Pretraga tekstova
Cijene koje danas vidimo u supermarketima odražavaju cijene energije prije šest mjeseci, kada je hrana proizvedena. Kada će se stabilizirati?
Iako su cijene plina u Evropi u februaru pale na najniži nivo u gotovo 18 mjeseci, one za hranu nastavljaju rasti. Troškovi energije prelili su se na sve privredne sektore, no ono što najviše zabrinjava je kako oni utječu na kućanstva.
Iako su niže, u obzir treba uzeti tzv. utjecaj zaostajanja, pojasnio je za Euronews energetski analitičar iz TELF AG-a, Rick De Oliveira kazavši da se trenutne niže cijene energije moraju pretvoriti u niže troškove proizvodnje hrane, kako bismo vidjeli razliku.
"Na primjer, cijene koje danas vidimo u supermarketima odražavaju cijene energije prije šest mjeseci, kada je hrana proizvedena. Stoga vjerujemo da ćemo njihov pad vidjeti tek za otprilike šest mjeseci, kada se stabiliziraju cijene energije", dodao je.
U Evropskoj uniji su one u januaru u prosjeku porasle za 18,4 posto u poređenju s istim razdobljem 2022. Mađarska je postala "šampion" poskupljenja hrane (48,2 posto), a slijede je Litva (32 posto) i Slovačka (28,6 posto). Najmanji rast zabilježen je u Švicarskoj (5,8 posto) i Kipru (10,3 posto).
Ipak, globalne cijene hrane pale su u januaru, 10. uzastopni mjesec.
"Mislimo da će se povjerenje potrošača definitivno poboljšati prema kraju 2023., ali će trebati puno više vremena da se riješi kriza troškova života", prognozira De Oliveira.
Tagovi
Cijene hrane Troškovi života Cijene plina Cijene energije Stabilizacija Rick De Oliveira
Autorica
Više [+]
Hobi vrtlarica i zaljubljenica u prirodu s dugogodišnjim iskustvom u novinarstvu.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Isplaćeno više od 7 miliona KM poticaja za šest mjera u RS
Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srpske uplatilo 7.072.888 KM za podsticaj u poljoprivredi i to za 1.684 korisnika podsticaja. Plaćene su sl...