Pretraga tekstova
Najveći udio izdataka za zaštitu okoliša je u Nizozemskoj. Susjedna Hrvatska se, prema podacima Eurostata, našla u sredini poretka, s udjelom od 0,7%, što je nešto niže od EU prosjeka.
U 2018. godini 27 država članica EU potrošilo je zajedno gotovo 106 milijardi eura za zaštitu okoliša, što predstavlja 1,7% ukupnih državnih izdataka. To je ekvivalent 0,8% BDP-a, objavio je Eurostat u svom izvješću.
Te je godine udio izdataka za zaštitu okoliša i BDP-a varirao u državama članicama EU od 0,2% u Finskoj, 0,3% na Cipru i Litvi, 0,4% u Danskoj, Irskoj, Mađarskoj i Austriji i preko 1% na Malti (1,2%), Belgiji i Grčkoj (obje 1,3%). U Nizozemskoj je ovaj omjer najviši i on iznosi 1,4%, dok je europski prosjek 0,8%.
Kako je vidljivo iz grafa, susjedna Hrvatska se našla u sredini poretka, s udjelom od 0,7%, što je nešto niže od EU prosjeka.
Kako bi ovaj postotak bio viši, Europska komisija je najavila ulaganje u iznosu od 101,2 miliona eura za najnovije projekte u okviru programa za okoliš i klimatsku politiku LIFE. Naime, tim će se sredstvima poduprijeti 10 velikih projekata u području okoliša i klime u devet država članica i tako pomoći Europi u prijelazu na održivu privredu i klimatsku neutralnost.
Više od 100 miliona eura za projekte unaprijeđenja zelene i klimatski neutralne Europe
Riječ je o projektima na Cipru, u Estoniji, Francuskoj, Grčkoj, Irskoj, Latviji, Slovačkoj, Češkoj i Španiji, stoji u priopćenju Europske komisije. Kako je rekao povjerenik za okoliš, okeane i ribarstvo Virginijus Sinkevičius, ovi će projekti pomoći u očuvanju prirode, poboljšaju kvalitet zraka i vode, kako bi privredu EU učinili zelenijom. Time će se poboljšati naša otpornost na klimatske promjene.
Veliki projekti bit će potpora Europskom zelenom planu i cilju EU-a da Europa do 2050. postane prvi svjetski klimatski neutralan kontinent.
Odnose izdataka za zaštitu okoliša i BDP-a država članica EU u 2018. godini možete pogledati u grafu:
Na zagađenje okoliša uveliko utiče i proizvodnja mesa, zbog koje je Koalicija organizacija koje se bave zdravljem, okolišem i zaštitom životinja (TAPP) pozvala Europski parlament na povećanje cijena tog proizvoda kako bi amortizovali visoke emisije stakleničkih plinova koje stvara stočarska industrija.
Čeka nas veća cijena mesa - mjera borbe protiv zagađenja okoliša?
Plan je povećati cijenu u Europskoj uniji kako bi se smanjio štetan uticaj na okoliš koju proizvodi uzgoj životinja za meso, uključujući emisije CO2 i gubitak biološke raznolikosti. U parlamentu kažu da će svi prihodi od povećanja cijene biti ponovno uloženi u očuvanje okoliša, a mogao bi se smanjiti porez na povrće i voće.
Porez na meso vjerovatno će biti uključen u predstojeći Europski zeleni dogovor (EU Green Deal), a hoće li zaživjeti, ostaje nam vidjeti.
Tagovi
Zaštita okoliša Hrvatska Nizozemska Finska Poljoprivreda i okoliš Virginijus Sinkevičius
Autorica
Više [+]
Magistra agroekonomike s iskustvom u poljoprivredi. Svoje znanje i savjete dijeli i s čitateljima Agrokluba.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Međunarodno takmičenje u lovu ribe na plovak..."Kup Kečiga 2025." Brčko
Selma Mujić
prije 2 tjedna
Da, taj.... mislim da ima zanimljivu priču :) Da, taj.... mislim da ima zanimljivu priču :)
Danijela Plavšić
prije 2 tjedna
Ovo je pulover, ako me oči dobro služe, sve je u modi hehe.. Ovo je pulover, ako me oči dobro služe, sve je u modi hehe..
Selma Mujić
prije 2 tjedna
Ribolovac u roze prsluku već je priča za sebe ... Ribolovac u roze prsluku već je priča za sebe ...