Pretraga tekstova
Cilj projekta austrijskih fakulteta je stvaranje alata koji se mogu koristiti izuzetno fleksibilno i jednostavno preko standardnog internetskog pretraživača. Pomoću njih poljoprivrednici danas imaju mogućnost predvidjeti svaku situaciju.
Tehnički fakultet i Fakultet za biomedicinu u Beču udružili su snage u istraživačkom projektu "Farm/IT" koji služi da se prikupe različiti poljoprivredni podaci kako bi poljoprivreda išla u korak sa informacijskim tehnologijama.
"Cilj projekta je stvaranje alata koji se mogu koristiti izuzetno fleksibilno i jednostavno preko standardnog internetskog pretraživača. Pomoću njih poljoprivrednici danas imaju mogućnost predvidjeti svaku situaciju. Dostupne su osnovne informacije neophodne za uzgoj kao i podaci koje možete sami unijeti i prilagoditi model svojim zahtjevima u cilju dobivanja još boljih rezultata. Lako možete i simulirati kakav će biti ishod vaše odluke", izjavio je Thomas Neubauer s Tehničkog fakulteta u Beču koji upravlja programerskim dijelom ovog projekta, stoji u priopćenju Eurocomm PR-a.
Na poljoprivrednim poljima računalo se podrazumijeva kao profesionalni savjetnik, jer su zahtjevi suvremene poljoprivrede visoki: treba stvoriti pouzdan i pristupačan proizvod uz maksimalnu zaštitu prirodne okoline. "Poljoprivrednici su često u obavezi pružiti detaljne informacije o uzgoju kako bi bili subvencirani. Uzgoj ne ovis samo od prirode zemljišta i karakteristika samih sorti biljaka, već nam pored aktualne vremenske prognoze mogu pomoći satelitski podaci", izjavio je dr Ahmed Manshadi sa Fakulteta za biomedicinu koji radi na agronomskom dijelu projekta.
Neubauer smatra: "Svatko tko se poljoprivredom bavi dugi niz godina intuitivno donosi ispravne odluke. Međutim, današnja agrikultura je dostigla određeni nivo složenosti tako da ljudski instinkt više nije dovoljan. Želimo prikupiti podatke iz različitih izvora kako bi donijeli prave odluke kada je u pitanju sadnja biljaka ili vrijeme za žetvu. Tako na primjer možemo izračunati najbolje vrijeme gnojidbe dušikom ili pratiti rast biljaka pomoću iscrpne baze podataka. Povrh toga, korisnici dobivaju savjete za optimalan uzgoj i najbolje usjeve u ovisnosti od regije u kojoj se nalaze", kaže Neubauer. Ovaj će projekt trajati do 2021. godine.
Tagovi
Pametna poljoprivreda Thomas Neubauer Ahmed Manshadi Farm/IT
Autorica
Više [+]
Hobi vrtlarica i zaljubljenica u prirodu s dugogodišnjim iskustvom u novinarstvu.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Pripreme u toku 😇