Moguća plavljenja u četvrtak i petak u dijelovima sjeverne i sjeveroistočne Bosne. Lokalno i klizišta.
Od danas do subote, 26. do 29. marta, za veći dio Bosne i Hercegovine aktiviran je narandžasti meteoalarm zbog padavina. U narednim danima, osim četvrtka, intenzitet padavina neće dosezati prag za izdavanje upozorenja. Ipak, zbog stanja vodotoka i mogućnosti njihovog izlijevanja, potreban je povećan oprez, navode iz FHMZ-a.
U srijedu, 26. marta, širom zemlje očekivana količina padavina između 20 i 40 l/m2. U četvrtak, očekivana količina padavina u većem dijelu Bosne između 40 i 60, lokalno 80 do 90 l/m2. U petak i subotu padavine širom zemlje slabog do umjerenog intenziteta, 5-15, ponegdje do 20 l/m2.
Sektor hidrologije, Odsjek za prognozu i bilans voda FHMZ, na osnovu dostupnih meteoroloških, hidroloških prognoza i raspoloživih platformi uključujući EFAS dostavio je Civilnoj zaštiti FBiH obavijesti o mogućim bujicama/klizištima na području Federacije BiH:
Na mogućnost plavljenja u četvrtak i petak u dijelovima sjeverne i sjeveroistočne Bosne, pogotovo u slivu rijeke Tinje, Spreče i Usore upozorio je i poznati bh. meteorolog, Nedim Sladić, a što su ranije objavili i entitetski hidrometeorološki zavodi, ali i Agencija za vodno područje rijeke Save.
"S obzirom na složen bosanski teren, orografski utjecaj može znatno pojačati intenzitet padavina zahvaljujući većem ohlađivanju zraka i otpuštanju toplotne energije, što bi, osim mogućih plavljenja, lokalno moglo izazvati klizišta koje će zavisiti i od opterećenosti tla vlagom", naveo je Sladić.
Oglasili su se i Bosanski lovci na oluje, koji navode da iako situacija nije na nivou katastrofalnih poplava iz 2024. godine, i dalje postoji opasnost, naročito u dijelovima zemlje koji su ranjivi na bujične vode.
"Najviše kiše očekuje se u sjeverozapadnim i centralnim krajevima BiH, posebno na širem području Banje Luke, Doboja, Zenice i Tuzle. U tim regijama akumulacija padavina do kraja sedmice može dostići 100 do 200mm, lokalno i više. Uzrokovat naglo podizanje vodostaja rijeka i aktivaciju klizišta", precizirali su.
Sinoć je, prije obilnih padavina, pojedine dijelove sjeverozapadne i sjeverne Bosne zahvatilo nevrijeme sa ledom i grmljavinom.
Prema srednjoročnoj prognozi FHMZ-a, od 27. marta dominirati zračna masa sa sjevera, koja će usloviti umjerenije padavine i niže temperature. Krajem sedmice, uz zahlađenje, očekuje se promjena karaktera padavina, pa je izgledan i slab snijeg na planinama, kao i nešto niže temperature zraka, uz umjerenu kišu širom zemlje i povremeno jak vjetar sjevernog pravca.
Minimalne vrijednosti od četvrtka, u Bosni će se kretati od 2 do 6 °C, na planinama centralne i istočne Bosne od -1 do 4 °C, a u Hercegovini od 6 do 11 °C. Maksimalne dnevne temperature iznosit će od 8 do 13 °C u Bosni, te od 13 do 16 °C u Hercegovini. Vjetar sjevernog pravca dodatno će pojačavati osjećaj nelagode uslijed nižih temperatura.
Kako su u sedmičnom agrobiltenu naveli agrometeorolozi RHMZ-a, temperature zemljišta u sjetvenom sloju i u zoni korijena ozimih žita i krmnih leguminoza su u porastu što će povoljno uticati na njihov razvoj. Toplije vrijeme od uobičajenog, u prethodnom periodu, dovelo je do cvjetanje najranijih voćnih vrsta i sorti, kao što je breskva, kajsija i rane sorte šljive.
Pri tom, postoji opasnost od poznih zimskih i ranih proljetnih mrazeva koji se u našem klimatskom području, uobičajeno javljaju do polovine aprila i mogu pričiniti izvjesne štete na procvjetalom voću. Dospjele martovske padavine nakvasile su površinski sloj zemljišta i omogućile da se rastvore dodata hraniva i donekle popravile stanje za predstojeću ranu sjetvu. Ozima žita se nalaze u dobrom stanju, kao i prezimljujuće voćne kulture i vinova loza. Ipak, za dalji rast i razvoj usjeva, kao i za sjetvu novih, neophodne su nove, značajnije kiše.
Tokom proteklih dana agrometeorološki uslovi su pogodovali pojavi simptoma biljnih bolesti. Na usjevu ječma, primijećeni su simptomi mrežaste pjegavosti lista ječma, a na usjevima pšenice prisutni su simptomi sive pjegavosti lista pšenice.
Porast dnevnih vrijednosti temperatura zraka doveo je do pojave prvih jedinki biljnih ušiju na usjevima pšenice. Kod voćarskih kultura u zasadima kruške došlo je do intenzivnog polaganja jaja kruškine buhe.
Što se tiče biljnih bolesti kod nektarine i breskve koje su u fazama bubrenja pupoljaka i u vlažnim uslovima može doći do ostvarenja infekcije gljivom prouzrokovačem kovrdžavosti lista breskve. Sa porastom temperatura prve padavine mogu stvoriti povoljne uslove za infekciju ovog patogena.
Visoke dnevne temperature u prethodnom periodu dovele su do izlaska obične repine pipe. U toku je i naseljavanje odraslih jedinki žitne pijavice na usjeve ozimih strnina i početak polaganja jaja.
Tagovi
Autorica