Evropsko tržište nije odreagovalo na sukobe u crnomorskom regionu, dok je američko tržište pod uticajem izvoza, dobrih vremenskih uslova i očekivanih visokih prinosa kukuruza u Brazilu.
Tržište žitarica je i dalje pod različitim pritiscima. Nakon ruskih napada na ukrajinske luke na Dunavu cijena pšenice je na američkom tržištu skočila za pet posto, ali ova vijest nije mogla značajno povećati cijenu na evropskom tržištu.
"Rusi su pogodili skladišta i silose za žito, oštetivši skoro 40.000 tona žitarica koje očekuju afričke zemlje, Kina i Izrael", rekao je ukrajinski ministar za infrastrukturu Oleksandre Kubrakov na Telegramu.
Cijene žitarica porasle nakon ruskog napada na ukrajinsku luku
S druge strane Rusi javljaju da su Ukrajinci napali luku Novorosijsk, koja je jedna od najvažnijih ruskih luka na Crnom moru i važan centar za pretovar žitarica.
Turski predsjednik Recep Tayyip Erdogan zamolio je ruskog predsjednika Vladimira Putina da Rusija ne preduzima mjere koje bi dovele do još veće eskalacije sukoba u crnomorskom regionu.
Ukrajinski sindikat trgovaca žitom UGA povećao je svoju prognozu kombinovanog usjeva žitarica i uljarica za Ukrajinu za 2023. za skoro osam miliona metričkih tona na 76,8, izviještava Reuters. Žetva će vjerovatno obuhvatiti 26,9 miliona tona kukuruza, 20,2 miliona tona pšenice, 5,2 miliona tona ječma, 13,9 miliona tona sjemena suncokreta, 3,9 miliona tona uljane repice i 4,8 miliona tona soje.
U prognozi bi izvoz pšenice mogao biti 15 miliona tona u 2023./24. u poređenju sa 16,8 miliona u 2022./23., a ukrajinske isporuke kukuruza mogle bi pasti na 22 miliona tona sa 29,5 miliona.
Očekuje se da će veliki pritisak biti na alternativne pravce izvoza i transporta ukrajinskih proizvoda, prvensteno žitarica. Transport se preusmjerava na željeznicu i luke na Dunavu.
Kraj sedmice na pariškom Matifu je obilježen daljim padom cijene kukuruza. Za tonu pšenice u septembarskim ugovorima je treba izdvojiti 236,75 eura, dok je za decembarske ugovore cijena 246,25 eura. Cijena kukuruza je u padu za skoro pet posto i iznosi 214,50 eura/t, dok je uljana repica poskupila na 466,50 eura/t zbog smanjenog prinosa i kašnjenja žetve u Evropi.
Na američkom tržištu je drugačija situacija. Na čikaškom CBoT-u u padu je cijena pšenica i danas u 13 sati je iznosila 210,43 eura/t. Manja je i cijena kukuruza i za tonu je trebalo izdvojiti 172,87 eura. Najmanje je pala cijena soje na 479,50 eura/t.
Prema podacima USDA povećan je izvoz soje na 2,72 miliona tona, što je blizu najviših trgovinskih očekivanja. Izvoz kukuruza je iznosio malo više od 456.000 tona, a to je blizu donje granice trgovinskih očekivanja koja se kreću u rasponu od 350 hiljada do 1,2 miliona tona. Tržište kukuruza je pod jakim uticajem povećane prognoze za žetvu u Brazilu, boljih vremenskih uslova u SAD-u i Evropi.
Tagovi
Autorica