U martu nasad jagoda zahtijeva niz važnih agrotehničkih mjera kako bi biljke zdravo započele vegetaciju i osigurale dobar urod
Mart je ključan mjesec za pripremu i održavanje nasada jagoda, jer biljke izlaze iz zimskog mirovanja i započinju intenzivan rast. Kako bi se osigurao dobar prinos i zdravi plodovi, važno je pravovremeno obaviti niz agrotehničkih mjera. Sada je vrijeme da se provode radovi poput uklanjanja starog lišća, prihrane, malčiranja i zaštite od bolesti i štetočina.
Donosimo pregled najvažnijih proljetnih radova u jagodnjaku koji će doprinijeti obilnoj i kvalitetnoj berbi.
Uklonite svo suho lišće, propale i oštećene biljke kao i ostatke organskog materijala koji se nakupio tokom zime. Na ovaj ćete način spriječiti bolesti i štetnike, omogućiti bolju prozračnost te potaknuti zdrav rast biljke. Također, otkinite stolone koji iscrpljuju matični grm jagode. Pritom budite pažljivi da ne oštetite biljku.
Vrijeme je za početak zaštite u zasadima malina, kupina i borovnica
Ručno ili plitkim okopavanjem uklonite korov koji može crpiti hranjive tvari iz tla.
Ukoliko ga imate, provjerite sistem za navodnjavanje, ima li oštećenja, curi li negdje, treba li koji dio zamijeniti. Naime, miševi, ali i divljač, znaju napraviti popriličnu štetu, pa ukoliko ima oštećenih dijelova, zamijenite ih novima.
Između redova možete proći frezom kako biste uklonili korov i prorahlili tlo. Prorahlite i tlo oko biljaka kako biste poboljšali prozračnost korijena i smanjili zadržavanje vode, a ukoliko je korišten malč (slama, piljevina, crna folija), provjerite njegovo stanje i po potrebi dodajte novi sloj.
Primijenite azotna gnojiva kako biste potaknuli rast listova i cvjetnih pupoljaka (npr. KAN ili neko organsko gnojivo). One u svom početnom rastu trebaju dušik i kalij, a kasnije tokom rasta prihranjivanje jer imaju plitak korijen te su im potrebni i magnezij i kalcij.
Poželjno je dodati i kompost ili peletirani stajski gnoj za dugotrajniju ishranu biljaka.
Možete obaviti preventivno prskanje ekološkim sredstvima (npr. čaj od preslice ili koprive).
Provjeriti prisutnost štetočina poput grinja i lisnih uši te ih tretirati odgovarajućim insekticidima ili biološkim sredstvima.
Po potrebi dosadite nove sadnice kako biste popunili praznine.
Ako postoji rizik od kasnih mrazeva, pripremite zaštitne mreže ili agril foliju kako biste ih zaštitili.
Jeste li već sredili svoj jagodnjak? Pišite nam u komentare ispod teksta. Sretno i želimo vam obilnu berbu!
Povezana biljna vrsta
Tagovi
Autorica