Zadnje aktivnosti

Posljednje aktivnosti korisnika mogu vidjeti samo registrirani korisnici.

Online korisnici

Online korisnike Agrokluba mogu vidjeti samo registrirani korisnici.
Za potpune funkcionalnosti ovih servisa, prijavi se.

Promo

  • Uzgoj ruža
  • 28.05.2025. 07:30

Kako ruže očuvati zdravim?

Obilje vlage i nestabilno vrijeme nije naškodilo samo gajenom bilju, već i ukrasnom. Ove godine višak vlage i niske proljetne temperature uslovile su i veću pojavu bolesti i štetočina na ružama.

Kako ruže očuvati zdravim?
Foto: Danijela Plavšić
63
13
0

Iako mnogi ljubitelji cvijeća, savjet i pomoć traže kad se bolest već pojavila, važno je napomenuti da i ukrasno bilje, naročito ruže, treba redovno tretirati. Kako bi bile zdrave i cvjetale, a cvjetovi bili krupni, intenzivnije boje, potrebno ih je preventivno zaštiti od bolesti i insekata, te redovno i umjereno prihranjivati.

Sa zaštitom treba početi ubrzo nakon pojave prvih listova. Posljednjih godina, kako su zime blage i ne vrši se redukcija štetočina, prvenstveno lisne vaši, u zimskom periodu ubrzo se nakon nicanja listova na naličju javljaju štetočine zato ju je potrebno tretirati pravovremeno. Obično je to polovinom aprila mjeseca, ali zaštitu treba obavljati i tokom ljeta.

Najčešće bolesti i savjeti

Prilikom tretmana potrebno je malo poviti list kako bi tečnost doprla i na naličje. Ruže su veoma cijenjene ukrasne biljke, ali su podložne brojnim bolestima i štetočinama koje mogu znatno narušiti njihov izgled i zdravlje.

ruže
Prilikom tretmana potrebno je malo poviti list

Evo pregleda najčešćih bolesti ruža, kao i savjeta za njihovu prevenciju i suzbijanje:

Izuzetno vlažno vrijeme, kao što je ove godine, pogoduje razvoju patogena. Jedna od najučestalijih bolesti je pepelnica ruže, Sphaeroteca pannosa, čiji se simptomi javljaju u vidu bijelo-sive prevlake na listovima, pupoljcima i stabljikama. Vrhovi listova se uvijaju, a mladi izdanci i pupoljci izgledaju kao posuti brašnom. Prilikom zalijevanja treba izbjegavati kvašenje lista. Pri suzbijanju ove bolesti primjenjuju se fungicidi na bazi sumpora kao što su: Zolvis, Thiovit jet, Chromosul i drugi.

Rđu ruže uzrokuje gljivica Phragmidium mucronatum, to je takođe jedna od najučestalijih bolesti. Simptomi se obično manifestuju, u početku, kao male narandžaste pjege na listu koje se kako bolest napreduje spajaju u sve veće mrlje. Listovi postepeno žute i dolazi do njegove prijevremene defolijacije, što dodatno iscrpljuje biljku. Zaštita se ogleda u preventivnom tretmanu fungicidima na bazi bakra.

Čađava ili zvjezdasta pjegavost, Marsonnina rosace, je bolest lista ruže. Javlja se početkom ljeta na gornjoj strani lista u obliku zvjezdastih tamnosmeđih do crnih pjega nepravilnog oblika, veličine 2-12 milimetara. Može dovesti do potpune ogoljenosti grana. Bolest prezimljava u zaraženom listu, pa bi takve listove i grane trebalo odstraniti i zapaliti.

Siva trulež, Botrytis cinerea, je takođe jedna od učestalih bolesti čiji se simptomi ogledaju u vidu sivo-smeđkastih mrlja na listovima, a naročito na pupoljcima i cvjetovima. Poželjno je uklanjati uvele cvjetove i ostale zaražene dijelove biljaka.

