Oleander ili ilijander je dekorativni, zimzeleni žbun koji može postići visinu od 3 do 6 m
Tokom ljeta kada putujemo u primorske krajeve, možemo vidjeti da skoro svako dvorište krasi ukrasna biljka oleander (lat. Nerium oleander). Porijeklo vodi iz jugozapadne Azije. Vrlo je dekorativna, a cvjetovi mogu biti bijeli, žuti, blijedo rozi, intenzivno rozi i crveni.
Odlikuje ga i jedna loša osobina, a to je da je jako otrovan ako se unese u organizam. Naročito treba čuvati i upozoravati djecu koji ga u igri mogu staviti u usta. Oleander ili ilijander je dekorativni, zimzeleni žbun koji može postići visinu od 3 do 6 m ako se ne orezuje, ali uglavnom ga svi orezuju.
Sok iz ove biljke može da prouzrokuje iritaciju kože, teške upale i alergijske reakcije, ako se to desi treba zatražiti hitnu ljekarsku pomoć.
Najbolje uspijeva u toplijim primorskim krajevima, mediteranske klime, ali i kod nas, u tom slučaju isključivo ga treba saditi u veće saksije koje je potrebno unositi prije zime u zaštićeni prostor jer ako se temperatura spusti ispod 9 stepeni Celzijusovih može prouzrokovati oštećenje lista ili njegovo potpuno propadanje.
Najbolje vrijeme za sadnju i presađivanje je u proljeće ili jesen kao i za većinu biljaka, a idealno vrijeme za sadnju je avgust ili septembar kada se završava cvjetanje, jer zasađen u proljeće ne može da razvije mnogo cvjetova. Voli osunčano mjesto. Rano u proljeće kad se iznosi iz prostorija na balkon ili dvorište mu je potrebno dodati kvalitetniji supstrat obogaćen hranjivima, dakle dopuniti saksiju.
Podnosi sušni period, ali bolje se razvija i napreduje kada je na sunčanom mjestu i kad se redovno zalijeva. Ako lišće počne žutiti to je znak da mu se dodavalo više vode nego što je potrebno.
Dok je mlad, kada se tek razvija i formira željeni oblik žbuna, u proljeće bi bilo poželjno prihranjivati đubrivom koji sadrži više azota, a kada biljka postigne željenu visinu ne treba mnogo pretjerivati sa tim hranjivom. Ishrana treba da je izbalansirana, mada oleander nema neke posebne zahtjeve ni za hranjivima ni sa vlagom i lako se prilagođava svim uslovima.
U saksiju se može dodati malč od kore, kuglice gline ili druge vrste malča kako bi se vlaga zadržavala i biljka zaštitila od korova. Takođe, dobar efekat se postiže i upotrebom piljevine kao malč koja ga pored svega nabrojanog zimi štiti od izmrzavanja korijena.
U ranu jesen poželjno je oleander orezati i ukloniti uvele cvjetove par nedelja prije prvog mraza.
Ipak nešto značajnije ga treba orezati u rano proljeće prije nego biljka uđe u aktivnu vegetaciju, odnosno intenzivni porast. Potrebno je ukloniti oštećene grane izazvane hladnoćom i niskim temperaturama, štetočinama ili bolestima, te one koje su se ispreplele odrvenile i prerasle grane koje ne izgledaju lijepo. Orezati biljku do željene veličine.
Ukrasi vrta koji mogu biti i otrovni - imate li neki od njih?
Ako se oleander uzgaja u saksiji potrebno je izabrati veću saksiju jer ima dosta razgaranat korijen. U tom slučaju treba ga redovno zalijevati. Bilo bi dobro da saksija na dnu ima otvore kako bi se višak vode ocijedio na podmetač ili još bolje vodu sipati u podmetač kako bi je biljka usvajala postepeno.
U zimskom periodu saksiju je potrebno unositi u kuću ili objekat koj je dovoljno osunčan. U tom periodu se manje zalijeva i ne prihranjuje često.
Oleander se može razmnožavati u avgustu poludrvenastim reznicama koje ne nose cvjetove, a u proljeće pomoću pelcera koje je potrebno prvo staviti u vodu kako bi pustili korijen pa tek onda saditi. Takođe, pored vegetativnog razmnožavanja moguće je i generativno razmnožavanje putem sjemena, ali je to sporiji proces pa se rjeđe u praksi primjenjuje.
Ova ukrasna biljka rijetko obolijeva, a rijetko je napadaju i štetočine kao što su lisne vaši, grinje i gusjenice čijem suzbijanju (primjenom odgovarajućeg insekticida) treba pristupiti tek kad se insekti uoče. Najčešće obolijeva ako izmrzne ili uslijed velike suše.
Oleander simbolizuje komplikovanu prirodu ljubavi, romantiku i sudbinu, a u grčkoj mitologiji se povezuje sa šarmom. S obzirom da plijeni svojom ljepotom i nije zahtjevan za uzgoj sve više krasi dvorišta i balkone kod nas.
Imate li i vi ovu biljku? Pišite nam u komentarima ispod teksta!
Tagovi
Autorica