Dokumentarac "Sutra" pronalazi inicijative koje su se dokazale u devet zemalja kao primjeri rješenja ekoloških i društvenih izazova 21. stoljeća kroz pet tema: poljoprivredu, energetiku, ekonomiju, obrazovanje i upravljanje.
Dokumentarac "Sutra“, autora Cyril Dion i Mélanie Laurent (Shosanna iz Tarantinovih "Nemilosrdnih gadova", naslovna fotografija) za razliku od brojnih filmova koji se fokusiraju na uzroke globalne ekološke neravnoteže i njihove negativne posljedice, nudi konstruktivan pristup izlažući rješenja problema s kojima se čovječanstvo suočava.
Autori pronalaze inicijative koje su se dokazale u devet zemalja kao primjeri rješenja eko i društvenih izazova 21. stoljeća kroz pet tema: poljoprivredu, energetiku, ekonomiju, obrazovanje i upravljanje.
Film prikazuje primjere regenerativne i ekološke poljoprivrede koja smanjuje utjecaj na okoliš. Predstavlja gradove i zajednice koje koriste obnovljive izvore energije i čistu tehnologiju. Promovira kružnu ekonomiju, lokalnu valutu i održive poslovne modele.
Također prikazuje participativne modele upravljanja koji jačaju demokraciju i društvenu odgovornost. Naglašava važnost promjene obrazovnih sistema kako bi se potaknulo kritičko razmišljanje i ekološka svijest.
Bec Hellouin, farma u Francuskoj koristi permakulturne metode kako bi proizvodila hranu na održiv način. Uprkos maloj površini, uspijevaju proizvesti visoke prinose bez upotrebe hemikalija, pokazujući kako ekološka poljoprivreda može biti i ekonomski isplativa.
Kopenhagen je prikazan kao primjer grada koji aktivno prelazi na 100% obnovljive izvore energije. Grad ulaže u vjetroelektrane, solarnu energiju i sisteme grijanja na biomasu, dok istovremeno potiče građane na korištenje bicikala i javnog prijevoza.
U Portugalu se prikazuje Tamera, ekološka zajednica koja je izgradila vlastiti sistem za upravljanje vodama i obnovljive izvore energije.
Engleski grad Totnes uveo je lokalnu valutu kako bi potaknuo lokalnu ekonomiju i smanjio ovisnost o globalnim financijskim sistemima.
Finski obrazovni sistem prikazan je kao primjer promjene obrazovanja kako bi se potaknulo kritičko razmišljanje i ekološka svijest. U školama se djeca uče o održivosti, zaštiti okoliša i važnosti zajedničkog rada na rješenju globalnih problema.
Kada se stari, samodopadni i arogantni Englez odluči baviti poljoprivredom
U New Yorku je pokrenut projekt za regeneraciju zagađenih i iscrpljenih urbanih zemljišta putem urbanih farmi i ekološke poljoprivrede. Grad koristi principe permakulture kako bi oživio gradsku okolinu, smanjio količinu otpada i proizveo organsku hranu u urbanim uvjetima.
Iako započinje šokantnom statistikom o tome kako rast stanovništva, klimatske promjene i uništavanje zemljine površine dovode do nestanka ljudske rase, autori su zaključili da je bolje umjesto katastrofičnog pristupa prikazati optimistične inicijative koje su već dale plod kroz aktivistička djelovanja diljem svijeta.
Film je dobio francusku nacionalnu filmsku nagradu "César“ za najbolji dokumentarac.
Informativan i na trenutke dojmljiv u svojim pokušajima da ostane optimističan s obzirom na "apokaliptične" teme kojima se bavi "Sutra" je inspirativan i krajnje zabavan film.
*Naslovna fotografija: Shutterstock/Little Vignettes, magicinfoto
Tagovi
Autor