Najbolje uspijevaju paradajz, paprika, krastavci, tikvice, ali može se uzgojiti i krompir, jagode. Koje su prednosti ovoga uzgoja, a šta napraviti da uspije?
Kada imate zemljište lošeg kvaliteta ili želite probati nešto drugačiji način uzgajanja, iskoristite bale slame. Možemo ih postaviti gdje želimo, a ispod se stavlja sloj kartona ili agroplatno. Prednosti su izostanak oranja i težih fizičkih radova.
Obavezno je dodavanje azotnog đubriva nekoliko sedmica prije sadnje. Osim umjetnih, ljudi koji su naklonjeni organskoj poljoprivredi mogu koristiti razna biljna đubriva koja imaju veći sadržaj azota, na primjer od koprive ili divizme. Koristi se i rastvor kokošjeg đubriva.
Slama odlično upija i zadržava vlagu, postepeno se razlaže i oslobađa hranjive materije koje koriste posađene biljke. Prilikom razgradnje stvaraju dodatnu toplotu, što omogućava sadnju nešto ranije nego na zemlji. Po površini se razvuče sloj dobro pregorjelog stajnjaka ili komposta. Sadnja se obavlja u rupe.
Mnogo je prednosti ovakvog načina uzgajanja. Pošto su biljke na višoj poziciji, nema toliko saginjanja, što čuva kičmu. Pogodne su za djecu, starije osobe, a uz pomoć bala uzgajanjem povrća se mogu baviti i osobe s invaliditetom. Možemo ih premještati, ako za tim postoji potreba. Primjerice, za vrijeme ljetnih vrelih dana jednostavno ih premjestimo u sjenu, ispod drveća.
Također, u slami nema korova.
Najčešće se uzgajaju paradajz i paprika, ali i krompir, tikvice, krastavci, čak i jagode. Sadnice paprike se sade na bale slame koje se pripremaju desetak dana ranije. Dodaje se azotno đubrivo i obavlja zalijevanje. Pripremljena bala je topla i vlažna, proces razgradnje je započeo, a hranjive materije se oslobađaju. Nekoliko dana pred sadnju dodajte đubrivo bogato fosforom i kalijem kako bi intenzivirali razvoj korijena posađenih mladih biljaka. Kako je paprika veliki potrošač hraniva, prihranu obavljamo svakih desetak dana.
U slučaju paradajza i krastavca mora se postavljati armatura uz koju će se naslanjati i rasti. Stubovi armature se postavljaju uz red bala. Tikvice odlično uspijevaju kada se uzgajaju na ovakav način.
Sjetva tikvica: Pričekajte da se zemlja ugrije, a onda sijte cijelo ljeto
Sadnice se sade na pripremljene bale, ali i na obične gomile koje se postavljaju na isti način. Dobar urod će dati i kada prve godine pokošenu travu gomilamo na jedno mjesto i pustimo da truli. Sloj trave treba da je najmanje debeo oko 30 cm. Sljedeće godine se sade tikvice i malčiraju slamom. Biljke će dobiti dovoljno hrane, vlage i toplote.
Tagovi
Autorica