Zadnje aktivnosti

Posljednje aktivnosti korisnika mogu vidjeti samo registrirani korisnici.

Online korisnici

Online korisnike Agrokluba mogu vidjeti samo registrirani korisnici.
Za potpune funkcionalnosti ovih servisa, prijavi se.

Promo

  • Pčelari RS
  • 18.07.2015. 15:00

Očekuje se dobra pčelarska godina

Pčelari u Republici Srpskoj ove godine očekuju dobre pirnose, a najviše potencijala ima bagremova paša. Toliko da se razmišlja i o smanjenju cijene meda. Dobru godinu očekuju i pčelari u Hercegovini.

Očekuje se dobra pčelarska godina
Foto: depositphotos.com
  • 129
  • 5
  • 0

Pčelari u Republici Srpskoj ove godine očekuju dobre prinose. Najviše potencijala ima bagremova paša, a iz Saveza udruženja pčelara Republike Srpske poručili su kako je, uz dogovor pčelara, moguća i korekcija cijena naniže. Trenutna cijena bagremovog meda kreće se od 12 do 14 maraka.

Godina je medonosno puno bolja od prošle

Osim bagremovog, dobri se prinosi očekuju i od livadskog i kestenovog meda. No, osim dobrih prinosa, pčelari se ove godine mogu pohvaliti i odličnom kvalitetom meda. Kako prenosi Glas Srpske, predsjednik skupštine Saveza Udruženja pčelara RS Obrad Ninković je istaknuo da je ova godina medonosno, znatno bolja od prošle pa su pčelari u sjevernim krajevima po košnici imali i 20 do 30 kilograma meda.

Očekuje se oporavak pčelinjih društava

A bolje rezultate od prošle godine bilježe i pčelari iz Hercegovine. Dodao je Ninković i da bi dobri rezultati bagremove paše mogli doprinijeti oporavku pčelinjih društava, tim više što su uz pomoć Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede RS dijelom sanirane štete koje su nastale uslijed prošlogodišnjih poplava, kada su mnogi pčelari pretrpjeli velike gubitke.

Naime, štete koje su nastale od majskih popolava samo je još dodatno povećalo i kišno razdoblje koje se nastavilo tijekom cijele godine pa na kraju nije samo bagrem podbacio, već su loše prinose ostvarile i ostale paše. Tada je bilo slučajeva gdje su pčelari po košnici imali i manje od 5 kilograma meda.

Očuvati tradiciju proizvodnje meda

Tim više im ovogodišnja dobra paša bagrema, ali i obećavajuće ostale paše, daju poticaj da se nastave baviti ovim poslom i očuvaju tradiciju proizvodnje meda na ovim prostorima. Osim toga, domaći med postaje sve cjenjeniji i traženiji jer tržište svakodnevno, kako domaće, tako i svjetsko, preplavljuje uvozni med koji kvalitetom ne može parirati izvrsnom medu bh. pčelara.

I u resornom ministarstvu smatraju da treba razvijati sektor pčelarstva, a u tu svrhu pčelarima se isplaćuju i novčani poticaji, koji već godinama po košnici iznose između 4 i 10 KM. Osim toga, posebne se subvencije isplaćuju i za proizvođače pčelinjih matica.

Foto: depositphotos.com; tauri


Tagovi

Pčelari Bagremova paša Kestenov med Livadski med Košnice Prinosi Poticaji Pčelinje matice Tradicija proizvodnje meda Pčele Subvencije Pčelinja društva Obrad Ninković Cijena meda