Zlatkino cvijetno carstvo: "Sadnja mora ići po redu"

Crna pjegavost lista, Diplocarpon rosae, se ogleda u vidu crnih i žutih pjega na licu lista, listovi požute i otpadaju. Potrebno je zaražene listove uklanjati i spaljivati, održavati prozračnost u ružičnjaku, te preventivno koristiti fungicide na bazi bakra.

Plamenjača ruže, Pseudoperonospora sparsa, gljivice iz roda Pseudoperonospora je prisutna i na ružama. Simptomi se ogledaju na listu u vidu nekroze (žućenje) lista, list izgleda kao da je spaljen, sa gornje strane listovi su prekriveni smeđim mrljama, sa donje sivim. Preventivno bolest se sprečava preventivnim tretmanima preparatima na bazi bakra.

Štetočine na ružama

Što se tiče štetočina prve i najznačajnije su lisne vaši, Aphidoidea, pojavljuju se odmah nakon nicanja mladih listova i pupova u vidu skupina malih zelenih, crnih ili bijelih insekata na pupoljcima i mladim izdancima. Naseljavaju gljivice čađavice koji luče ljepljivu mednu rosu. Lako se suzbijaju većinom insekticida registrovanih za suzbijanje lisnih vaši kao što su npr.: Talon, Asheta, Harfa i dr. Biološka kontrola se može postići prisustvom, mrava, bubamara i parazitskih osica, tako da ako ove insekte primijetite u svom ružičnjaku ne suzbijajte ih, one rade posao za vas, hrane se lisnim vašima i njihovim jajima.

ruže
Ruže sadite na sunčana i prozračna mjesta

Koprivina grinja, Tetranychus urticae, je takođe učestala štetočina na ružama. Ovo je najopasnija štetočina, nevidljiva golim okom. Zadnjih godina je veoma zastupljena. Brzo se širi na temperaturama preko 30 stepeni Celzujsovih. Javlja se početkom juna. Simptomi se javljaju u vidu sitnih, bjeličastih tačkica koje nastaju sisanjem listova. Listovi postepeno žute i otpadaju. Suvo vrijeme i visoke temperature im odgovaraju pa se održavanje visoke vlage u cvjetnjaku može svrstati u jednu od mjera. Hemijski tretman se obavlja nekim od akaricida: Akaristop, Vertimec i dr.

Ružini tripsi, Thrips fuscipennis, su veoma sitni smeđe do crne boje, teško uočljivi pa je njihovo suzbijanje otežano. Napada pupoljke i dijelove cvjetova. Suzbijaju se akaricidima, a učinkovito sredstvo je i Laser.

Kako bi ruže što bolje izgledale i napredovale potrebno ih je saditi na sunčana i prozračna mjesta, redovno im uklanjati zaraženo lišće i cvjetove. Pri zalijevanju, voditi računa da se zalijeva samo pri dnu, izbjegavati kvašenje lista. Neophodno je redovno i umjereno đubrenje kako bi biljka bila otpornija na bolesti i stresne situacije.

Osim preventivno hemijskim sredstvima, ruže u borbi protiv bolesti i štetočina možete tretirati prirodnim sredstvima od koprive, bijelog luka i drugim pripravcima.


Fotoprilog


Tagovi

Bolesti ruža Štetočine na ružama Cvijeće Višak vlage Ukrasne biljke


Autorica

Danijela Plavšić

Više [+]

Diplomirani inženjer poljoprivrede sa dugogodišnjim iskustvom. Uvijek spremna na nove izazove u oblasti agrobiznisa. U stalnom kontaktu sa poljoprivrednim proizvođačima i njihovim problemima proistekla je borba za bolji položaj istih i za borbu agrara uopšte. Iz tog razloga bavi se i agrarnom politikom.

Izdvojeni tekstovi

Izdvojen oglas

KLUB

Ovaj samohodni malčer AMD R80 na sajmu u Novom Sadu nudi tvrtka Agrostandard po cijeni od 3000EUR-a + PDV. Radnog zahvata 80cm snage 12 konja #NovosadskiSajam