Zadnje aktivnosti

Posljednje aktivnosti korisnika mogu vidjeti samo registrirani korisnici.

Online korisnici

Online korisnike Agrokluba mogu vidjeti samo registrirani korisnici.
Za potpune funkcionalnosti ovih servisa, prijavi se.

Promo

  • Api inhalator
  • 23.07.2025. 12:00
  • Bijela

Zdravlje iz košnice: Prva api terapija stigla na istok Srpske

"Svi konzumenti prvo obuku maske dok ne udju u pčelinjak i objekat koji se nalazi na samom ulazu tako da nemaju nikakvog dodira sa pčelama ni bojazni da će ih ubosti", poručio je Radoje Tasić, vlasnik prve api terapije na istoku Srpske, kod Višegrada.

Zdravlje iz košnice: Prva api terapija stigla na istok Srpske
Foto: Marijana Simanić
65
12
0

Radoje Tasić pčelari više od 20 godina na 80 košnica u selu Bijela koje je 12 kilometara udaljeno od turistićkog gradića Višegrada na samoj granici sa Srbijom. Svakodnevno, radeći na pčelinjaku i udišući njegova isparenja, došao je na ideju da napravi prvu api komoru sa dva inhalatora na ovim prostorima, znajući koliki značaj imaju ovi mali, vrijedni i nezamjenjivi insekti u očuvanju životne zajednice i poboljšanju zdravlja svakog čovjeka.

Api terapija je prirodna metoda novijeg doba koja je veoma korisna za sve osobe koje se bore sa bronhitisom, astmom, alergijama a djelotvorna je i kod same iscrpljenosti ogranizma. Terapija se sporovodi u posebno opremljenim kućicama ili kontrejnerima sa košnicama u kojima se nalaze pčele, ali bez direktnog kontakta sa njima gdje korisnici preko maske udišu vazduh iz košnica obogaćen medom, propolisom, matičnom mleču i pergom.

Zdravlje iz košnice na pčelinjaku u Tasićima

Primjena ove metode popularna je zadnjih godina u Evropi, pa i Srbiji, pogotovo ako je u pitanju seoski turizam. Sada, ona je dostupna i stanovnicima ovog regiona, kao i turistima koji traže prirodne oblike oporavka, a borave na istoku Srpske.

"Kada osoba stavi masku na lice koja je preko inhalatora povezana sa košnicom, on direktno iz košnice, uz pomoć malog ventilatora, izvlači isparenja u vidu propolisa, polena, meda i matične mliječi,koju udahne u organizam i pluća. Kada izhadne vazduh iz disajnih organa, on se ne vraća u košnicu, već uz pomoć drugog ventilatora izlazi vani", priča Tasić i dodaje da sve vrijeme tretmana pčele rade svoj posao i nepostoji nikakva opasnost da pčela može ubosti čovjeka.

Najbolje se inhalirati od 20 do 30 minuta sedam dana

Tasić objašnjava da se u api komori nalaze dvije košnice koje su naseljene iz rojeva iz zadanki da bi bile što jače i djelotvornije. Prihranjuju se putem hranilica i od njih se naredne godine očekuje proizvodnja meda.

api komora
Terapia je, ističe Tasić, bezbjedna i za odrasle i djecu

"Stručnjaci preporučuju da sam tretman putem api inhalatora traje od 20 minuta do pola sata sedam dana da bi se postigao određeni efekat i osoba osjećala bolje", priča ovaj iskusni pčelar i pojašnjava da projekat i nije bio mnogo skup, ali da je najteže bilo "useliti košnicu".

Pčelari napokon lakše dišu, Hodžić: "Drugo vrcanje dalo rezultate"

"Ako bi sa svog pčelinjaka uselio košnicu, sve pčele izletnice bi izašle na leta i košnica bi ostala poluprazna. Zbog toga sam uzeo dvije nove košnice i uselio ih ovogodišnjim rojevima. Pčele tu ostaju jer je to njihova nova kuća", stručno pojašnjava Tasić.

Interesovanje za api inhalatore je veliko jer, kako kaže, poslije Korona virusa, stanovništvo uviđa značaj meda i sve više ga konzumira kao i preparate koje se od njega prave.

"Hoću da naglasim da je ova terapija bezbjedna i za djecu koja mogu da je koriste. Svi konzumenti prvo obuku maske dok ne udju u pčelinjak i objekat koji se nalazi na samom ulazu tako da nemaju nikakvog dodira sa pčelama ni bojazni da će ih ubosti", kaže Tasić koji putem ovog projekta sebi obezbjeđuje i dodatnu novčanu zaradu.

Prilika za razvoj turizma

Značaj ovog projekta uvidjela je i Turistička organizacija grada na Drini i Rzavu pa je odlučila da api inhalator uvrsti i u svoje brošure kao vid jedne dodatne ponude turistima.

"Ako pogledamo susjednu Srbiju i opštine u blizini, u posljednjih nekoliko godina došlo je do ekspanzije api turizma, putem api komora koje su veoma značajne kako ljudima koji imaju probleme sa disajnim putevima tako i zdravim osobama", smatra diretor turističke organizacije Višegrad Branislav Andrić koji je među prvima isprobao api inhalator. Dodaje kako je ovo pozitivan primjer za našu lokalnu zajednicu i možda i neki motiv da i ostali koji imaju uslove na selu, počnu da pčelare i bave se ovakvim oblikom turizma.

pčelar
Na promociji api komore održano je i predavanje o prepoznavanju varoe u pčelinjim društvima

Andrić je dodao da je ovo veoma značajan projekat na pčelinjaku u Tasićima, te da će dodatne brošure i reklame o blagodetima apiterapije pomoći da što više ljudi posjeti api komoru i inhalira se kako bi poboljšali svoj imunitet.

Podrška drugih pčelara

Predsjednik Udruženja pčelara iz Višegrada Aleksandar Masal je sa svojih 40-ak kolega, ali i najistaknutijim predavačem iz oblasti pčelarstva na ovoj regiji, Đokom Zečevićem iz Nove Varoši, posjetio pčelinjak, podržao i promovisao poduhvat razvoja api inhalatora.

"Veliko je zadovoljstvo što je baš naša opština, odnosno, naš kolega Radoje Tasić uspjeo da realizuje projekat prvog api inhalatora na ovom velikom području, ako znamo da se najbliži nalaze u Trebinju i Bijeljini", istakao je Masal dodavši da će ovo biti i jedan primjer koji bi trebali da slijede svi tamošnji pčelari koji imaju uslove za razvoj api turizma, dok sa druge strane turisti imaju mogućnost da ostanu dan duže u Višegradu i poboljšaju svoje zdravlje.

Posjeta pčelinjaku je iskorištena i za jedan praktičan čas pčelarstva na kome je pčelar i eminentni predavač, profesor Đoko Zečević pojasnio i pokazao kolegama kako detektovati količinu varoe u društvima u ovom periodu pomoću testa na tri načina - putem CO2, metodom tretmana alkoholom i šećerom u prahu.


Fotoprilog


Tagovi

Api komora Pčele Radoje Tasić Med Api inhalator


Autorica

Marijana Simanić

Više [+]

Diplomirani ekonomista za marketing i trgovinu. Ljubitelj je prirode i zdravog načina života. Bavi se novinarstvom, snimanjem i televizijskom montažom. Fotografija je njezin hobi.