Zadnje aktivnosti

Posljednje aktivnosti korisnika mogu vidjeti samo registrirani korisnici.

Online korisnici

Online korisnike Agrokluba mogu vidjeti samo registrirani korisnici.
Za potpune funkcionalnosti ovih servisa, prijavi se.

Promo

  • Agroprognoza
  • 27.03.2025. 14:00

Glavnina padavina tek dolazi: Službe izdale nova upozorenja!

Nestabilna atmosfera i promjenljive vremenske prilike prognoziraju se u našoj zemlji do kraja marta.

Glavnina padavina tek dolazi: Službe izdale nova upozorenja!
Foto: Armin Durgut/PIXSELL
  • 233
  • 27
  • 0

Glavnina padavina za veći dio Bosne i Hercegovine tek dolazi, upozorili su meteorolozi sa stanice BHMeteo. Od poslijepodnevnih sati 27. marta pa do subote ujutru talas intenzivne kiše donosi u prosjeku novih 50-80 l/m2. U brdsko-planinskim oblastima centralne i sjeverozapadne Bosne 100+ l/m2.

"Nešto manje padavina očekuje se na jugozapadu Bosne. Od subote ujutru prestanak glavnog talasa padavina, ali se nastavlja promjenjivo vrijeme uz lokalno kišu i pljuskove", navode iz BHMeteo.

Vanredno u tri kantona

Trenutno je vanredno hidrološko stanje na području Unsko-sanskog, Zeničko-dobojskog, Tuzlanskog i Kantona Sarajevo, objavila je u novom izvještaju Agencija za vodno područje rijeke Save. Padavine su uzrokovale porast vodostaja na većini vodomjernih stanica.

Situacija je najsloženija duž toka rijeke Bosne, gdje je došlo do lokalnog izlijevanja na području Visokog, Kaknja, Zenice i Maglaja.

Poplave u Visokom
Poplave u Visokom (Foto: Facebook/Mirza Ganić)

Izlijevanja su zabilježena i uz rijeku Krivaju na području Olova. Nizvodno od akumulacije Modrac poplavljene su poljoprivredne površine uz rijeku Spreču. S obzirom na prognozirane padavine i oticanje vodnog vala, očekuje se dodatni porast vodostaja na srednjem i donjem toku rijeke Bosne, kao i uzvodno ali i nizvodno od Modraca.

Vodomjerne stanice na rijeci Usori bilježe konstantan rast vodostaja, a s obzirom na meteorološke prognoze, moguća su plavljenja uz vodotok. U poslijepodnevnim i večernjim satima očekuje se porast vodostaja na Sani i Sanici kao i njihovim pritokama. Lokalno je moguće izlijevanje iz korita.

Padavine se očekuju i tokom sutrašnjeg dana, tako da postoji mogućnost plavljenja površina uz vodotoke I i II kategorije, odnosno pojave bujica na slivu Bosne, Sane i Vrbasa.

Kritično u Dobojskoj i Banjalučkoj regiji

Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srpske pozvalo je stanovništvo, institucije i privredne subjekte na dodatni oprez u narednim danima. Kako su saopćili, najveća količina padavina se očekuje u četvrtak i u petak u prvom dijelu dana u regionu: od zapada, preko šire Banjalučke regije ka Doboju i dalje ka istoku.

"Do petka 28. marta u pomenutim regijama očekuje se od 60 do 130 mm kiše, lokalno ponegdje i 150 mm kiše. Najveća količina padavina očekuje se u široj Dobojskoj i Banjalučkoj regiji. Na jugu Hercegovine očekuju se manje količine padavina. Također, vrlo obilne padavine se očekuju i u Federaciji BiH", navodi MPŠV RS.

Zbog očekivanih padavina, očekuje se značajan porast vodostaja na svim rijekama, pogotovo u slivu Ukrine, Usore, Bosne, Vrbanje, Vrbasa, Plive, Une i Sane. Očekuje se i nagli porast manjih i bujičnih vodotokova.

