Pretraga tekstova
Pažljivo s aktivnostima, posebno u segmentima zaštite bilja i sjetve, kako bi se ublažile posljedice vremenskih oscilacija koje su najavljene i u narednom periodu.
Padavine iz prethodnih dana, značajno su popravile stanje vlage u dubljim slojevima zemljišta, što je u ovom trenutku pozitivan aspekt za proljetne radove. Međutim, obilna i prekomjerna kiša uzrokovala je bujične vodotokove, lokalna izlivanja i plavljenja poljoprivrednih površina, što je posljedično prekinulo pripremne radove za proljetnu sjetvu.
Dugotrajna vlažnost i česti kišni intervali ostavili su traga i na voćnjacima. Vlažno vrijeme ometa let insekata, što se negativno odražava na oplodnju procvjetalog voća. Nestabilne vremenske prilike dodatno su pogodovale razvoju gljivičnih oboljenja i bakterioza, naročito u osjetljivoj fazi cvjetanja jabuka. Kod koštičavog voća zabilježena je pojava bolesti Monilinia laxa, uzročnika sušenja cvjetova, grana i grančica.
Štetočine također ne miruju, prema sedmičnom agrobiltenu RHMZ-a, uočeno je piljenje larvi prezimljujuće generacije obične kruškine buhe, kao i pojava imaga žitne pijavice, što dodatno komplikuje već složenu agrometeorološku situaciju.
Prema srednjoročnoj prognozi FHMZ-a za period od 11. do 24. aprila, oblačno i kišovito vrijeme će se zadržati i tokom petka, s izraženijim padavinama u drugom dijelu dana. Vikend donosi slab vjetar, buru u Hercegovini i sjeverozapadnjak u Bosni, te blago zahlađenje.
U subotu su moguće slabe jutarnje padavine, a na višim planinskim predjelima i pokoja pahulja snijega.
Početkom naredne sedmice, iako pretežno oblačno, temperature će biti u porastu, posebno u Bosni. Sredinom sedmice slijedi novi prodor frontalnog sistema koji će donijeti kišu širom zemlje.
Minimalne temperature zraka u Bosni kretat će se između 4°C i 10°C, u Hercegovini od 8°C do 12°C. Najviše dnevne uglavnom između 14°C i 19°C, na jugu i u Krajini do 12°C. Od utorka se očekuju maksimalne temperature između 20°C i 26°C.
Ipak, ni kraj sedmice ne donosi značajniju stabilizaciju. Kiša i pljuskovi se prognoziraju 18. i 19. aprila, dok bi 21. aprila, na samom početku nove sedmice, moglo biti prolazno suho i stabilnije.
Mala stavka, velika razlika: Zašto koristiti okvašivač uz herbicide?
Poljoprivrednicima se savjetuje oprez i pažljivo planiranje aktivnosti, posebno u segmentima zaštite bilja i sjetve, kako bi se ublažile posljedice vremenskih oscilacija koje nas, po svemu sudeći, prate i u narednom periodu.
Tagovi
Agroprognoza Nove padavine Kišovito vrijeme Monilinia laxa Let insekata
Autorica
Više [+]
Diplomirani žurnalista i digitalni marketing menadžer, s višegodišnjim iskustvom u tv i web novinarstvu.
Trenutno nema komentara. Budi prvi i komentiraj!
poceo otkup jedne od najcijenjenih gljiva među beračima iste.
tekst- soon :)
Jasmin Hodžić
prije 2 tjedna
Slažem se za ukus, a na tom području ih ima najviše na našem kantonu ! 😇 Slažem se za ukus, a na tom području ih ima najviše na našem kantonu ! 😇
Danijela Plavšić
prije 2 tjedna
Smčak, šmrljci...kako sam samo slabo oko imala nekad 80-tih tražeći ih u selima po dno Vlašića, dok rodica pronađe pet ja tek jednu, a tek ukus Više [+] mmm...meni su sve gljive ljepše od bilo kog pečenja...prava gljivarka :)