Pretraga tekstova
Nim ulje je sjajno rješenje ako imate problema s insektima, gljivicama ili grinjama na biljkama. Sigurno je za upotrebu, ne šteti ljudima, kućnim ljubimcima ili stoci.
Nim je brzorastuće drvo, koje može narasti i do 20 metara u visinu (ponekada i do 40 metara), sa svijetlozelenim lišćem. U Indiji se nim smatra svetim drvetom, a poznat je po svojim ljekovitim svojstvima. Svaki dio ovog stabla ima ljekovitu vrijednost – od cvjetova, voća i sjemena do grančica, soka i korijena. Ulje nima je jedno od najstarijih medicinskih ulja, a dobiva se prešanjem sjemenki.
Nim je prepoznat kao prirodni proizvod koji može mnogo ponuditi u rješavanju globalnih problema u poljoprivredi, okolišu te zdravstvenih problema. Smatra se vrijednim alatom za održivi razvoj. Ulje izvučeno iz sjemena stabla nima moćan je prirodni insekticid, sposoban da poremeti životni ciklus insekata u svim fazama (odraslih, ličinki i jajašaca), što ga čini izvrsnim resursom za ekološkog vrtlara.
Biorazgradivo je i netoksično za kućne ljubimce, ptice, ribe i ostale divlje životinje, a djelotvorno je protiv raznih uobičajenih štetočina u vrtu, kao i prirodni fungicid koji se može boriti protiv plijesni i drugih gljivičnih infekcija na biljkama, navodi thespruce.com. Može se naći u mnogim vrtnim trgovinama ili na tržnicama prirodne hrane
Čudnovato drvo i stotine njegovih aktivnih spojeva nemaju nikakve toksične reakcije, tako da su korisne u zaštiti bilja i njegovoj proizvodnji
Za izradu 1%-tne otopine treba vam:
Sve skupa promiješate u prskalici i poprskajte napadnute biljke. Sredstvo potrošite istog dana, ne ostavljajte ga u prskalici. Dobro poprskajte lišće i s unutarnje strane, a možete i tlo oko biljke.
Ne očekujte čuda – ulje nima nije instant insekticid, što znači da nećete odmah nakon prskanja oko biljaka pronaći uginule nametnike. On djeluje kao sistemski insekticid na hormonalnoj razini i to kroz više dana.
Tagovi
Nim Ulje Zdravo Ekološki Ljekovito Insekticid Recept
Autorica
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
Kroz projekat za podsticajna sredstva za razvoj lovstva i ličnim sredstvima, članovi Lovačkog udruženja „Fazan“ iz Doboja, započeli su izgradnju volijera za fazansku divljač na fazaneriji Bare kod Doboja. Površina novog volijera će biti 400... Više [+]
Kroz projekat za podsticajna sredstva za razvoj lovstva i ličnim sredstvima, članovi Lovačkog udruženja „Fazan“ iz Doboja, započeli su izgradnju volijera za fazansku divljač na fazaneriji Bare kod Doboja.
Površina novog volijera će biti 4000 m2 i omogućiće lakši i sigurniji uzgoj fazanske divljači.