Kako protiv jabučnog savijača na ekološki način?
Danas, u vrijeme kada se traži učinkovita alternativa kemijskim pesticidima do sve većeg značaja dolaze biološki insekticidi koji su se pokazali učinkovitima i odličnima u profesionalnim voćnjacima.
Protiv ovog štetnika provodi se veći broj tretiranja godišnje. Gusjenice čine štetu plodovima, koji gube tržišnu vrijednost i nemogućnost prodaje. Najprije oštećuju plod samo površinski, a kasnije buše hodnik sve do jezgre gdje izgrizaju sjemenke jabuke. Hodnici su puni izmeta kojeg izbacuju kroz otvor. Napadnuti nezreli plodovi otpadaju, dok je preostalima kvaliteta značajno smanjena zbog crvljivosti.
U Hrvatskoj jabučni savijač ima redovito dvije generacije, ali zbog klimatskih promjena dolazi do pojave i treće generacije.
Prva generacija započinje izlijetanje leptira krajem travnja i traje sve do kraja lipnja. Nakon odlaganja jaja, gusjenice se ubušuju u plodove gdje se razvijaju.
Druga generacija leptira leti od polovice srpnja do polovice kolovoza, gdje također odlaže jaja na plodove u koje se zatim ubušuju gusjenice. U vrijeme zriobe plodova, gusjenice izlaze i odlaze na mjesto prezimljavanja (pukotine na stablu, tlo).
Znači, leptir odlaže jaja od kraja travnja do kraja kolovoza, i to je period kada moramo imati ciljanu obranu.
Madex se sastoji od virusa koji napada isključivo jabučnog savijača i to njegovu gusjenicu u ranim stadijima razvoja, što znači da je proizvod potpuno selektivan i da ne djeluje na druge kukce u nasadu, bilo korisne bilo štetne.
Da bi proizvod djelovao, moramo ga nanijeti prije pojave gusjenica, kako bi one početkom svoje ishrane unijele u tijelo aktivnu tvar (granulovirus), nakon čega dolazi do blokade ishrane i ugibanja gusjenica.
Proizvod nije štetan za pčele i druge korisne insekte.
Za dodatna pitanja ili savjetove javite se timu Andermatt Bioinput na:
mail bioinput@andermatt.hr, telefon +385 91 602 4930, +385 91 731 0708 ili posjetite web www.andermatt.hr
foto: Depositphotos/ChWeiss