Zadnje aktivnosti

Posljednje aktivnosti korisnika mogu vidjeti samo registrirani korisnici.

Online korisnici

Online korisnike Agrokluba mogu vidjeti samo registrirani korisnici.
Za potpune funkcionalnosti ovih servisa, prijavi se.

Promo

  • Copernicus
  • 07.11.2024. 18:00

Ova godina gotovo će sigurno biti najtoplija u historiji mjerenja

To predstavlja novu prekretnicu u globalnim temperaturnim rekordima i priliku za jačanje klimatskih ambicija, izjavila je zamjenica direktora Copernicusove službe za klimatske promjene (C3S), Samantha Burgess

Ova godina gotovo će sigurno biti najtoplija u historiji mjerenja
Foto: Luka Stanzl/PIXSELL
  • 90
  • 8
  • 0

Sada je gotovo sigurno da će 2024. biti najtoplija godina u historiji mjerenja, saopćila je Copernicus služba za klimatske promjene Evropske komisije. Da bi se to izbjeglo, prosječna temperaturna anomalija do kraja godine morala bi pasti gotovo na nulu, što je malo vjerojatno. 

Budući da je 2023. bila za 1,48 °C toplija od predindustrijskog nivoa prema skupu prikupljenih podataka tzv. ERA5, objašnjavaju da se očekuje da će tu granicu nova godišnja temperatura premašiti za 1,5 °C, s mogućnošću rasta do 1,55 °C.

"To označava novu prekretnicu u globalnim temperaturnim rekordima i trebala bi poslužiti kao katalizator za podizanje ambicija za nadolazeću Konferenciju o klimatskim promjenama, COP29", izjavila je zamjenica direktora Copernicusove službe, Samantha Burgess.

Godišnje globalne anomalije površinske temperature zraka (°C) u odnosu na 1850-1900 od 1940. do 2024. (Foto: Copernicus služba za klimatske promjene/ECMWF)

Kako navode, zabilježen je drugi najtopliji oktobar, odmah iza onog od prošle godine, s prosječnom površinskom temperaturom zraka od 15,25 °C. To je 0,80 °C iznad prosjeka za razdoblje 1991.–2020. 

Osim toga, prosječna temperatura površine mora između 60°S i 60°N iznosila je 20,68 °C, što je također druga najviša vrijednost za oktobar, samo 0,10 °C niža od prošlogodišnje.

Oborine u Evropi

Temperature u Evropi odskakale su na gotovo cijelom kontinentu, posebno iznad centralnog Grenlanda i Islanda. Prošli oktobar bio je peti najtopliji zabilježen u Evropi, s prosjekom od 10,83 °C, što je 1,23 °C iznad za razdoblje od 1991. do 2020. godine.

Zabilježene su velike količine oborina na Pirenejskom poluotoku, u Francuskoj, sjevernoj Italiji, Norveškoj, sjevernoj Švedskoj i istočno od Crnog mora, što je izazvalo velike bujične poplave u Valenciji u Španiji, s više od 200 smrtnih slučajeva. Nasuprot tome, padavine i vlažnost tla bile su niske u većini istočne Evrope, uključujući zapadnu Rusiju, Grčku i zapadnu Tursku.

Kako funkcioniše pametni sistem za navodnjavanje i prihranu biljaka?

Izvan Evrope, temperature su najviše odstupale u sjevernoj Kanadi, centralnim i zapadnim Sjedinjenim Državama, sjevernom Tibetu, Japanu i Australiji. Vlažniji od prosjeka bili su južna i istočna Kina, Tajvan, Florida (SAD), dijelovi zapadne Australije i najjužniji Brazil. S druge strane, sušnije vrijeme zabilježeno je u većem dijelu Sjedinjenih Država, središnjim nizinama Australije, južnoj Africi, Madagaskaru te dijelovima Argentine i Čilea.

Višemjesečni trendovi

Protekli oktobar, 15. je mjesec u 16-mjesečnom razdoblju u kojem je globalna prosječna površinska temperatura zraka premašila 1,5 °C odnosno bila je 1,65 °C iznad predindustrijskog nivoa.

Nadalje, u proteklih 12 mjeseci, globalna prosječna temperatura bila je 0,74 °C iznad prosjeka za razdoblje 1991. do 2020., te vjerojatno 1,62 °C iznad onog predindustrijskog, stoji u saopćenju.


Tagovi

Copernicus Rekordne temperature Klimatske promjene Listopad 2024. Samantha Burgess Španjolska Oborine


Autor

Tin Junušić

Više [+]

Magistar novinarstva s iskustvom rada u domaćim i stranim medijima, ljubitelj prirode.

Izdvojeni tekstovi

Izdvojen oglas

KLUB

poceo otkup jedne od najcijenjenih gljiva među beračima iste.
tekst- soon :)