Zadnje aktivnosti

Posljednje aktivnosti korisnika mogu vidjeti samo registrirani korisnici.

Online korisnici

Online korisnike Agrokluba mogu vidjeti samo registrirani korisnici.
Za potpune funkcionalnosti ovih servisa, prijavi se.

Promo

  • SkyGuard
  • 15.05.2025. 12:00
  • Hercegovačko-neretvanski kanton, Federacija Bosne i Hercegovine, Mostar

Kad se domaća pamet vine u zrak: Mostarski studenti osmislili poljoprivredni dron

Studenti različitih usmjerenja udružili znanje i razvili budućeg čuvara bh. njiva.

Kad se domaća pamet vine u zrak: Mostarski studenti osmislili poljoprivredni dron
Foto: Blaž Perić
  • 59
  • 0
  • 0

Studenti Sveučilišta u Mostaru osmislili su SkyGuard, inovativni projekt koji koristi autonomni dron za nadzor i zaštitu poljoprivrednih površina. Riječ je o znanstveno-istraživačkom projektu koji će promijeniti način na koji se štite domaće oranice, jer se bavi novim pristupima u tehnologiji, koji je sposoban samostalno nadzirati usjeve i reagirati na potencijalne prijetnje u poljoprivredi.

Cilj je, kažu nam, ponuditi praktično i inovativno rješenje za brojne probleme s kojima se poljoprivrednici svakodnevno susreću, dakle sustav koji će usjeve štititi od životinja, lopova i različitih bolesti.

"Sve funkcionira na vrlo jednostavan način. Poljoprivrednici jednostavno upravljaju dronom, osiguravajući svoje usjeve i brzo reagirajući na prijetnje u samo nekoliko jednostavnih koraka", kaže student Blaž Perić,voditelj projketa SkyGuard, iza kojeg stoji tim od 15 mladih ljudi, studenata informatike, prava, računarstva i drugih smjerova sa Mostarskog sveučilišta.

Studentska incijativa

Zajedničkim snagama, mjesecima su su radili na razvoju sustava zaštite poljoprivrednih površina, a kao rezlutat dobili zavidan inovativan proizvod koji premašuje fakultetske okvire.

studenti u procesu izrade drona
Dio mostarske studentske ekipe (Foto: Vinko Jakeljić)

"Ovo je bila u potpunosti studentska incijativa, koju su pokrenuli pojedinci i projekt koji je okupio niz studenata s različitih fakulteta, da zajedno rade, da se upoznaju, da se druže, da razmjenjuju različita iskustva i da stječu nova znanja", kaže Daniel Vasić, docent FPMOZ Sveučilišta u Mostaru.

Napredna robotika i AI u našoj poljoprivredi - mit ili stvarnost?

Programer, Vinko Jakeljić, ističe kako je trebalo puno predanosti, što se tiče projekta, izdvojiti vrijeme i pamet i znanje, ali vrijedilo je.

"Društvu će donijeti neki dobar proizvod, za nas će isto to biti produkt koji ćemo i prodavati i svoje znanje uložiti u to, a ujedno je i nama donijelo i znanja i iskustva i puno prijatelja", dodaje Jakeljić.

Učinkovitija zaštita usjeva

Nije samo riječ o inovativnom dronu, nego o cijelom sustavu koji uključuje autonomni rad i infrastrukturu koja ga podržava. Konačni cilj je olakšati poljoprivrednicima kako bi u konačnici dobili što učinkovitiju zaštitu usjeva.

studenti sklapaju dron
Budući planovi su razviti istraživački projekt u start-up

Dron prije svakoga leta provjerava sve sustave, a tijekom misije stalno nadzire okolinu, od tla do zraka. Svi podaci se analiziraju u realnom vremenu i reagira prema stvarnoj prijetnji, poput otkrivanja ranih bolesti usjeva.

"Trenutno se SkyGuard naziva kao znanstevno-istraživački projekt, znači cilj nam je napraviti autonomni dron koji može samostalno funkcionirati više dana, na zaštiti poljoprivrednih usjeva. Uz njega izgrađujemo popratnu baznu stanicu koja će to sve omogućiti da dron zaista bude u potpunosti autonoman. Kada uspijemo završiti kompletnog drona i baznu stanicu neki budući planovi su nam zapravo razviti taj istraživački projekt u start-up", pojašnjava Vedran Marić, voditelj tima.

Opremljen s više kamera

Ističu kako trenutno rade na provjeri uspješnosti drona i da ga trebaju testirati na većim površinama, te da za to još čekaju odgovor od BHANSA-e.

studenti sa dronom
Vjeruju da će svojom inovacijom olakšati rad u poljoprivredi

"Sam dron zajedno s baznom stanicom je opremljen raznim senzorima. Tu su nam senzori temperature, vlage, vibracija i svega onoga što možemo zamisliti. Isto tako, opremljen je s više kamera koje nam omogućuju snimanje po različitim uvjetima, čak i noću", kaže Perić, dodavši kako kroz web aplikaciju, koja je ključna u ovom projektu, korisnici aktiviraju dron putem posebnog aktivacijskog koda, te odabiru područje, postavljaju intervale letenja i prate važne statističke podatke. Blaž smatra da će ova inovacija donijeti vidljive promjene i olakšati rad u poljoprivredi.

Projekt SkyGuar, potpuno je studentska inicijativa u koju je uloženo puno truda, rada i vremena kako bi dobili jedan gotovi inovativni proizvod i koji će, nadaju se, jednoga dana, ali što skorije, zaživjeti i na tržištu.

Smatraju da će upravo ovakav način rada i zaštite poljoprivrednih površina, putem dronova i aplikacija, biti budućnost poljoprivrednog sektora.


Tagovi

Autonomni dron SkyGuard Poljoprivredni dron Inovativno rješenje Zaštita usjeva Blaž Perić Vinko Jakeljić Vedran Marić Sveučilište u Mostaru


Autorica

Martina Krišto Antelj

Više [+]

Diplomirana novinarka, višegodišnja dopisnica BHRT-a iz Mostara.