Pretraga tekstova
Klimatske promjene povećavaju period cvjetanja. Znači li to više cvijeta za pčele? Ne, baš suprotono!
Znanstvenici iz Državnog sveučilišta u Sjevernoj Karolini došli su do čudnog paradoksa dok su analizirali ponašanje pčela na visokim nadmorskim visinama.
Proučavali su tri vrste pčela u subalpskim područjima, odnosno 43 lokacije i podatke o cvjetanju bilja i drveća kako bi shvatili kako klimatske promjene mogu utjecati na oprašivače.
Prvi dio njihova otkrića bio je vrlo predvidljiv - tijekom posljednja četiri desetljeća, više temperature i manje snijega doveli su do duljeg perioda cvjetanja.
Podatak bi se činio odličnim za pčele, no, nije baš tako. Istraživanje je pokazalo da topliji dani, duži period proljeća i ljeta, manje oborina podudaraju s podatkom da se pogoršava stanje pčela.
Ispada da dulja sezona cvjetanja ne mora značiti i bolju sezonu. Naime, nije da biljke u tom periodu proizvode više cvjetova ili dugotrajnije cvjetove, nego proizvode istu količinu cvjetova, ali u dužem razdoblju. A to znači da zapravo više je vremena kada je manje cvjetova.
Usporedimo to s ljudskim obrokom. To je kao da ste uzeli svoj ručak i umjesto da ga pojedete odjednom, jedete ga po malo, i tako šest sati. Pauza za ručak može biti dulja, ali još uvijek imate istu količinu hrane.
Studija ne nudi nikakva rješenja, ali ovo je ipak jedan u nizu informacija o tome kako biljke i životinje, posebno uključujući važne oprašivače, reagiraju na klimatske promjene.
Foto: Pixabay/Jiricek72
Tagovi
Klimatske promjene Ponašanje pčela Sezona cvjetanja
Autorica
Više [+]
Hobi vrtlarica i zaljubljenica u prirodu s dugogodišnjim iskustvom u novinarstvu.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Još nije kasno za sjetvu krompira... #sjetvakrompira
Jasmin Hodžić
prije 1 tjedan
Mi u Srednjoj Bosni znamo saditi i 20.og maja ! Ja sam sadio 2ha na taj datum i odličan prinos je bio 👍 Mi u Srednjoj Bosni znamo saditi i 20.og maja ! Ja sam sadio 2ha na taj datum i odličan prinos je bio 👍