Zadnje aktivnosti

Posljednje aktivnosti korisnika mogu vidjeti samo registrirani korisnici.

Online korisnici

Online korisnike Agrokluba mogu vidjeti samo registrirani korisnici.
Za potpune funkcionalnosti ovih servisa, prijavi se.

Promo

  • Venuće paradajza
  • 25.01.2025. 07:30

Evo šta napraviti ako vam paradajz nakon presađivanja u vrt "preko noći" uvene

Stigao nam je upit čitateljice koja se požalila kako već nekoliko godina njene presadnice paradajza nakon presađivanja u vrt i intenzivnog porasta naglo uvenu. Stručnjak mr.sc. Milorad Šubić, dipl.inž.agr. pojasnio je šta napraviti u tom slučaju.

Evo šta napraviti ako vam paradajz nakon presađivanja u vrt "preko noći" uvene
Foto: Čitateljica Vesna
  • 108
  • 17
  • 0

U redakciju Agrokluba stigao je upit čitateljice Vesne koja je napisala kako u vrtu u kojem sadi ljetno povrće - paradajz, patlidžan, krastavac, paprika, tikvica i drugo, površine 100 kvadrata ima problem koji je iz godine u godinu sve naglašeniji.

"Javlja se s paradajzom, a od prošle godine i s patlidžanom. Nakon što presadnice koje sama uzgajam iz sjemena, dijelom kupljenog dijelom svog, posadim u vrt i kada već počnu dobro rasti, najedanput preko noći uvenu kao da ih je neko polio vrelom vodom", pojašnjava nam uz poslane fotografije (i naslovna, op.a.)

S ovim se bori unazad 10-ak godina, no uvijek je to bilo s 2-3 biljke, dok je lani pola presadnica propalo, neke i kad su već počele davati plodove. Kod paradajza, dodaje, biljka potpuno ugine, dok kod patlidžana ne, ali ima problema s rastom i stvaranjem plodova. U oba slučaja vidi se da je na nivou tla stabljika "bolesna".

Prenosi li se virus kopanjem po cijelom vrtu?

"Koristim ekološko sjeme, organska gnojiva i ekološka sredstva za jačanje povrća i ne koristim nikakve druge hemijske preparate", nadodaje.

vd
Na nivou tla vidljiva je bolest na biljci

Pomislila je da je možda problem što sama ostavlja sjeme od prethodne godine, pa je odlučila svo koje je čuvala spaliti i ne koristiti više te ove kupiti sjeme otpornijih sorti.

"Ne znam šta napraviti s vrtom, odnosno postoji li neki preparat ili metoda kako da potencijalne viruse u zemlji riješim? Čitala sam da je jedino rješenje ne saditi na istoj površini nekoliko godina, a s obzirom da imam samo taj jedan vrt, ne znam bi li pomoglo da sadim u drugi dio u kojem inače sadim salatu i blitvu u jesenskom i zimskom razdoblju ili se virus kopanjem prenosi po cijelom vrtu?", pita. 

Problem je zeleno venuće?

Draga gospođo Vesna, ali i svi drugi koji se borite s ovim problemom, mr.sc. Milorad Šubić, dipl.inž.agr., viši stručni savjetnik Uprave za stručnu podršku razvoju poljoprivrede, nakon upita, a prema zaprimljenim fotografijama, sumnja na zeleno venuće paradajza.

"Mogući uzročnici su patogene gljivice u zemljištu Verticillium sp.", ističe.

Zeleno venuće može dovesti do propadanja usjeva povrća

Već kod uzgoja presadnica i kasnije nakon presađivanja biljaka na gredice preporučuje biološku zaštitu odnosno zalijevanje otopinom korisnih mikroorganizama, od kojih se neki koriste preventivno kao granulirani pripravci miješanjem u supstrat, a neki zalijevanjem biljaka već kod uzgoja presadnica i kasnije nakon presadnje povrća na gredice u vrt, kao na primjer Serenade Aso.

"Dobro je i najučinkovitije potapati sadni materijal u otopinu korisnih mikroorganizama prije sadnje", poručio je.

Sretno s vrtom ove godine!


Tagovi

Rajčice Presađivanje Presadnice rajčice Venuće rajčice Zeleno venuće Patogene gljivice Verticillium sp. Milorad Šubić


Autorica

Karolina Rastija

Više [+]

Magistra agroekonomike s iskustvom u poljoprivredi. Svoje znanje i savjete dijeli i s čitateljima Agrokluba.

Izdvojeni tekstovi

Izdvojen oglas

KLUB

Još nije kasno za sjetvu krompira... #sjetvakrompira