Jedinstveni programi, upis bez prijemnog ispita s mogućnošću online praćenja nastave i diplomama priznatim širom svijeta! I što je najvažnije, svi studenti se zaposle.
"Svi naši studenti se odmah zaposle!" Bila je to rečenica višeg asistenta s Univerziteta FINRA, Tonija Babića, prilikom jednog našeg slučajnog susreta, poslije koje se u glavi pojavilo stotinu upitnika. Molim? Šta? Kako? Nažalost, pitanja nije bilo moguće izbjeći u vremenu kada su službe za zapošljavanje pretrpane visokoobrazovanim kadrovima.
U razgovoru saznajemo da je Toni Babić voditelj studijskih programa Ekološka poljoprivreda i Agrobiznis na Biotehničkom fakultetu Univerziteta FINRA u Tuzli. Zanimljivo! A, šta je to?, Gdje je to?...nizala su se pitanja, pa lako dogovorismo da to ipak zaokružimo u jedan pravi intervju koji bi mogao odrediti sudbinu svih onih koji su nedavno izašli iz srednjoškolskih klupa, ali i onih koji nisu zadovoljni trenutnim fakultetskim opredjeljenjem ili poslom.
Na početku da odmah riješimo ono što mnoge plaši - primjeni ispit, kako se polaže?
Mi nemamo prijemni ispit. Ono što imamo je test općeg znanja koji se ustvari provodi radi stipendiranja. Tako da upisnici odmah na početku znaju koliko će iznositi njihova školarina. FINRA stipendira sve studente koji ostvare određeni prosjek, i tako se za određeni procenat umanjuje školarina. Imamo studente koji studiraju i besplatno, poput učenika generacije ili onih slabijeg materijalnog stanja. Iako je univerzitet privatan, zarada nam nije primarna, tu smo prilagodljivi. Tako studenti na osnovu svog znanja, uspjeha i želje za radom i situacije u kojoj se nalazi, mogu umanjiti iznos školarine od 10 do 100 posto.
Konkurs za upis studenata je u toku, a broj je ograničen. Opširnije čitajte ovdje.
Kako Vam je to onda isplativo?
Naš zadatak je da svakome ko želi, osiguramo da može studirati. Sam test može umanjiti školarinu 20 do 30 posto, zatim prosjek ocjena 60 do 70 posto, dodatno još priznanja, takmičenja, aktivnosti. Umanjenje imaju i uposlenici institucija s kojima imamo sporazum, poput na primjer Obrtničke komore FBiH, svi njeni članovi kao i članovi njihovih porodica.
Može li prosjek ocjena biti presudan za upis?
Ne! Prvo što kažem srednjoškolcima je da ni ja nisam bio najbolji učenik, jer način učenja u srednjoj školi i na fakultetu nije isti, ali evo završio sam fakultet, magistrirao i postao viši asistent. Mjerilo vrijednosti znanja na fakultetu i u školi nikako nije isto.
Šta je to što upisnici mogu očekivati?
Na godini imamo 10 predmeta, pet po semestru, s tim da je jedan ili dva izborni. Okrenuti smo poduzetnički, baza je stručna, a uz to imamo ekonomske predmete koji su primarno nastali od toga. Praktičan rad kreće od druge i treće godine, ali se u prvoj kroz nastavu susreću sa laboratorijima, gazdinstvima, voćnjacima.
Sve vježbe za hemiju i biologiju obavljaju u akreditiranim laboratorijima. Na zoologiji su u Veterinarskom zavodu, doslovno nastavu prate na institucijama. Imamo potpisan ugovor i sa Federalnim zavodom za poljoprivredu. Prva godina je upoznavanje s tim i stiče se osnovno znanje, dakle potrudili smo se da to ni na početku ne bude suha teorija, da idu na teren i na poljoprivredna gazdinstva, obiđu voćnjake.
Zašto bi se neko radije odlučio za FINRA-u, nego recimo za neki državni fakultet koji nudi slične programe?
Sami programi Ekološka poljoprivreda i Agrobiznis koje mi imamo su jedinstveni, njih nema u ovim krajevima da se izučavaju na osnovnim studijima. Ono što mi još možemo ponuditi je kompatibilnost i prilagodljivost, trudimo se prilagoditi svima.
Također, sama ekološka poljoprivreda se razliku od standardne, bazira se na izvornoj, bio poljoprivredi, a mi ovdje u BiH imamo idealne uslove za to, jer nemamo velike površine poput Vojvodine, Slavonije... Naši posjedi su isparcelisani na manje površine kakve upravo zahtijeva ekološka poljoprivreda. Moramo proizvoditi hranu, kakvu takvu, to je naša budućnost. Podsjetit ću da mi nismo imali zagađenje, '90-ih godina kada je ovdje bio rat, Evropa je koristila pesticide, zagadila zemljište koje se narednih 30-40 godina ne može oporaviti. U BiH nije bilo tolike proizvodnje, da zagadi zemljište teškim metalima, pesticidima, herbicidima... Samim time, hrana koja se proizvodi kroz ekološku poljoprivredu je dosta skuplja.
A, šta je sa Agrobiznisom?
Kroz to usmjerenje smo pokušali prilagoditi i ekonomski dio, jer nema stručnjaka koji su spremni pomoći poljoprivrednicima u poticajima na primjer. Nedostaje kadra. Upravo naš program Agrobiznis nudi jedinstvenu kombinaciju ekološke poljoprivrede i ekonomskih znanja i vještina.
