Pretraga tekstova
Larve ostaju skrivene u tkivu lista, a na njih ne djeluju insekticidi. Kako onda suzbiti lisnog minera?
Posljednjih godina šimšir je na meti raznih štetočina i bolesti.
Jedna od ekonomski značajnih štetočina je lisni miner ili lisna galica šimšira Monarthropalpus flavus koja često ostane neprimijećena.
Za nju je karakteristično da larve vode skriven život u samom tkivu lista kojim se hrani. Na prvi pogled ne može da registrujemo njihovo prisustvo, ali kako vrijeme odmiče, primjećuju se na naličju lista plikovi koji dobivaju narandžastu boju. Lice lista gubi zelenu boju i postaje smeđe. Na kraju može doći do defolijacije grma, opadanja sasušenog lišća.
Odrasli insekti su malih dimenzija, svojim izgledom podsjećaju na komarce samo što su narandžasti. Žive samo jedan dan u toku kojeg se pare i odlažu jaja. Ne hrane se. Javljaju se u proljeće tokom dvije sedmice i to je vrijeme kada na njih možemo djelovati insekticidima. Ženke polažu između 20 do 30 sitnih jaja na mlade listove. Iz njih se poslije dvije sedmice izlegu larve koje se ubušuju u list. Razvoj može trajati kraće u zavisnosti od uslova.
Štetu pričinjavaju larve malih dimenzija, do 3 mm. One cijeli život provedu unutar jednog lista, a može ih biti do osam. Ako su prisutne u njemu, on se tada može lagano razdvojiti na donji i gornji dio. To ide lako zbog prisustva mjehurića unutar kojeg su žute ili narandžaste larve. Njihov razvoj traje do devet mjeseci. Kada dođe zima i hladnije vrijeme, prelaze u stadij lutke i tako prezimljavaju.
Suzbijanje nije lako. Sada možete samo odsjeći napadnute dijelove i spaliti ih. Pograbite opale listove i njih spalite. U njima su larve i kukuljice. Rezidbu možete uraditi i u rano proljeće neposredno prije kretanja vegetacije.
Optimalno vrijeme suzbijanja je rano proljeće kada se pile odrasle jedinke. U blizini biljaka se tada čuje pucketanje dok se oslobađaju. Korisna je upotreba žutih ljepljivih ploča koje se postave oko 15 cm iznad grmova.
Rezidba se može obaviti i odloženo, poslije polaganja jaja na listove.
Insekticidi, hemijski ili prirodni, mogu se koristiti samo za vrijeme leta odraslih jedinki. Protiv larvi su neefikasni, jer su one zaštićene u listu. Dajte šansu prirodnim neprijateljima: paucima, bogomoljkama i drugim. Kako bi ih privukli, posadite cvijeće u blizini šimšira.
Postoje neki varijeteti i sorte koji imaju dobru otpornost na ovu štetočinu, jer im je jača kutikula lista i larve ne mogu lako da prodru u unutrašnjost.
Tagovi
Šimšir Štetočina šimšira Lisni miner šimšira Lisna galica šimšira Monarthropalpus flavus Opadaju listovi šimšira Suzbijanje Šimšir se suši
Autorica
Više [+]
Diplomirani inženjer poljoprivrede sa dugogodišnjim iskustvom u povrćarstvu, zaljubljenik u organsku poljoprivredu i druge oblike alternativne poljoprivrede poput biodinamike i permakulture.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Ječam u vodi, ako se voda brzo ne povuče iz usjeva pitanje kako će dalje teći njihov razvoj i da li će upšte