Zadnje aktivnosti

Posljednje aktivnosti korisnika mogu vidjeti samo registrirani korisnici.

Online korisnici

Online korisnike Agrokluba mogu vidjeti samo registrirani korisnici.
Za potpune funkcionalnosti ovih servisa, prijavi se.

Promo

  • Digitalno doba
  • 02.07.2023. 10:30

Agrolife ovog mjeseca pušta besplatnu aplikaciju za poljoprivrednike

Platforma se primarno koristi za digitalizaciju poljoprivrednih procesa, upravljanje zemljištem na bazi relevantnih podataka i može integrirati sve sisteme od značaja na jednom mjestu.

Agrolife ovog mjeseca pušta besplatnu aplikaciju za poljoprivrednike
Foto: M.C.Celić/Agrolife
  • 231
  • 48
  • 0

Digitalno doba više nije budućnost, nego sadašnjost. U koštac sa savremenom tehnologijom moraju se uhvatiti i poljoprivrednici, barem oni koji ozbiljnije razmišljaju o razvoju i napretku proizvodnje. Brojne mogućnosti su već dostupne na tržištu, a ne treba zanemariti ni finansijsku pomoć koju za osavremenjavanje farmi u BiH nudi, prije svega, Evropska unija.

Jedna od platformi za poljoprivrednike koji žele da digitalno vode svoju proizvodnju je i Agrolife. Ona je namijenjena i krovnim institucijama (lokalne samouprave, stručne savjetodavne službe, ministarstva) koje žele informacije u realnom vremenu o poljoprivrednoj proizvodnji na njihovoj teritoriji.

Sve na jednom mjestu

Kako je za Agroklub pojasnila Mila Rajšić, iz marketing tima kompanije "Telegroup", platforma se primarno koristi za digitalizaciju poljoprivrednih procesa, za upravljanje zemljištem na bazi relevantnih podataka i može integrirati sve sisteme od značaja na jednom mjestu.

Dostupna poljoprivrednicima i institucijama (Foto: Agrolife)

Struktura same platforme je sljedeća:

  • Gis Platforma (upravljanje geografskim informacionim sistemom s neograničenim brojem lejera, digitalizacija proizvodnih tabli, integracija sa sistemima za praćenje mehanizacije, satelitski snimci s indeksima relevantnim za poljoprivredu, vremenski i georeferencirane terenske bilješke)
  • Digitalna knjiga polja (evidencija radnih operacija, datuma i vremena kada su određene operacije vršene, proizvodnih tabli, svih utrošenih materijala, angažiranih mašina i ostvarenih prinosa)
  • Napredno izvještavanje (analiza i kontrola inputa i troškova po različitim kriterijumima; tablama, kulturama, sektorima proizvodnje, kao i analiza profitabilnosti)
  • Resursi (baza podataka svih poljoprivrednih inputa, uključujući radne operacije, sjemena, pesticide, herbicide, đubriva i mašine. Jedinstvena baza ove vrste omogućava unifikaciju svih izvještaja. Također, platforma sadrži i preko 12.000 kombinacija plodoreda za optimizaciju sjetvene strukture)
  • Evidencija radnika (evidencija radnika, njihovih aktivnosti i mjerenje učinka rada)
  • Meteo stanice i Iot funkcionalnosti (praćenje meteoroloških uslova u realnom vremenu , temperatura, vlažnost vazduha i zemljišta, brzina vjetra, količina padavina. Hiperlokalizovana vremenska prognoza za narednih 7 dana za definirane lokalitete. Identifikacija rizika za pojavu bolesti i štetočina po kulturama. Algoritmi za Izračunavanje optimalnih „vremenskih okvira“ za vršenje radnih operacija i planiranje radova).

Drukčija od drugih

Ono što ovu platformu izdvaja od ostalih rješenja na tržištu, kako ističe naša sagovornica, je prije svega mogućnost personalizacije i adaptacije u skladu sa potrebama i zahtjevima klijenata. Također, jedna od konkurentskih prednosti je tzv. multi-level pristup koji podrazumijeva da svako u ekosistemu ima pristup samo onim informacijama koje su njemu važne.

Satelitski snimci

Osim za poljoprivrednike platforma je namijenjena i ministarstvima, lokalnim samoupravama i poljoprivrednim stručnim službama. "Jedan od problema koji platforma rješava državnim službama je evidencija zemljišta po opštinama. Na ovaj način opštine tačno znaju raspored poljoprivrednih parcela i imaju evidenciju o operacijama i sjetvi koja se vršila na svakoj parceli", kaže Rajšić, posjetivši kako je to važno jer nakon sjetve određenih kultura, nije moguće na istoj zemlji saditi neke druge kulture, što je u prošlosti dovodilo do velikih gubitaka.

Na bazi prikupljenih podataka mogu se donositi strateške odluke i praviti planovi razvoja određenih segmenata u poljoprivredi. Agrolife mogu nabavljati i individualni poljoprivrednici, a cijena zavisi od potreba i zahtjeva gazdinstva. "U skladu sa njihovim potrebama, naš tim im podesi funkcionalnosti koji su njima od koristi", dodaje. 

AgriSummit.Tech - Beograd je bio domaćin regionalnih perjanica digitalizacije poljoprivrede

Platformi može da se pristupi preko web-a s bilo koje tačke na planeti, dok je mobilna aplikacija dostupna za region Bosne i Hercegovine, Crne Gore i Srbije. Nova mobilna aplikacija bit će dostupna od sredine jula u "freemium" (besplatnom) obliku.

Agrolife se može koristiti preko računara, tableta ili mobilnog telefona (aplikacija), dok su uređaji s kojih se prikupljaju podaci senzori, meteo-stanice, gps i sateliti.


Tagovi

Agrolife Digitalizacija Poljoprivreda Platforma Telegroup Mila Rajšić


Autorica

Selma Mujić

Više [+]

Diplomirani žurnalista i digitalni marketing menadžer, s višegodišnjim iskustvom u tv i web novinarstvu.