Preporuka je da se na njive ne ide između 10 i 18 sati, a s pivom nikako! Do kraja mjeseca će biti još toplije!
Za kompletnu Bosnu i Hercegovinu, zbog visokih temperaturnih vrijednosti aktiviran je narandžasti meteoalarm. Upozorenje je na snazi do kraja ove sedmice, 14. jula, ali nema najavljenih promjena ni u danima koji dolaze nakon, što znači da biste trebali poduzimati mjere zaštite i prekidati aktivnosti na otvorenom u najtoplijem dijelu dana.
"Ali posao se mora završiti", kažu poljoprivrednici kojih uprkos vrućinama ovih dana vrijedno rade na svojim poljima. Jedan od njih je i Fedahija Hrnjić iz Sapne koji se bavi uzgojem muznih krava, ovaca i proizvodnjom žitarica. Vremena za odmor nema, jer proizvodnja ne može da čeka. U ponedjeljak je završio sa žetvom, a budući da pruža i usluge baliranja i prijevoza, kako kaže, radi svaki dan.
"Svi pitaju kako izdržiš, svako leti u hlad, kud je vruće, kud i u traktoru mašina grije, ali ne žalim se, mogu i višu toplotu da podnesem. Nema kod mene pauze, nisam ja u Vijeću ministara da izmišljam", kaže ovaj farmer, kojem su vremenske nepogode prošlog mjeseca prepolovile rod pšenice na polovini parcela.
Ukupno je zasijao pšenicu na 2,5 hektara. Riječ je usitnjenim parcelama pa je, priča nam, teško procijeniti koliko tačno je stradalo, ali otprilike je riječ o polovini, odnosno šteta je na njivama između mjesnih zajednica Međeđa i Kobilići.
"Led je raspolovio rod pšenice na tim parcelama. Dok je na ovim gore prema Sapni stanje dobro i bilo je oko 500 kilograma po dunumu, nije kao prethodne godine, a tamo gdje je bilo leda je drastična razlika", priča nam.
Kada je situacija takva, nema mjesta za razmišljanje o vrućinama. Ujutro s poslom starta između pet i šest sati, namiri stoku i sjeda u mašinu.
"Navečer radim dok ne završim, nema radnog vremena. Nekad kad radim usluge pa domaćini kažu 'čekaj ja ne mogu po vrućini', a što se mene tiče ja bih išao. Ako je 37 stepeni temperatura, na limu se ne može ruka držati, ali meni ne smeta", navodi ovaj farmer.
Posjeduje četiri traktora, uglavnom Fiatove modele, nema ni klime ni ventilatora, ni hlađenje nikakvo. Kaže nam i da ne nosi šešir, niti bilo kakvu drugu zaštitu od sunca.
"Ja sam gologlav što bi rekao narod. Neki dan su me ponudili izvorskom vodom, ali su je ohladili u zamrzivaču pa to se ne može staviti u usta. Ja se rashlađujem normalnom izvorskom vodom. Na ovim temperaturama ne previše hladnu", dodaje.
Preporuke su to i Federalnog zavoda za javno zdravstvo, koji navode da teške fizičke poslove treba obavljati uz unos dovoljnih količina tekućine, najbolje ne previše hladne vode. Alkohol potpuno izbjegavajte, uključujući i pivo, radije birajte rashlađeno mlijeko i mliječne proizvode.
"Nosite lakšu, prozračnu i svijetlu odjeću koja odbija sunce. Prekidajte povremeno aktivnost i odmarajte se u hladovini. Gazirane slatke sokove i pića izbjegavajte", naveli su iz FZZJZ, dodavši da bez obzira na stepen aktivnosti, za vrijeme velikih vrućina potrebno je piti više vode čak i ako ne osjećate žeđ.
Kada posumnjati na sunčanicu i šta poduzeti?
- Najblaži oblik simptoma je omaglica ili vrtoglavica.
- Ako je osobi pozlilo, sklonite je u hlad, rashladite hladnom vodom ili oblozima.
- Ako je osoba ostala bez svijesti položite je na bok, rashladite i nemojte joj ništa davati na usta. Zovite ljekara.
- Ako je pri svijesti dajte joj piti ne previše hladne napitke ili vodu.
- Tokom dana so je najbolje nadoknaditi juhom.
Početkom jula toplotni uslovi su bili uglavnom povoljni za usjeve iz proljetne sjetve koji se nalaze u početnim fazama generativnog razvoja. Žetva ozime pšenice je u većini proizvodnih područja pri kraju, sa različitim kvalitetom i prinosima.
U prvoj polovini prve julske sedmice bilo je nestabilno vrijeme, koje je odgovaralo za pojavu biljnih bolesti, kao što su: pjegavosti lišća šećerne repe, sive trulež grožđa, pepelnica i plamenjače vinove loze. U drugoj polovini, vladali su povoljniji uslovi za pojavu biljnih štetočina.
Visoke vrijednosti temperature zraka pogoduju za intenzivniju pojavu druge generacije jabukinog smotavca, kao i polaganju jaja i piljenju larvi. Također, u zasadima šljiva u toku je polaganje jaja i intenzivno piljenje larvi druge generacije šljivinog smotavca. Što se tiče kruške tu se odvija piljenje larvi treće generacije obične kruškine buhe, navedeno je u sedmičnom agrobiltenu RHMZ RS.
Još jedan ovogodišnji toplotni val koji može negativno djelovati i na zdravlje stanovništva, počeo je u utorak, 9. jula. U nekim dijelovima naše zemlje, naročito na jugu, potrajat će najmanje desetak dana.
Kako u srednjoročnoj prognozi navode meteorolozi FHMZ-a, na jugu i sjeveru zemlje, dani će počinjati vrlo toplim jutrima, što znači da se temperatura tokom noći neće spuštati ispod 20 stepeni. Najviše dnevne vrijednosti temperature uglavnom između 32°C i 38°C. Moguće je da lokalno budu i iznad 39°C.
U periodu od 18. do 20. jula očekuju se i dalje stabilne vremenske prilike, ali sa nešto nižim temperaturama zraka. Od 20. jula prema raspoloživim prognoznim modelima temperature bi lokalno mogle biti iznad 40°C. Za sav navedeni period indeks UV zračenja je vrlo visok.
Fotoprilog
Tagovi
Autorica