Opširnije o studijskim programima Ekološka poljoprivreda i Agrobiznis možete pročitati na stranici FINRA.
Navest ću vam primjer jedne velike firme ovdje u našem okruženju, koja se bavi biljnom i životinjskom proizvodnjom na bio principu. Već tri mjeseca ne mogu da nađu ni običnog agronoma, a njima bi idealan bio agronom ekološke poljoprivrede.
Savremena tehnologija se nezaustavljivo razvija, svjedoci smo da se to itekako tiče i poljoprivrede, imaju li studenti priliku upoznati se praktično s tim dostignućima?
Naravno. Mi moramo pratiti trendove, zato smo i ponudili programe koji drugi nemaju. Kompanija s kojom sarađujemo ima nove dronove i agrometeorološke stanice, koji su važan dio zaštite bilja. Studenti tako dolaze u dodir sa modernim tehnologijama. Mi se moramo se prilagoditi klimatskim promjenama i preciznom poljoprivredom se približiti toj biljci da stvorimo uslove koji će nam omogućiti ekonomsku korist. Naši studenti imaju priliku sve to vidjeti i koristiti, jer nam je cilj upravo taj spoj teorije i prakse.
Spomenuli ste tokom našeg prošlog susreta da su se svi Vaši bivši studenti odmah zaposlili, možete li nam malo precizirati brojke?
Ukupno 196 studenata je diplomiralo, osim ako se brojka nije promijenila u zadnjih pet dana, i nijedan nije nezaposlen. Svi oni su ili pokrenuli svoj biznis ili počeli raditi na trećoj četvrtoj godini fakulteta. Na nekim odsjecima čak imamo situaciju gdje su svi studenti zaposleni, pa niko ne dolazi na nastavu, prate online i bukvalno profesor bude sam u učionici.
Često se dešava i da se neki student na praksi dokaže, pa ga onda te kompanije žele ostaviti i oni počnu raditi na trećoj ili četvrtoj godini.
Prisustvo na predavanjima nije obavezno?
Mnogi studenti koriste mogućnost distance learninga, online praćenja, jer sva nastava se snima, sve je transparentno, pa samo na obavezne ili laboratorijske vježbe dolaze. Sve je online i snimljeno u real time i oni to mogu i naknadno pogledati. Također, ono što njima znači je da se i pred ispit mogu podsjetiti.
Mnogi od njih rade. Imamo jednog studenta na prvoj godini koji je zaposlen u staračkom domu, pa se prilagođava, a mi dajemo dovoljno rokova da im to omogućimo.
S druge strane imate djece koja žele učiti i studirati, ali zbog finansijske situacije nisu u mogućnosti dolaziti niti plaćati studentski dom.
Pa takvi se sigurno neće ni odlučiti za privatni Univerzitet?
Griješite. Oni često ne mogu ni da "upadnu" na redovne studije. Za one koji imaju želju studirati, mi uvijek nađemo način. Već sam spomenuo na početku kako oni svojim znanjem određuju visinu školarine. S druge strane, imamo i ugovor sa Pro Credit bankom koja daje beskamatni kredit. Banka napravi trajni nalog, prebaci sredstva fakultetu, a onda oni u mjesečnim ratama ili kako već se roditelji dogovore sa bankom plaćaju školarinu.
Studiraj Ekološku poljoprivredu ili Agro biznis, Univerzitet Finra!
Također, veliki broj njih koji prelaze sa drugih fakulteta, zanima ih ekološka poljoprivreda. Na nekim odsjecima smo čak i prebukirani, jer su nam ti procesi skoro svakodnevni. Prelazak s drugih fakulteta se lako riješi, jer se nastavni plan većim dijelom poklapa, a onda oni polože samo razliku predmeta.
Stičemo dojam da imate vrlo prisan odnos sa trenutnim studentima, ali i onima koji su završili fakultet?
Ovaj put ne griješite (smijeh). Održavamo kontakte jer to nije veliki broj. Važno je istaći da su oni nastavili razvijati se u ovoj branši. Tako imamo studente koji su sada u Emiratima, u Kanadi, zemljama Evorpske unije i regiona. Važno je istaći i da do sada nismo imali nikakvih problema sa priznavanjem diploma. Imamo primjere gdje studenata koji su trenutno na master i doktorskim studijima u Zagrebu u Hrvatskoj ili Sloveniji. U Austriji smo imali situaciju gdje čak nije bila potrebna akreditacija, samo prijevod diplome.
Zahvalili smo profesoru Babiću na informacijama koje je podijelio s nama, a napomenimo još na kraju da je upis otvoren do 30. septembra. Cijena na godišnjem nivou iznosi 3.000 KM, uz kako je već navedeno, mogućnost stipendiranja i beskamatnog kreditnog finansiranja.
Visokoškolska ustanova Univerzitet FINRA nalazi se na ulazu u Tuzlu, u ulici Mitra Trifunovića Uče br. 9. Dodatne informacije svakako možete pronaći i na njihovom profilu - ovdje.
Fotoprilog
Tagovi
Autorica
Partner
Visokoškolska ustanova Univerzitet FINRA
Mitra Trifunovića Uče br. 9,
75000 Tuzla,
Bosna i Hercegovina
tel: +387 35 310 390,
e-mail: info@finra.edu.ba
web: https://finra.edu.ba/