Zadnje aktivnosti

Posljednje aktivnosti korisnika mogu vidjeti samo registrirani korisnici.

Online korisnici

Online korisnike Agrokluba mogu vidjeti samo registrirani korisnici.
Za potpune funkcionalnosti ovih servisa, prijavi se.

Promo

  • Umjetna inteligencija
  • 12.08.2023. 18:00

Hoće li nova tehnologija pomoći prehraniti svijet?

Pomaže pretvaranje velikih podataka u najbolje sojeve i pasmine

Hoće li nova tehnologija pomoći prehraniti svijet?
Foto: YouTube/Printscreen
  • 139
  • 74
  • 0

Umjetna inteligencija mogla bi imati ključ za prehranu 10 milijardi ljudi do 2050. godine, u svijetu suočenom s klimatskim promjenama i brzo evoluirajućim štetočinama i patogenima, tvrde istraživači sa Univerziteta Queensland.

Brža obrada podataka

Profesor Lee Hickey iz UQ-ovog Queensland saveza za poljoprivredu i prehrambene inovacije rekao je da AI nudi mogućnosti za ubrzanje razvoja biljaka i životinja visokih performansi za bolju održivost i profitabilnost farme.

"Odgajivači prikupljaju milijarde podataka, ali veliki izazov je kako tu ogromnu količinu pretvoriti u znanje, kako bismo donosili pametnije odluke u procesu uzgoja", rekao je Hickey.

Dodaje kako nam umjetna inteligencija može pomoći da se identifikuju biljke i životinje koje ćemo koristiti za ukrštanje ili prenošenje u sljedeću generaciju.

Četiri primjene u uzgoju usjeva i stoke

Profesor Ben Hayes, koizumitelj genomskog predviđanja, rekao je da je QAAFI tim identificirao četiri primjene AI u uzgoju usjeva i stoke. Iako se, kako je napomenuo, odluka o tome šta uzgajati čini jednostavnom, ona postaje sve složenija.

"U okruženju koje je sve izazovnije, prihvatanje potrošača će biti važnije, tako da je vještačka inteligencija dobar način da se spoje preferencije miliona ljudi", napemnuo je Hayes.

Drugi način upotrebe je analiza slika snimljenih u velikom obimu kako bi se uhvatile genetske varijacije između srodnih linija biljaka i određenih osobina životinja koje želimo. Treće je uzimanje genetskih markera i korištenje tih informacija da se predvidi koliko će sorta biti dobra za uzgoj, dok je četvrta primjena AI promijenila način na koji su istraživači pristupili uzgoju.

Umjetna inteligencija ulazi i u pčelarstvo

To je pomak od gledanja na individualne genetske linije na razmišljanje o populaciji za razmnožavanje kao o skupu fragmenata DNK koji odgovaraju određenoj osobini. Vještačka inteligencija može odrediti najbolji put ukrštanja da se razvije novi, bolji genotip. Uzgoj uz njenu pomoć, kao i onaj ubrzani, omogućavaju istraživačima i uzgajivačima da stvore izuzetno superiorne genotipove spremne za procjenu za samo godinu ili dvije.

Istraživači sa Univerziteta već integrišu brzi uzgoj i umjetnu inteligenciju u projekte ukrštanja pšenice i ječma. Globlno se dobiva pristup velikim bazama podataka što omogućava spajanje željenih osobina nego ikad prije.

 


Povezana biljna vrsta

Pšenica

Pšenica

Sinonim: - | Engleski naziv: Winter wheat | Latinski naziv: Triticum aestivum (L) em. Fiori et Paol.

Pšenica se koristi u mlinarstvu, prehrambenoj i farmaceutskoj industriji. Najznačajniji je ratarski usjev pa je pšenicom zasijana ¼ obradivih površina na svijetu. Pšenični hljeb... Više [+]

Ječam

Ječam

Sinonim: - | Engleski naziv: Barley | Latinski naziv: Hordeum vulgare L.

Ječam se uglavnom koristi kao stočna hrana jer posjeduje visoku hranidbenu vrijednost. U hranidbi stoke ječam se koristi kao prekrupa (izmrvljeno zrno koje se koristi za dodavanje... Više [+]

Tagovi

Umjetna inteligencija Genotip Genosmko predviđanje Ukrštanje biljaka Pšenica Ječam


Autorica

Ranka Vojnović

Više [+]

Diplomirani inženjer poljoprivrede sa dugogodišnjim iskustvom u povrćarstvu, zaljubljenik u organsku poljoprivredu i druge oblike alternativne poljoprivrede poput biodinamike i permakulture.