Zadnje aktivnosti

Zadnje aktivnosti korisnika mogu vidjeti samo registrirani korisnici.

Online korisnici

Online korisnike Agrokluba mogu vidjeti samo registirani korisnici.
Za potpune funkcionalnosti ovih servisa, prijavi se.

Promo

  • Poljoprivreda
  • 24.11.2008.

Slavonski ovčari na mukama zbog vune

  • 3.112
  • 155
  • 0

U najistočnijoj hrvatskoj županiji ima više od 200 ovčara koji uzgajaju gotovo 20 000 ovaca. Međutim, malo tko od njih prodaje vunu ne samo zato što je u cijeloj Hrvatskoj samo jedno otkupno mjesto nego i što je cijena od kune i pol po kilogramu vune nimalo poticajna.

Andrija Matić, županijski pročelnik Upravnog odjela za poljoprivredu, kaže kako se povećava broj ovčara jer država isplaćuje poticaje za najmanje 10 grla, a ne kao ranije kada je minimun bio 20 grla.

Mala cijena

- Ovčarstvom se bavim godinu i pol i isplati se, jer svu janjad vrlo brzo prodam u Ivankovu i okolnim selima. Problem je kuda s vunom, jer ja sam već dva puta šišao ovce, a cijena od kune i pol za kilogram uopće nije motivirajuća da bih je uopće vozio na otkupno mjesto.

Mnogi ne prodaju vunu nego je spaljuju. Godišnje po ovci možete dobiti 5 kilograma vune pa sada izračunajte kakva nam je računica pri prodaji vune - kaže Alen Barić iz Ivankova koji je sa svoje 23 godine sigurno najmlađi ovčar u Hrvatskoj i uzgaja 200 ovaca.

On se nada kakvom povoljnom kreditu kako bi kupio još stotinjak ovaca i zemlju i time ispunio svoje planove. Dodaje kako ovce, osim što pasu na pašnjacima, rado ulaze u ovršena polja kukuruza, jer se u njima nađe rasutog kukuruza pa ishrana ne iziskuje velike troškove kao zimi kada valja osigurati na stotine bala slame i sijena.

- Od države dobivam poticaj od 92 kune po grlu, dok je poticaj za umatičena grla 300 kuna i takvo ovčarstvo se i te kako isplati, pogotovo ako se hrana ne mora kupovati - kaže Alen Barić koji u zakupu obrađuje 6 hektara zasijanih djetelinom, zobi i kukuruzom.

Cijena vune vrlo niska

Mario Žarko iz Ivankova ovčarstvom se bavi tri godine i ima stado od sto ovaca a vunu isporučuje otkupljivaču.

- Cijena nije isplativa, ali radije prodam vunu nego da ju spaljujem ili odvozim na odlagalište. Godišnje prodam 300 do 400 kilograma vune - kaže Žarko dodajući kako male ovčare pogađa smanjenje poticaja. Unatoč brojnim nedaćama koje prate slavonske ovčare, mnogi se slažu da potencijala za razvoj ovačarstva u tom kraju ima, no problem zbrinjavanja vune mora se riješiti.


Izvori

Večernji list

Izdvojeni tekstovi

Izdvojen oglas

KLUB

"Voda za mir", tema je ovogodišnjeg Svjetskog dana voda koji se obilježava 22. ožujka. Čak 2,2 milijarde ljudi živi bez pristupa zdravstveno ispravnoj vodi, a temeljni fokus obilježavanja ovoga dana je postizanje jednog od ciljeva održivog... Više [+]