Veselo je bilo u ljubinjskom polju, na ovogodišnjoj, trećoj po redu manifestaciji “Dan organske proizvodnje“. Ova grana poljoprivrede dobija sve više pristalica.
Domaćini ovogodišnje manifestacije dali su težak zadatak budućim organizatorima jer, iako je bilo vruće, atmosfera je bila izuzetna, a gostoprimstvo izvanredno pa su svi prisutni uživali u posjeti ovom preduzeću. Inače, više od dvadeset godina preduzeće "Ljekobilje“ iz Ljubinja bavi se proizvodnjom i prodajom organskih proizvoda.
U malom gradiću Ljubinju, na više od 100 hektara sopstvenih površina i zemljišta kooperanata uzgajaju ljekovito, aromatično i začinsko bilje visokog kvaliteta koje se prerađuje u više od 300 visokokvalitetnih proizvoda. Vrijesak, smilje, lavanda, žalfija, vranilova trava, bosiljak, menta, samo su neke od biljaka koje uzgajaju vrijedni rukovodioci i radnici ovog preduzeća koje za sve proizvode posjeduje organski sertifikat.
“Zaokružili smo ciklus od sjemenke do gotovog proizvoda i za sve imamo sertifikat", kaže Slobodanka Čomić-Popović koja je zadužena za proizvodnju i preradu bilja i bez čijeg rada ova firma ne bi dobro funkcionisala. Jednako zaslužan je i direktor Mihajlo Vujović koji ističe da se proizvodi Ljekobilja mogu naći na više od 240 prodajnih mjesta u RS i BiH.
“Izvozimo u 12 zemalja, u planu su i nova tržišta, ali ne zaboravljamo naše. Proizvodimo više od 120 vrsta čajeva, a jedan od brendova je i narodni čaj koji se sastoji od šest hercegovačkih trava, napravljen po recepturi instituta 'Josif Pančić' iz Beograda", otrkiva Vujović i dodaje kako je Ljubinje inače poznato kao mjesto sa više od 300 sunčanih dana tokom godine.
"Zemljište je prepuno kalcijum-karbonatom, nezagađeno i predstavlja jedinstvenu oazu ljekovitog i aromatičnog bilja i pčelinjih proizvoda. Organska proizvodnja sigurno ima perspektivu i izvjesno je da će sve veći broj ljudi gledati da se zdravo hrani ali i njeguje ljepotu uz pomoć prirodnih proizvoda“, rekao je Vujović.
Načelnica odjeljenja za organsku poljoprivredu u ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srpske, Dragana Zec, istakla je da je u toku izrada novog zakona o organskoj proizvodnji Republike Srpske koji je u skladu sa evropskom regulativom 2018/848 kao i izrada akcionog plana razvoja organske proizvodnje u RS u kojoj je oko 100 organskih proizvođača, a što se tiče površina, pod organskom proizvodnjom je 4386 hektara. Prošle godine kreiran je i mjera koja se bavi nabavkom opreme za prerađivačke kapacitete, nabavku mehanizacije i slično.
O značaju grupne sertifikacije govorio je Nenad Novaković iz “Organic control sistema“ Subotica koji je, između ostalog, istakao da organskim proizvodima trguje organizator proizvođač ili nosilac sertifikata, ne proizvođač i da se, u grupnoj sertifikaciji, moraju voditi interne kontrole svih proizvođača dva puta godišnje.
Inače, Ljubinje je jedna od rijetkih opština u kojoj su skoro svi stanovnici zaposleni, a jedan od prvih poslova sadašnjeg načelnika, Steve Drapića, bio je upravo u Ljekobilju kada se radio izvoz prerađene kadulje u Sjedinjene Američke Države. Na manifestaciji koju je organizovalo ministarstvo poljoprivrede Republike Srpske, osim proizvođača, bili su prisutni i predstavnici ministarstva poljoprivrede Crne Gore i Privredne komore Republike Srpske.
Fotoprilog
Tagovi
Autor