Pretraga tekstova
Treba napomenuti da je ovo samo privremeno rješenje, dok se ne nađe ono prirodno, ali se moramo na vrijeme pripremiti za katastrofu koja već godinama prijeti pravim pčelama, objašnjava Robert Wood.
Naučnici sa američkog Univerziteta Harvard više od sedam godina su proveli stvarajući robotske pčele. Oni se nadaju da će za 10 godina robotske pčele moći oprašivati poljoprivredne usjeve i vremenom potpuno zamijeniti prave pčele, kojima već godinama prijeti katastrofa, ali i kako bi pomogle očuvanju okoliša, piše newatlas.
Projekat vrijedan nekoliko miliona dolara rezultirao je robotskom pčelom, tehnološkom kopijom prave pčele koja je tek nešto veća od kovanice jednog centa i teška oko 80 miligrama. Robo Bees predstavljene su još prošle godine na sveučilištu u Harvardu, pod vodstvom profesora inženjerstva Roberta Wooda, koji zajedno sa svojim timom trenutno radi na osposobljavanju robotskih pčela na letove sa više tereta.
Robotska pčela 1 - Sposobnost mehaničkih pčela da lebde u vazduhu čine ih idealnim oprašivačima. Osim toga, ne prijete im biološke bolesti, i potpuno su imune na štetočine i vremenske prilike.
Robotska pčela 2 napravljena je od dva keramička krila koja ostvare 120 pokreta u sekundi i tijela od plastičnih zglobova i ugljičnih vlakana, a robotske pčele su u stanju da lebde u vazduhu i sadrže dovoljno hardvera za duže letove.
Trenutno, robotske pčele moraju imati izvor energije kako bi letjele, ali svoj posao može obavljati samostalno. Naučnici kažu da bi se Robo Bees mogle iskoristiti i kao učinkoviti alati za vojnu upotrebu, odnosno nevidljivi nadzor.
"Sljedeći korak je naučiti robotske pčele da međusobno komuniciraju, i na dobrom smo putu da i taj cilj ostvarimo. Naravno, treba napomenuti da je ovo samo privremeno rješenje, dok se ne nađe ono prirodno, ali se moramo na vrijeme pripremiti za katastrofu koja već godinama prijeti pravim pčelama", objašnjava Robert Wood.
Nedavno je otkriveno da su ova mala mehanička čuda u stanju roniti i plivati pod vodom, iako su mnogo sporiji nego kada su na suhom - mašu krilima na 12 Hz u vazduhu, ali samo 9 Hz u vodi. S obzirom na njihovu malu težinu, Robo Bee se prvo mora snažno obrušiti u vodu da bi probila njenu površinu, odnosno zaronila.
Ove robotske pčele, kada se potpuno usavrše imaće brojne zadatke: samostalno oprašivanje velikih poljoprivrednih površina, potraga i spašavanje, istraživanje opasnih i nepristupačnih mjesta, vojni nadzor, kartiranje klima i praćenje prometa.
Foto: newatlas.com
Tagovi
Roboti pčele Oprašivanje Klimatske promjene Robert Vud Robo Bee
Autorica
Više [+]
Mukadesa je diplomirani biolog. Aktivna je članica eko udruženja "Sadnice mira".
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Isplaćeni općinski poticaji za poljoprivredu Općina Bugojno je jučer na račune korisnika, koji su aplicirali za poljoprivredne poticaje u ovoj godini, uplatili novčana sredstva za ovu namjenu. Ukupna isplaćena sredstva su 494 732 KM za 393... Više [+]
Isplaćeni općinski poticaji za poljoprivredu
Općina Bugojno je jučer na račune korisnika, koji su aplicirali za poljoprivredne poticaje u ovoj godini, uplatili novčana sredstva za ovu namjenu. Ukupna isplaćena sredstva su 494 732 KM za 393 korisnika od čega 346 fizičkih i 47 pravnih lica. Fizičkim licima isplaćeno je 290 546 maraka, a pravnim licima 204 186 KM.
Ovo je po prvi put od kako Općina Bugojno iz Budžeta isplaćuje poljoprivredne poticaje, da to uradi u cijelom iznosu i prije proljetne sjetve, što je veliki iskorak za poljoprivredne proizvođače, kojima je sada lakše planirati svoje aktivnosti na imanjima kojima gazduju.
Foto: Bugojno Danas
Selma Mujić
prije 1 tjedan
Što će reći da je jedna općina u SBK, isplatila otprilike koliko iznosi 20% agrarnog budžeta ovog kantona sa 12 općina. Što će reći da je jedna općina u SBK, isplatila otprilike koliko iznosi 20% agrarnog budžeta ovog kantona sa 12 općina.
Jasmin Hodžić
prije 1 tjedan
Malo dobre i pozitivne poljoprivredne prakse 😇 Malo dobre i pozitivne poljoprivredne prakse 😇