Prema srednjoročnoj prognozi, do 16. oktobra u Bosni i Hercegovini se očekuje stabilno vrijeme. Šta će biti nakon?
Tokom protekle sedmice primijećena je aktivnost pojedinih biljnih štetočina. Pregledom usjeva uljane repice utvrđeno je prisustvo imaga i pagusjenica repičine lisne ose. Ove štetočine najveće štete prave u početnim fazama porasta biljaka izgrizanjem lišća, gdje u većoj brojnosti veoma brzo mogu da dovedu do golobrsta.
Na samom kraju prethodne sedmice, kako se navodi u sedmičnom Agrobiltenu RHMZ-a, došlo je do prodora hladnog vazduha i značajnog pada temperature, praćeno kišom i lokalnim pljuskovima. Mjestimično su zabilježene obilnije padavine koje su u dobroj mjeri popravile vlažnost površinskog i dubljih slojeva zemljišta što će omogućiti kvalitetnu pripremu zemljišta za jesenju sjetvu.
Prema srednjoročnoj prognozi, do 16. oktobra u Bosni i Hercegovini se očekuje stabilno vrijeme. Prostrano polje povišenog zračnog pritiska i dalje diktira vremenske prilike u našoj zemlji.
Tokom jutra, u Bosni po kotlinama duž riječnih tokova moguća je pojava kratkotrajne magle, danju pretežno sunčano, samo povremeno može doći do formiranja nešto više oblaka i to u centralnim, sjevernim i južnim predjelima zemlje, ali i dalje sa natprosječno visokim temperaturama zraka.
Od 16. oktobra očekuje se promjena vremena praćena čestim padavinama i nešto nižim temperaturama zraka.
Bosanskohercegovački meteorolog Bakir Krajinović naveo je u svojoj prognozi kako se rijetko desi da nas septembar, kakav je bio ove godine, počasti na ovaj način. Bilo je i prije sličnih vremenskih uslova, pa čak i ljepših, odnosno toplijih, ali vrlo rijetko da ovako visoko pozitivno odstupanje uslovi srednja dnevna temperatura zraka, a ne par ekstremno visokih temperatura.
"Ove godine maksimalne se nisu ni približile rekordima, bile su ispod čak za 7°C u prosjeku, ali ono što je doprinijelo visokoj srednjoj mjesečnoj temperaturi jeste postojana visoka srednja dnevna temperature", naveo je Krajinović.
Gledano na nivou naše zemlje ovo nije bio najtopliji septembar. Prije 37 godine, mjerene temperature bile su izuzetno visoke, pa ta 1987. godine i dalje drži prvo mjesto na ljestvici najtoplijih septembara. Na drugom mjestu je 2011. godina i na trećem ova 2023. godina.
"Prema trenutnim rezultatima sličan trend nas očekuje i tokom preostala dva jesenja mjeseca. Temperature se očekuje iznad prosjeka, za oktobar 2 do 3 stepena iznad na sjeveru zemlje i 1 do 2 na jugu, dok se u novembru očekuje 3 do 4 stepena na sjeveru, 2 do 3 u centralnim predjelima i 1 do 2 na jugu zemlje", dodao je.
Tagovi
Autorica