Još jedna proizvodna godina se polako bliži kraju, a koja se posebno izdvojila sa svojim specifičnostima, pre svega agroekološkim uslovima, koji po mnogo čemu odudaraju od višegodisnjeg proseka. Godinu karakterišu pre svega velike razlike u... Više [+]
Još jedna proizvodna godina se polako bliži kraju, a koja se posebno izdvojila sa svojim specifičnostima, pre svega agroekološkim uslovima, koji po mnogo čemu odudaraju od višegodisnjeg proseka. Godinu karakterišu pre svega velike razlike u nepovoljnim agroekološkim uslovima (visoke temperature i deficit vlage) od lokaliteta do lokaliteta što će se različito manifestovati i na prinos.
U momentu žetve, kao jednom od najznačajnijih momenata proizvodnje, dolaze do izražaja svi propusti u primenjenim agrotehničkim merama, a isto tako se i oslikavaju agroekološki uslovi koji su pratili proizvodnu godinu u vidu gubitaka u prinosu.
Naime analizirajući padavine u ovoj godini imamo situaciju da do 15. avgusta u proseku od Nove Godine imamo svega 50% od višegodišnjeg proseka vodenog taloga od 200 – 250 litra, a od 15. avgusta do današnjeg dana palo je još toliko kiše, između 150 do 250 litra.
Određivanje pravog vremena žetve:
Rani materijali u uslovima visokih temperatura i velikog deficita vlage na nekim lokalitetima su sazreli prinudno, a u povoljnim agroekološkim uslovima sazrevanje je bilo u optimalnom roku i žetva je obavljena bez većih problema.
Srednje rane sorte su još uvek imale zelenog lista i obećavale su za nijansu veći prinos.
Međutim ovolika količina kiše u ovom kratkom periodu imala je za posledicu, u zavisnosti od lokaliteta, primenjene tehnologije i zemljišta da su retrovegetirale, ostavile zelenog lista i zeleno stablo.
U periodu koji dolazi i u uslovima povoljnim za žetvu ovakve sorte soje teško odbacuju list i najverovatnije će tako morati da se kose . Osnovni indikator zrelosti je seme koje je suvo, gde se procenat vlage u zrnu kreće oko 12-16%. Momentalna vlaga u zrnu je velika ali je to spoljna vlaga, a ne hemijski vezana vlaga tako da ce se ona brzo smanjiti u periodu suvog vremena.
Pošto je određivanje optimalnog vremena žetve veoma bitno, treba imati i na umu da sadržaj vlage u zrnu soje u toku dana, može varirati u zavisnosti od vremenskih uslova, pri sunčanom i toplom danu zrno soje veoma brzo otpušta vlagu, ali pri vlažnom vremenu, sadržaj vlage u zrnu može se ponovo povećati.
Većina proizvođača očekuje da list požuti i otpadne pa da se uđe u žetvu. Nažalost u situacijama gde je soja retrovegetirala to se neće desiti što znači da žetvu treba obaviti što pre kada vreme dozvoli. Ukoliko je situacija takva da na biljci imamo buno lisne mase preporuka je obaviti desikaciju nekim od preparata koji su dostupni na tržištu.
Naša preporuka je da reagujete na vreme i da uprkos nepovoljnim uslovima spoljne sredine, odnosno padavinama koje su najavljene za naredni period, ne čekate sa žetvom soje.
Kao kompanija, Delta Agrar vam stoji na raspolaganju za sva dodatna pitanja i savete tako da nas slobodno možete kontirati putem mejla selsemsoja@deltaagrar.rs ili putem telefona 065 265 21 43.