Pretraga tekstova
Regionalni sastanak o slinavki i šapu u Banjoj Luci, okupio je oko 60 stručnjaka iz veterinarske struke.
Preventivne mjere su ključ u suzbijanju zaraznih bolesti i samo životinje čiji je poznat zdravstveni status mogu biti prometovane, poručeno je sa regionalnog sastanka posvećenog borbi protiv bolesti slinavke i šapa, koji je održan u Banjoj Luci.
Veterinari su ukazali na problem ilegalnog prometa, zbog čega je još jednom upućen ovakav apel s ciljem sprečavanja pojave i širenja bolesti.
"Razgovarali smo o mjerama koje bi veterinarska služba trebalo da poduzme, kao i farmeri, u smislu podizanja biosigurnosnih mjera na najviši mogući nivo", rekao je pomoćnik ministra za veterinarstvo Republike Srpske, Negoslav Lukić.
Podsjetio je da je resorno ministarstvo donijelo plan upravljanja kriznom situacijom za kontrolu i suzbijanje slinavke i šapa u RS-u, kojim su propisane mjere u slučaju pojave ove bolesti. Republički krizni centar za kontrolu i suzbijanje slinavke, šapa i kuge malih preživara zadužen je za sprovođenje svih zakonskih mjera.
Regionalni sastanak okupio je oko 60 stručnjaka iz veterinarske struke, a prema riječima Lukića, Ministarstvo će nastaviti da organizira sastanke sa veterinarima i poljoprivrednicima s ciljem blagovremenog informiranja javnosti o prijetnji ove i ostalih zaraznih bolesti.
Bolest slinavke i šapa do sada je zvanično registrirana u Mađarskoj, Njemačkoj i Slovačkoj, odnosno ukupno 11 potvrđenih slučajeva. Bolest pogađa papkare - goveda, ovce, koze i svinje, kao i divlje životinje iz ove kategorije, prenosi se direktnim kontaktom sa zaraženim životinjama ili kontaminiranim predmetima, vozilima ili proizvodima, kao i zrakom čak i na većoj udaljenosti.
Tagovi
Slinavka i šap Negoslav Lukić Regionalni sastanak Bolest papkara
Autorica
Više [+]
Diplomirani žurnalista i digitalni marketing menadžer, s višegodišnjim iskustvom u tv i web novinarstvu.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Isplaćeni općinski poticaji za poljoprivredu Općina Bugojno je jučer na račune korisnika, koji su aplicirali za poljoprivredne poticaje u ovoj godini, uplatili novčana sredstva za ovu namjenu. Ukupna isplaćena sredstva su 494 732 KM za 393... Više [+]
Isplaćeni općinski poticaji za poljoprivredu
Općina Bugojno je jučer na račune korisnika, koji su aplicirali za poljoprivredne poticaje u ovoj godini, uplatili novčana sredstva za ovu namjenu. Ukupna isplaćena sredstva su 494 732 KM za 393 korisnika od čega 346 fizičkih i 47 pravnih lica. Fizičkim licima isplaćeno je 290 546 maraka, a pravnim licima 204 186 KM.
Ovo je po prvi put od kako Općina Bugojno iz Budžeta isplaćuje poljoprivredne poticaje, da to uradi u cijelom iznosu i prije proljetne sjetve, što je veliki iskorak za poljoprivredne proizvođače, kojima je sada lakše planirati svoje aktivnosti na imanjima kojima gazduju.
Foto: Bugojno Danas
Selma Mujić
prije 1 tjedan
Što će reći da je jedna općina u SBK, isplatila otprilike koliko iznosi 20% agrarnog budžeta ovog kantona sa 12 općina. Što će reći da je jedna općina u SBK, isplatila otprilike koliko iznosi 20% agrarnog budžeta ovog kantona sa 12 općina.
Jasmin Hodžić
prije 1 tjedan
Malo dobre i pozitivne poljoprivredne prakse 😇 Malo dobre i pozitivne poljoprivredne prakse 😇