Pretraga tekstova
Mnogobroni insekticidi su zabranjeni, a poljoprivredni proizvođači su u potrazi za efikasnim alternativnim sredstvima
Suzbijanje štetočina biljaka je izazov, posebno kada je riječ o mrkvinoj muhi Psila rosae. Radi se o najznačajnijoj štetočini biljaka iz porodice Apiaceae, kao što su mrkva, celer korjenaš i rebraš, pastrnak, peršin i drugi.
Njihov miris privlači tog insekta i na velikoj udaljenosti. Ženka polaže jaja iz kojih se izlegu larve koje se ubušuju u korijen. Tako pravi štetu.
Sve je veći broj insekticida koji se zabranjuju, a poljoprivredni proizvođači traže alternativna sredstva. Velike kompanije specijalizirane za proizvodnju povrća i poljoprivrednici su suočeni s problemom kako da pronađu efikasno sredstvo koje bi omogućilo dugoročnu zaštitu. Jedna od mogućnosti je upotreba ulja od crvenog luka.
Univerzitet u Wageningenu iz Holandije se od 2007. godine bavi istraživanjem suzbijanja lukove muhe primjenom ulja koja imaju jak miris. Ideja se bazira na osobini tog insekta da pomoću mirisa pronalazi parcelu ili gredicu gdje je zasijana mrkva i druge vrste iz ove porodice. Ulje luka se pokazalo veoma efikasnim, a njegovu upotrebu u poljoprivrednoj proizvodnji razvili su u nekoliko kompanija. Eksperimenti su trajali četiri godine tokom kojih je korišteno za kontrolu štetočine u mrkvi i celeru. Rezultati su pokazali da šteta može biti smanjena od 50 do 100 posto u zavisnosti od vremenskih prilika tokom sezone. Trenutno se na tržištu može pronaći kod proizvođača Onion oil koji ima dozatore i ulje u formi granula.
Ono ima jak miris i primjenjuje se u granulama ili tečno. Odobreno je za upotrebu u organskoj poljoprivredi. Osim u Holandiji veliki interes za ovakvom zaštitom usjeva vlada u Belgiji, Danskoj i drugim sjevernim državama. Služi da zavara lukovu muhu i otjera je što dalje od usjeva. Posebni dozatori se rasporede po parceli. Razlikuju se oni za tečnost, ulje, i oni sa granulama. U oba slučaja sadržaj ne dolazi u kontakt sa usjevom.
U dozatore se dodaje 2 ml ulja, odnosno odmjerena količina granula. Oni sa tečnosti se postavljaju na polju na udaljenost od 50m. Na jedan hektar se postavljaju četiri do šest dozatora sa granulama odmah poslije sadnje ili čim sjeme proklija.
Štite usjev od nicanja do berbe. Mogu odlično da se kombinuju s drugim metodama zaštite. Podjednako je efikasno za sve srodne kulture.
Na dozatorima se sa strane nalaze otvori kroz koje se širi miris luka. Lukova muha je zavarana i manje polaže jaja na površinu parcele. Radi na principu mješovitog usjeva mrkve i crvenog luka.
Za velike uzgajivače mješovita sadnja je problematična, jer mrkva raste brže od luka i sije se u nekoliko navrata u toku sezone. Miris iz dozatora ne ubija muhe već ih tjera sa parcele. Djeluju tokom jedne vegetacije.
Tagovi
Mrkvina muha Ulje luka Štetočine mrkve Mješoviti usjev Zaštita mrkve Organska poljoprivreda
Autorica
Više [+]
Diplomirani inženjer poljoprivrede sa dugogodišnjim iskustvom u povrćarstvu, zaljubljenik u organsku poljoprivredu i druge oblike alternativne poljoprivrede poput biodinamike i permakulture.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Međunarodno takmičenje u lovu ribe na plovak..."Kup Kečiga 2025." Brčko
Selma Mujić
prije 2 tjedna
Da, taj.... mislim da ima zanimljivu priču :) Da, taj.... mislim da ima zanimljivu priču :)
Danijela Plavšić
prije 2 tjedna
Ovo je pulover, ako me oči dobro služe, sve je u modi hehe.. Ovo je pulover, ako me oči dobro služe, sve je u modi hehe..
Selma Mujić
prije 2 tjedna
Ribolovac u roze prsluku već je priča za sebe ... Ribolovac u roze prsluku već je priča za sebe ...