Vodostaji u porastu: Poplavljeno poljoprivredno zemljište na nekoliko područja

Na pomenutim riječnim slivovima očekuje se dostizanje redovnih i vanrednih kota odbrane od poplava kao i moguće izlivanje rijeka iz korita u nebranjeno područje.

Upute za građane

Federalna uprava za inspekcijske poslove pozvala je građane koji su na područjima na kojima postoji opasnost od poplava na oprez i poduzimanje potrebnih sigurnosnih mjera. Upute kojih se treba pridržavati u slučaju poplava:

  • vrijedne stvari podignite na povišena mjesta ili prostorije više spratnosti
  • pripremite pitku vodu I nemojte piti vodu iz česme jer može biti zagađena
  • budite spremni za moguću evakuaciju s torbom za hitne situacije
  • pratite sredstva javnog informisanja i slijedite upute nadležnih službi i postupajte prema njima. U slučaju evakuacije odmah postupite prema pozivu
  • ako zbog poplave niste u mogućnosti napustiti objekat u kome se nalazite, pokušajte se popeti na više spratove ako je potrebno i na krov i sačekajte pomoć
  • isključite glavne izvore struje, plina i vode
  • ako ste na otvorenom udaljite se od mjesta ugroženog poplavom
  • izbjegavajte hodanje kroz sve poplavne vode ako vam njihov nivo prelazi preko koljena
  • ne prolazite kroz vodu automobilom ili nekim drugim prevoznim sredstvom
  • ako ste se zatekli u vozilu i ne možete doći do sigurne pozicije odmah napustite vozilo i popnite se na povišeno mjesto
  • pomozite onima kojima je pomoć potrebna, posebno ugroženim osobama, bolesnim, djeci i osobama s invaliditetom
  • Nakon povlačenja vode ne koristiti svježu hranu, vodu ili lijekove za koje postoji mogućnost da su došli u dodir sa zagađenom vodom.
  • Ne koristiti vodu iz vodovodnih cijevi dok nadležne službe ne potvrde da je sigurna za upotrebu.

Zapamtite ili zapišite važne telefonske brojeve hitnih službi koji su na raspolaganju 24 sata: Operativni centar Civilne zaštite: 121; Policija: 122; Vatrogasci: 123; Hitna medicinska pomoć: 124; Pomoć na cesti: 1282/1285/1288.

Stabilizacija od 3. aprila

Prema srednjoročnoj prognozi FHMZ-a, nestabilna atmosfera i promjenljive vremenske prilike prognoziraju se u našoj zemlji do kraja marta. Ciklona sa centrom iznad južne Italije uslovit će padavine širom Bosne i Hercegovine, s tim da će najobilnije biti na zapadu, jugu i u centralnim predjelima naše zemlje. U ostalim dijelovima padavine su izgledne, ali umjerenog intenziteta i manjeg obima.

U Bosni se i tokom prva tri dana narednog mjeseca očekuje nastavak padavina, dok se potpuna stabilizacija vremena prognozira od 3. aprila. U Hercegovini će stabilno, sunčano i toplo vrijeme nastupiti već od 1. aprila i potrajati do kraja prognoznog perioda, 11. aprila.

Do 1. aprila očekuju se nešto niže temperature zraka. Minimalne vrijednosti u Bosni kretat će se između 4 i 9 °C, na planinama centralne i istočne Bosne između 0 i 5 °C, dok će u Hercegovini biti u rasponu od 8 do 13 °C. Maksimalne dnevne temperature iznosit će od 9 do 14 °C u Bosni, te od 13 do 16 °C u Hercegovini.

Natprosječno visoke temperature zraka očekuju se od 2. aprila. U Bosni će se jutarnje vrijednosti kretati između 9 i 14 °C, a u Hercegovini između 11 i 16 °C. Dnevne temperature u Bosni iznosit će od 16 do 20 °C, a u Hercegovini od 17 do 22 °C.


Tagovi

Poplave Padavine BHMeteo FHMZ Srednjoročna prognoza Upute za građane


Autorica

Selma Mujić

Više [+]

Diplomirani žurnalista i digitalni marketing menadžer, s višegodišnjim iskustvom u tv i web novinarstvu.