Spoj potreba iz agrara i rješenja IT-tehnologije stvaraju sisteme koji uveliko pomažu poljoprivrednicima. Takav jedan vrlo funkcionalan i jedinstven sistem je i ZOBLAK.
Sve je manji broj onih koji ne vjeruju da je spoj informacionih tehnologija i poljoprivrede spojiv, te da pruža izvanredne rezultate. Računari, tableti, smartphon-i, dronovi, razni senzori nisu u poljoprivredi više nešto novo već potreba. Kako u intenzivnoj tako i dopunskoj poljoprivrednoj proizvodnji jedan od osnovnih resursa je vrijeme. Poljoprivrednik mora mnogo vremena utrošiti da bi uradio sve agrotehničke mjere u procesu neke proizvodnje, i što je najvažnije uraditi to "na vrijeme" kada to proizvodnja ili uzgoj zahtijevaju.
Često zbog neblagovremenog djelovanja radi raznoraznih obaveza, neprepoznavanja potreba proizvodnje ili pogrešnih inputa proizvodnja postaje ugrožena. Međutim, u takvim momentima sve učestaliji pojam "precizna poljoprivreda" uveliko poboljšava poljoprivrednu proizvodnju. Spoj potreba iz agrara i rješenja IT-tehnologije stvaraju sisteme koji uveliko pomažu poljoprivrednicima. Takav jedan vrlo funkcionalan i jedinstven sistem je i ZOBLAK.
Zasadivši na porodičnom imanju oko 6 duluma maline, Amir Smajević ubrzo je shvatio da proizvodnja maline zahtijeva pravovremene agrotehničke mjere te je potrebno izdvojiti dosta vremena u toku sezone prvenstveno na zalijevanje. Pored dnevnih, privatnih i poslovnih obaveza briga oko malinjaka zahtijevala je slobodnog vremena i dosta odricanja i to, kao što Amir kaže, ne onda kada imaš slobodnog vremena, već onda kada to malina zahtijeva naročito kada joj je potrebna voda.
Inače po struci magistar elektrotehnike spojivši svoje dugogodišnje radno iskustvo i potrebe iz agrara, došao je na ideju da određene radnje na malinjaku, konkretno proces zalijevanja, automatizuje koristeći znanje i mogućnosti koje pružaju IT-tehnologije. Zajedno sa još dvojicom prijatelja još iz univerzitetskih dana, Adnanom i Senadom pokrenuo je start-up projekat nazvan "Zoblak" (Zeleni oblak, "zeleni" zato što se odnosi na green technology, a "oblak" zbog toga što se oslanja na cloudcomputing infrastrukturu), a u principu, radi se o primjeni IoT (Internet of Things) u poljoprivredi.
Prvo uspješno instaliranje i puštanje u rad Zoblak sistema Amir je sproveo na privatnom malinjaku, i skoro godinu dana poslije ispostavila se vrlo funkcionalna i jedinstvena ideja sprovedena u djelo.
Shvativši koje mogućnosti ovaj sistem pruža i potrebe koje farmeri imaju, ubrzo su po istom prinipu Zoblak sistem preorijentisali na peradarsku proizvodnju - uzgoj brojlera. U suštini, Zoblak je sistem koji omogućava kompletan i neprekidan nadzor i kontrolu farmi brojlera bez obzira na kojoj lokaciji se farmer nalazi, koristeći pametni telefon ili računar koji je spojen na internet neovisno o prvobitnoj instaliranoj opremi.
Upravo je i to osnovna prednost Zoblak sistema, pristup informacijama i zadanim parametrima, bilo gdje na zemaljskoj kugli da se nalazite uz internet vezu, naravno. Uz posjedovanje Internet priključka na lokacijama, farmer u svakom trenutku može vidjeti temperaturu i vlažnost zraka na jednom ili više mjesta u farmi, kratki video na zahtjev koji daje informacije o stanju peradi i, ukoliko postoji zaposlenik, potvrdu izvršenja njegovih zadataka.
Imati informaciju ili određeno saznanje je velika prednost, ali imati na vrijeme informaciju je dupla prednost jer ostavlja mogućnost pravovremenog djelovanja što farmerima može biti od izuzetne važnosti. Podešavanjem dozvoljenog raspona temperature preko ZOBLAK sistema omogućava se alarmiranje pozivima i SMS porukama na do pet telefonskih brojeva u slučaju da temperatura ili vlažnost napusti optimalni raspon. To odgovornoj osobi omogućava da na vrijeme reaguje kako bi se spriječila eventualna uginuća pilića.
Pored ovih parametara, moguće je i pratiti promjene električnog napona (ispadanje faze, paljenje agregata) i alarmiranje u slučaju ispada te kontrolisati sve uređaje koji se kontrolišu prekidačem. Osim trenutnog stanja, Zoblak prikuplja "historijske" podatke o svim parametrima (temperatura, vlažnost, napon) omogućavajući naknadnu provjeru efikasnosti tehničkih i ljudskih resursa farme.
Nakon uspješnog prolaska prvog kruga takmičenja KATANA (EU Horizon 2020 projekat), ZOBLAK start-up ima priliku osvojiti novčanu nagradu od 100 000E. Druga runda takmičenja uskoro počinje, Amir i suosnivači Adnan i Senad vrijedno se spermaju za što bolju prezentaciju ideje i sistema ZOBLAK koji već na farmi brojlera funkioniše. Prva takva prilika će biti početkom mjeseca jula, tačnije od 7. do 9. u Stuttgartu, stoga investitori oprez, zeleni oblak stiže - budite spremni.
Foto: Zoblak, Video: Zoblak Channel
Tagovi
Autor