Pretraga tekstova
Preventivno djelovanje, korisni kukci i suzbijanje korova formula su za biološku zaštitu povrća.
Zaštita u ekološkoj proizvodnji predstavlja mjere koje se zasnivaju na preventivi. To se odnosi na dobru kondiciju i dobro zdravstveno stanje biljaka. Najznačajnije su agrotehničke preventivne mjere, mjere higijene i mjere obrane.
Da bismo zamijenili upotrebu kemijskih preparata kada je riječ o bolestima povrća, moramo
Korisni kukci su oni koji uništavaju štetnike povrća. Bubamare uništavaju lisne uši i sprječavaju pojavu virusnih bolesti. Isti posao obavljaju i uholaže i ose potajnice. Hrušt i njegove ličinke se hrane štetnim ličinkama, gusjenicama i kukcima, a pauk uništava muhe, komarce i druge štetne kukce.
"Za korisne kukce bi trebalo uzgajati korovske biljke koje ih privlače. Tako slak i angelika privlače bubamaru, stolisnik ose, pčele i osu potajnicu, a korisno je uzgajati i kadificu, kopar, suncokret, komorač i drugo", navodi savjetnik Dragan Mijušković.
Male životinje (žabe, ježevi, šišmiš) imaju značajnu ulogu u biološkoj zaštiti. Pure uništavaju krumpirovu zlaticu, a štetne kukce uništavaju sjenice, djetlići i druge ptice.
Za suzbijanje bijele mušice u svijetu se sve više koristi mala osa (Encarsia formosa), za crvenog pauka - grinja (Phytoseliolus persimilis), a za nematodu - gljvica (Arthrobotrys irregularis).
Vrlo važna mjera u zaštiti povrća u ekološkoj proizvodnji je mehaničko suzbijanje korova. Ako se parcele održavaju u čistom stanju, smanjuje se broj grčica i žičnjaka, koji se hrane podzemnim dijelovima biljaka. Tako se ograničava i širenje virusnih bolesti.
Foto: dolgachov / Bigstock
Autorica
Više [+]
Urednik portala, diplomirani novinar i ljubitelj prirode. Omiljena izreka: Tko smije taj može, tko ne zna za strah, taj ide naprijed.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Strna žita...foto: Bojan K.