mogu vidjeti samo registrirani korisnici.
Za potpune funkcionalnosti ovih servisa, prijavi se.

Promo

  • Insekti
  • 01.04.2019. 18:00

Kraljevski leptiri znaju liječiti sami sebe

Znamo da su zarazne bolesti jedna od velikih prijetnji za ljudsku populaciju. Jesmo li ikada razmišljali kako se sa njima bore insekti, mala i jednostavna bića poput kraljevskog leptira?

Kraljevski leptiri znaju liječiti sami sebe
Foto: Pixabay/PublicDomainPictures
  • 188
  • 17
  • 0

Zarazne bolesti su vrlo česta tema današnjeg društva i još uvijek su jedan od glavnih uzroka ljudske patnje i smrti širom svijeta. Svake godine, milioni umiru od bolesti poput tuberkuloze, malarije, HIV-a širom svijeta, dok hiljade umru od sezonske gripe.

Ljudi su ipak smislili načine kako da se zaštite od zaraza te postoje lijekovi i cjepiva. Najnovija istraživanja pokazuju da i insekti znaju da se liječe. 

Od životinja se dosta toga može naučiti

Biolog Jaap de Roode, zaključuje da od životinja i te kako možemo naučiti kako se liječe vlastite bolesti, a akcenat stavlja na kraljevske leptire.

Tim povodom biolozi su proveli nekoliko eksperimenata. U jednom od njih su kraljevskog leptira stavljali u veliki kavez, ljekovitu biljku sa jedne strane, a neljekovitu sa druge, i onda su mjerili broj jaja koja leptiri polažu na svaku biljku.

"Kada to uradimo, rezultati su uvijek isti. Otkrivamo da kraljevski leptiri izrazito više vole ljekovitu mlječiku," ističe Jaap de Roode. Drugim riječima, ženke polažu 68% svojih jaja na ljekovitu mlječiku. Zanimljivo je to da one zapravo prenose parazite kada legu jaja i to ne mogu spriječiti. Takođe ne mogu liječiti same sebe. Ovi eksperimenti govore da se majke kraljevskih leptira odlučuju leći jaja na ljekovitoj mlječiki od čega će njihovo buduće potomstvo biti manje bolesno.

Kako otrovne kemikalije utiču na kraljevske leptire?

Kraljevski leptiri su veoma probirljivi po pitanju hrane. Mlječiku jedu samo kao larve, ali postoji nekoliko vrsta mlječike koje mogu da koriste, a one u sebi imaju kardenolide koje su otrovne kemikalije. Međutim, otrovne su za većinu životinja, ali ne i za kraljevske leptire. Ovi leptiri mogu da uzmu kemikalije, stave ih u svoja tijela, i time ih načine otrovnim protiv svojih grabljivica, poput ptica. Onda reklamiraju svoju otrovnost kroz predivne boje upozorenja kao što su narandžasta, crna i bijela.

Paraziti kojima se zaraze kraljevski leptiri nazivaju se ophryocystis elektroscirrha. Oni proizvode spore, milione spora na spoljašnjosti leptira koje se vide kao male mrlje između krljušti leptira. A to je zaista štetno po leptire jer im skraćuje životni vijek, ugrožava sposobnost letenja, čak ih može ubiti prije nego što dođu do odraslog doba.

"Ovi leptiri su veoma poznati po svojim spektakularnim selidbama iz SAD i Kanade do Meksika svake godine, gdje se skupe milioni njih," ističe ovaj biolog.

Ovo  je zaista bitno otkriće, ne samo zato što nam govori nešto sjajno o prirodi, već i zato što nam može reći nešto više o tome kako da pronalazimo lekove. "Ovo su veoma male životinje za koje mislimo da su veoma jednostavne. Imaju sićušne mozgove, a mogu da se liječe na ovaj veoma sofisticiran način, kaže biolog. 

Opširnije o ovoj temi saznajte u video prilogu ispod: 


Izvori

TED


Tagovi

Kraljevski leptiri Mlječika Jaap de Roode Insekti Samoizlječenje