Savjetnica za stručnu podršku poljoprivrednicima Đurđica Kšenek, objasnila je kako i s čim pomoći biljkama nakon obilnih padavina i grada koji su poharali usjeve i nasade.
Olujno nevrijeme s obilnim padavinama i gradom, nanijelo je velike štete na usjevima i nasadima, a biljkama koje su preživjele sada prijete bolesti i štetnici. Kako pomoći voćkama, povrću i vinovoj lozi, objasnila je savjetnica za podršku poljoprivrednicima Đurđica Kšenek.
Voćarima koji su pretrpjeli tuču u nasadima, savjetuje primjenu aminokiselina u kombinacijama s fungicidima protiv uzročnika bolesti za brže zacjeljivanje rana.
Vlasnici intenzivnih nasada jabuka i krušaka nakon obilnih padavina trebali bi izvršiti zaštitu protiv uzročnika bolesti čađave krastavosti (Venturia inaequalis) čije su brojne infekcije zabilježene.
Preporučuje se, navodi, kombinacija pripravka: Score 250 EC i Faban (primijeniti najviše četiri puta u vegetaciji) u kombinaciji s preventivnim ili kontaktnim fungicidom protiv krastavosti: Delan 700 WDG, Delan SC, Captan 80 WG, Polyram DF.
Nadalje, proizvođači šljiva trebaju obaviti zaštitu protiv šupljikavosti lista (Stigmina carpophila) i primijeniti Merpan 80 WDG ili Kastor dok bi proizvođači bresaka, nektarina trebali ponoviti tretiranje protiv šupljikavosti lista (Stigmina carpophila) i primijeniti jedan od organskih fungicida: Captan WP 50, Kastor, Delan.
Protiv pepelnice (Podosphaera panosa) na breskvama i nektarinama savjetuje korištenje Nativo i Luna experience (djeluju i protiv truleži) ili Thiovit Jet.
Kod višanja se savjetuje primjena fungicida protiv kozičavosti (Blumeriella jaapii) odnosno upotrijebiti: Luna experience, sredstvo djeluje i protiv truleži ploda (Monilia fructigena), K 3 dana.
Stručnjakinja napominje i da u nasadima lijeske valja ponoviti zaštitu od uzročnika pjegavosti lista (Piggotia corylii) i sive pjegavosti (Gnomnia leptostyla) pripravakom Signum (2 puta u vegetaciji), a protiv pepelnice (Phylactinia guttata) Chromosul 80 ili Kumulus DF.
"Voćarima sugeriramo, zbog najavljenih novih oborina, primjenu i okvašivača", naglašava đurđica Kšenek.
Kada je u pitanju povrće, potrebno je izvršiti zaštitu nakon obilnih padavina od plamenjače i drugih uzročnika bolesti čim se može ući u polje.
"Povrtlarima čije su njive pretrpjele grad, savjetujemo primjenu aminokiselina u kombinaciji s fungicidima kojima treba dodati okvašivač zbog novih najavljenih padavina", savjetuje.
Nasade luka potrebno je zaštititi od uzročnika plamenjače (Peronospora destructor), hrđe (Puccinia allii), bijele truleži (Sclerotinia spp.) i sive plijesni (Botrytis spp.) koristeći se jednim od dozvoljenih pripravaka. Protiv plamenjače: Ortiva, a protiv hrđe: Score 250 EC, Ortiva, Luna experience te Signum koji ima djelovanje na hrđu i bijelu plijesan.
Na kupusnjačama, krastavcima, mahunama i grahu potrebno je obaviti zaštitu od plamenjače, koncentrične pjegavosti, hrđa i antraknoza koristeći se fungicidom, poput Ortive.
"Fungicidima na kupusnjačama i luku dodati okvašivač", napominje.
Nasade krumpira također treba zaštititi od plamenjače (Phytophthora infestans) jednim od fungicida: Ranman Top, Proxanil 450 SC, Revus SC.
Vinogradarima savjetuje da nakon obilnih padavina ponove zaštitu čim mogu ući u vinograd, sistemičnim fungicidima protiv plamenjače (Plasmopara viticola) i primijeniti jedan od fungicida: Mikal Premium F, Forum Star Ampexio.
Protiv pepelnice (Uncinula necator) isto upotrijebiti jedan od sistemičnih fungicida: Luna expirience, Dynali, Folicur EW 250, Collis, Vivando, Talendo, Nativo ili Topas 100 EC u kombinaciji s Chromosul 80.
Tagovi
Autorica