Pretraga tekstova
U Velikoj Britaniji traje istraživanje o smanjenju korištenja pesticida. U toj bi namjeri trebalo pomoći poljsko cvijeće posijano unutar usjeva.
Sadnja divljeg, poljskog cvijeća na rubovima gredica i obradivih površin gotovo je postala standardna dobra praksa među poljoprivrednicima koji žele smanjiti upotrebu pesticida. Zvuči logično jer, divlje cvijeće privlači dobre insekte kao što su bubamare i pojedine ose koje onda rješavaju lisne uši i druge štetočine.
S više takvih korisnih insekata moći ćete koristiti manje pesticida. No, u slučaju da imate veću obradivu površinu, nikakve koristi od toga što ste na rubove posijali divlje cvijeće jer, mnogi od korisnih insekata i nisu baš tako pokretljivi i jednostavno neće uspjeti doći do usjeva koji rastu u sredini.
U britanskom Centru za ekologiju i hidrologiju jesenas zu započeli s testiranjem nove strategije sadnje divljeg cvijeća te će pratiti što se događa u idućih pet godina na. U slučaju da se radi o velikim obradivim površinama, potrebno je posijati divlje cvijeće na površini širine 6 metara te u razmacima od 100 metara. Cvjetne pruge olakšavaju insektima put usjeva i tamanjenje štetočina, navodi theguardian.
Početni testovi ukazuju da korisni insekti mogu pozitivno djelovati na cijelom poljoprivrednom gospodarstvu. Naravno, postoji tu i niz komplikacija. Ova strategija nije cjelovito rješenje jer se čak i na farmama ekološke proizvodnje koriste neki od pesticida, a pojedine su studije pokazale da se čak i takvi pesticidi mogu negativno odraziti na sve insekte na takvoj farmi, ali i susjednima.
U rujnu je glavni znanstveni savjetnik britanske vlade upozorio da je pretpostavka o sigurnom korištenju pesticida lažna. Ovakav je stav uslijedio nakon objavljenih vrlo kritičnih izvješća o pesticidima, uključujući istraživanja koja pokazuju da bi većina poljoprivrednika mogla smanjiti uporabu pesticida bez gubitaka. Čak su i UN izvješća osudila "mit" da su pesticidi potrebni kako bi se svijet opskrbilo hranom.
"Vjerojatno će biti onih godina kada štetočine nisu problem i upotreba pesticida će moći biti znatno smanjena. No, bit će i godina kada će pojedine štetočine ili bolesti prevladati, a to su vremena kada zaista trebate pesticide", rekao je Bill Parker, direktor istraživanja u Odboru za razvoj poljoprivrede i hortikulture.
Dodao je i da je u poljoprivredi potreban "veliki kulturološki pomak", gdje se obično koriste pesticidi, bez obzira jesu li štetočine identificirane. "Većina savjeta za zaštitu usjeva koja se daje u Velikoj Britaniji je od agronoma vezanih za tvrtke koje zarađuju novac od prodaje pesticida", rekao je.
Dakle, istraživanja i vrijeme će pokazati kako pravilno postupati s poljskim cvijećem kao zamjenom za pesticide. No, u svojem malom vrtu uvijek možete sami eksperimentirati te u svaki slobodan kutak posijati nešto od poljskog cvijeća, kao što su divlji makovi, tratinčica, kamilica, ivančica, crvena djetelina, divlja mrkva, ruta, suncokret.
Foto: Pixabay/jill111
Tagovi
Zamjena za pesticide Poljsko cvijeće Divlje cvijeće Eksperiment Divlja mrkva
Autorica
Više [+]
Hobi vrtlarica i zaljubljenica u prirodu s dugogodišnjim iskustvom u novinarstvu.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Međunarodno takmičenje u lovu ribe na plovak..."Kup Kečiga 2025." Brčko
Selma Mujić
prije 2 tjedna
Da, taj.... mislim da ima zanimljivu priču :) Da, taj.... mislim da ima zanimljivu priču :)
Danijela Plavšić
prije 2 tjedna
Ovo je pulover, ako me oči dobro služe, sve je u modi hehe.. Ovo je pulover, ako me oči dobro služe, sve je u modi hehe..
Selma Mujić
prije 2 tjedna
Ribolovac u roze prsluku već je priča za sebe ... Ribolovac u roze prsluku već je priča za sebe ...