Od prošle godine započeli su i s proizvodnjom i prodajom sadnica nekih aromatičnih biljaka tako da kod njih možete naći macinu travu, slatki pelin, kamilicu i brojne druge.
Bosna i Hercegovina bogata je ljekovitim biljem, sa preko 700 različitih vrsta aromatičnih trava.
Svega njih 200 uzgaja se i eksploatiše. Medonosno i ljekovito bilje zauzima značajno mjesto u razvoju lokalne ekonomije, a takođe je traženo kako na domaćem tako i na stranom tržištu.
Godišnja berba u našoj zemlji varira i velikim dijelom zavisna je od potražnje, ali i od klimatskih uslova u kojima se uzgajaju, tako da se kreće između 1.500 i 9.000 tona.
Imajući ove činjenice u vidu, Azra i Faruk Čobo iz Kaknja, još su 1998. godine pokrenuli vlastitu proizvodnju i prodaju ljekovitog bilja, želeći da stvore nešto svoje, drugačije i jedinstveno. Tako je i nastala ideja o osnivanju "Bio Grin" obrta.
Danas je to firma koja se bavi uzgojem, preradom, otkupom, iako su se u svojim početcima bavili isključivo plasmanom proizvoda kupcima.
Uzgojem pomenutih biljnih vrsta bave se na 1.000 kvadratnih metara, a od spoljnih saradnika otkupljuju prikupljene trave sa naših planina.
"Bio Grin" za jednu sezonu proizvede od 800 do 1.000 kilograma suhog aromatičnog bilja, a suše ga prirodno ili u vlastitoj električnoj sušari.
U svom asortimanu imaju bogatu ponudu, a neke od vrsta koje uzgajaju su: neven, paprena i divlja metvica, verem trava, matičnjak, kamilica, vrijesak, breza, zova, majčina dušica i brojne druge. Već početkom 2000. proširili su ponudu i na proizvodnju sirupa i tinktura.
Na pitanje gdje plasiraju proizvedenu robu, Azra nam je odgovorila da je to većinom na zelenim pijacama, a takođe i redovno učestvuju na raznim sajmovima. Pored toga, svojim kupcima su omogućili i online narudžbe, putem Facebook stranice Bio-Grin - Ljekovito bilje.
"Jako smo zadovoljni postignutim, kao i prihodima koje ostvarujemo. Ovo je porodični posao i svi članovi učestvuju u njemu", rekla nam je ova poduzetnica. Dodaje i da su dobitinici velikog broja nagrada i priznanja, a neke od njih su zahvalnica od Općine za doprinos manifestaciji "Kakanjski dani" 2014. godine.
Iduće godine (2015.) takođe dobijaju zahvalnicu od lokalne samouprave, za postignute rezultate u poljoprivredi, u oblasti ljekovitog bilja. Nagrade su se nizale i narednih godina pa je tako obrt pohvaljen za učešće na kulturno - sportskom događaju "Kakanjski dani", u 2016. a iduće 2017., za izuzetan doprinos u promociji svoje općine.
"U 2017. Faruk je dobio prizanje za najuspješnijeg poljoprivrednog proizvođača te godine", navodi naša sagovornica i ističe kako je 2019. od World Vision pohvaljen za nesebičnu podršku i ostvarenu uspješnu saradnju.
"Dalji planovi vezani su za povećanje asortimana naših proizvoda tako da ćemo u ponudu uključiti i prirodnu kozmetiku, ali i više vrsta ljekovitih trava, tinkutura, ulja i sirupa", otkriva ona.
Od prošle godine započeli su i s proizvodnjom i prodajom sadnica nekih aromatičnih biljaka tako da kod njih možete naći macinu travu, slatki pelin, kamilicu i druge.
Dodatnim radom, trudom i svakodnevnim istraživanjima trendova tržišta, "Bio Grin" se unaprijedio kroz stalne edukacije i konsultacije sa vrhunskim ljekarima i biolozima. Tako su stvoreni novi biljni preparati, a kvalitet je potvrđen velikim brojem nagrada.
Koliko su nam potrebni ovakvi proizvođači govori podatak da je Bosna i Hercegovina prošle godine uvezla eteričnog ulja u vrijednosti od 120 miliona KM, tako da uzgoj tih vrsta može uveliko popraviti vanjskotrgovinski bilans naše zemlje.
Tagovi
Autorica
Saima Trako-Silajdžić
prije 4 godine
Bio-Grin - Ljekovito bilje-Hvala AgroKlub.ba na divnom članku a posebno hvala gospođi dipl.ing. poljoprivrede i voćarstva Saimi Trako-Silajdžić na suradnji.