Pretraga tekstova
Indijski poljoprivrednici već su više od 2 mjeseca na ulicama. Vlada je sad odlučila obustaviti provedbu zakona koje farmeri drže spornim.
Indijska vlada je prije nekoliko dana zaustavila provedbu tri nova zakona o poljoprivredi kojima farmeri već više od dva mjeseca žestoko protive organizirajući masovne prosvjede u blizini glavnog grada, ali i u drugim dijelovima zemlje.
Unatoč tome što je obustavila provedbu, čelnici poljoprivrednih sindikata su izjavili da će razmisliti o prekidu prosvjeda. Naime, tamošnji resorni ministar, Narendra Singh Tomar tvrdi da je vlada otvorena za odgodu zakona i to u trajanju od najviše 18 mjeseci. Za to bi vrijeme predstavnici obaju strana trebali razraditi ponuđena rješenja za ovaj sektor.
Uskoro će se održati novi pregovori, a farmeri će se tada očitovati hoće li obustaviti svoje akcije.
Nezadovoljni poljoprivrednici su bili spremni na sve kako bi prisilili administraciju premijera Narendra Modija da povuče zakone donesene u rujnu. Riječ je o agrarnoj reformi za koju aktivisti tvrde da će narušiti cijene usjeva i smanjiti njihovu zaradu.
Tvrde i da će oni tradicionalne veletržnice učiniti irelevantnima i prepustiti ih nemilosti velikih trgovaca i prerađivača. Sve su ovo vrijeme čak kampirali na autocestama izvan New Delhija. Tada su u medijima i na društvenim mrežama kružile potresne scene s prosvjeda, neki od njih su štrajkali glađu, a zbog hladnoće bilo je i umrlih.
Naime, indijska vlada nastoji prekinuti desetljećima stare politike nadahnute socijalizmom te ih zamijeniti novim ekonomskim modelima. Reforme bi uklonile posrednike i omogućile poljoprivrednicima da robu prodaju izravno lancima supermarketa i tvrtkama za distribuciju hrane. Prema njima, reforme će dati izbor što će, kome i za koliko prodati.
Međutim, kako smo već izvijestili, tamošnji farmeri vjeruju da će ih promjene prepustiti na milost i nemilost tržišta. Dodatni strah im stvara mogućnost da će njihovu zemlju otkupiti velike korporacije te da će milijuni malih i marginalnih proizvođača doživjeti bankrot i biti gladno.
Ovo su najveći prosvjedi od borbe za slobodu 1947. godine, a proširili su se u svaki kutak te zemlje i dobivaju sve veću podršku poljoprivrednika diljem svijeta.
Tagovi
Indija Prosvjedi Poljoprivredni zakoni Štrajk
Autorica
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Tamo gdje je na vrijeme obavljena prihrana, strna žita su u dobroj kondiciji...