Pretraga tekstova
Hladnoća, nedostatak hrane, udaljenost hrane od klubeta, previše vlage, prejaki vjetrovi, kao i svakodnevne opasnosti od domaćih životinja i drugih neprijatelja pčela, prijete neprestano.
Period prezimljavanja za pčele predstavlja najrizičniji period života u toku godine, pogotovo kada se uzme u obzir činjenica da je zima duga s puno neizvjesnosti. To je period kada pčele miruju u zimskom klubetu u košnici.
Međutim, zima je period s najviše životnih opasnosti po pčele. Hladnoća, nedostatak hrane, udaljenost hrane od klubeta, previše vlage, prejaki vjetrovi, kao i svakodnevne opasnosti od domaćih životinja i drugih neprijatelja pčela, prijete neprestano. Pa ipak, sve te opasnosti pčele prebrode, uz koji gubitak. Gubitak do 10% je prihvatljiv, a sve preko toga predstavlja ozbiljnu štetu za pčelare i pčelinjak, a svakako postoji i razlog za zabrinutost pčelara.
Dnevne temperature u novembru se svakodnevno približavaju nuli. Bitno je to, da je temperatura, rijetko kada, iznad plus 12 stepeni. Pčelinje klube se u ovom periodu godine konsolidira, još više zbija, odnosno smanjuje svoj obim. Na tako smanjenom prostoru pčele uspjevaju da održe potrebnu klimu u klubetu. U novembru nema legla, nema aktivnosti pčela, više uopšte ne izlijeću, pa nema ni velike potrošnje hrane. To je mjesec u kome pčele imaju najmanju potrošnju, od samo oko 700 grama, u toku cijelog mjeseca. U ovom mjesecu u košnici nema ni trutova. Ukoliko se u nekoj košnici primjete trutovi, to je znak da sa maticom nešto nije u redu, prenosi Društvo pčelara Beograda.
Klima, u novembru, nije prijatna za pčele, jer ima dosta kiše. Problem predstavlja i pojava guste magle koja se često danima ne diže, a to stvara povećanu vlažnost u plodištu. Međutim, dovoljno snažna pčelinja društva nepotrebnu vlagu odsrane iz plodišta bez ikakvih teškoća.
Tekst: Slavko Jakovljević
Foto: bigstochphoto.com/kostik2photo
Tagovi
Pčele Prezimljavanje Trutovi Magla Klube Vlažnost zraka
Autorica
Više [+]
Diplomirani inženjer poljoprivrede sa višegodišnjim iskustvom u novinarstvu. Zaljubljenik u poljoprivrednu tehniku.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Isplaćeni općinski poticaji za poljoprivredu Općina Bugojno je jučer na račune korisnika, koji su aplicirali za poljoprivredne poticaje u ovoj godini, uplatili novčana sredstva za ovu namjenu. Ukupna isplaćena sredstva su 494 732 KM za 393... Više [+]
Isplaćeni općinski poticaji za poljoprivredu
Općina Bugojno je jučer na račune korisnika, koji su aplicirali za poljoprivredne poticaje u ovoj godini, uplatili novčana sredstva za ovu namjenu. Ukupna isplaćena sredstva su 494 732 KM za 393 korisnika od čega 346 fizičkih i 47 pravnih lica. Fizičkim licima isplaćeno je 290 546 maraka, a pravnim licima 204 186 KM.
Ovo je po prvi put od kako Općina Bugojno iz Budžeta isplaćuje poljoprivredne poticaje, da to uradi u cijelom iznosu i prije proljetne sjetve, što je veliki iskorak za poljoprivredne proizvođače, kojima je sada lakše planirati svoje aktivnosti na imanjima kojima gazduju.
Foto: Bugojno Danas
Selma Mujić
prije 1 tjedan
Što će reći da je jedna općina u SBK, isplatila otprilike koliko iznosi 20% agrarnog budžeta ovog kantona sa 12 općina. Što će reći da je jedna općina u SBK, isplatila otprilike koliko iznosi 20% agrarnog budžeta ovog kantona sa 12 općina.
Jasmin Hodžić
prije 1 tjedan
Malo dobre i pozitivne poljoprivredne prakse 😇 Malo dobre i pozitivne poljoprivredne prakse 😇