Vakcine postoje, ali ne i za serotip 3 virusa koji je izazvao infekciju. Traži se brza reakcija
Zarazna bolest plavog jezika se širi među stokom u Evropi. Ministri poljoprivrede Holandije, Njemačke i Belgije pozvali su farmaceutske kompanije da brzo razviju novu vakcinu usred tekuće epidemije za koju se strahuje da će pogoditi izvoz ovaca i goveda, izvještava Euractiv.
Bolest pogađa goveda i ovce, ali i koze, lame i alpake. Prenose je mušice. U Nizozemskoj je do 25. oktobra zabilježeno 3.158 slučajeva zaraze. Novi slučajevi su otkriveni u pograničnim područjima Belgije i Njemačke, u blizini nizozemskih regija gdje je bolest prijavljena.
Epidemija ima razoran efekat na životinje i uzgajivače, rekao je vršilac dužnosti holandskog ministra Piet Adema novinarima na marginama sastanka ministara poljoprivrede EU u Luksemburgu. Dodao je da će sanitarne restrikcije vjerovatno uticati na stočni fond u zemlji izvoza.
"Poljoprivrednici ne mogu ništa učiniti – nemaju šansu protiv ovoga", izjavio je.
Simptomi po kojima se prepoznaje oboljenje je da zaražene životinje imaju povišenu temperaturu, jezik im natekne i dobiva plavičastu obojenost. Posebno je opasno i smrtonosno za ovce. Ne prenosi se na ljude.
Nizozemska i pogođene regije u Belgiji i Njemačkoj su izgubile status "oslobođene od bolesti", što može imati velike posljedice za prodaju i izvoz životinja i proizvoda od njih. Belgijski ministar David Clarinval pozvao je Komisiju i zemlje članice da pokažu veću fleksibilnost koja bi omogućila pogođenim regijama da nastave izvoz pod određenim uslovima.
I pored toga što postoje vakcine za ovu bolest, to nije slučaj sa serotipom 3 virusa koji je otkriven kao uzročnik. Trojica ministara su stoga pozvali farmaceutsku industriju da brzo razvije inokulacije za ovaj specifičan tip.
Bolest plavog jezika se širi Nizozemskom - još uvijek se ne zna odakle je virus došao
Očekuje se smirivanje, jer će prenošenje putem insekata biti zanemarljivo tokom zimskih mjeseci. Zbog toga se ministri nadaju da će namjenska vakcina biti dostupna do ponovnog rasta temperature u proljeće.
Njemački ministar poljoprivrede Cem Özdemir sugerisao je da bi EU trebala uzeti stvari u svoje ruke. Izjavio je da blisko sarađuju sa susjedima kako bi udružili snage za razvoj vakcine, ali nije precizirao odakle bi poticala sredstva za tu namjenu.
EU obezbjeđuje sredstva za istraživanja vezana za zdravlje životinja kroz svoj program podrške istraživanju Horizon Europe, ali i kroz Evropski poljoprivredni fond za ruralni razvoj (EAFR), koji je takozvani drugi stub Zajedničke poljoprivredne politike.
Tagovi
Autorica