Zemljište je puno života, rezervoar je vode i ugljen dioksida. Devastacijom i klimatskim promjenama pogođeni su njegovi živi organizmi
Važnost odnosa između zemljišta i vode u postizanju održivih i otpornih poljoprivredno-prehrambenih sistema tema je ovogodišnjeg Svjetskog dana zemljišta kojeg obilježavamo danas, 5. decembra.
Do 40 posto svih zemljišta širom svijeta je umjereno ili ozbiljno degradirano, pokazao je izvještaj Ujedinjenih nacija objavljen prošle godine. Ovaj postotak bi mogao porasti na 90 posto do 2050. ako se krčenje šuma, prekomjerna ispaša, intenzivna obrada, urbanizacija i druge štetne prakse nastave, upozoravaju.
Učestale klimatske anomalije dovode do ubrzanja degradacije. U 2023. prepolovljen je prinos soje i pšenice u Argentini zbog suše, a ni Evropa nije pošteđena, posebno južna područja.
Ono što često ne primjećujemo je koliko su devastacijom i klimatskim promjenama pogođeni živi organizmi zemlje. Evo pet razloga zašto je važno brinuti o tom problemu.
1. Od ukupnog broja svih vrsta 59 posto živi u zemljištu, a ova bioraznolikost ključna je za globalno kruženje fosfora, azota i drugih hranjivih materija. Najveći dio su razne vrste gljiva i bakterija, ali i brojni viši organizmi među kojim prednjače alge, nematode, gliste, brojni insekti.
2. Istovremeno, ono je najveći rezervoar vode sa dvije trećine slatkovodnih rezervi. Nazivamo je "zelenom vodom" jer je dostupna biljkama i ona nije stacionarna, već je ključna za transport hranjivih materija i procese razlaganja organske i neorganske materije. Kontroliše razmjenu toplote i gasova između zemljišta i atmosfere.
3. Jedan gram zemlje sadrži nekoliko milijardi bakterija različitih vrsta, a jedna kašičica ima više živih bića nego ljudi na Planeti. U njemu živi najveće živo biće - gljiva koja raste ispod površine na korijenjima stabala u američkom nacionalnom parku Malheur u Modrim planinama na istoku države Oregon. Prostire se na površini od 890 ha što je jednako 1.220 fudbalskih igrališta.
4. Zemlja "diše" i u sebi zadržava više od 30 puta veću količinu ugljendioksida nego što sada proizvodimo spaljivanjem fosilnih goriva. Promjenom intenziteta njezina disanja može doći do oslobađanja ovog gasa, što bi bilo pogubno po nas i veliki dio živog svijeta.
5. Djeluje i kao filter koji pročišćava otpadne vode, a brojne zagađivače razlaže. No, degradirane površine koje su siromašne živim svijetom gube takvu sposobnost, smanjuje se apsorpcija i povećava rizik od poplava.
Stoga je važnije nego ikada osvijestiti važnost koju zemljište ima za sav živi svijet.
Tagovi
Autorica