Zadnje aktivnosti

Zadnje aktivnosti korisnika mogu vidjeti samo registrirani korisnici.

Online korisnici

Online korisnike Agrokluba mogu vidjeti samo registirani korisnici.
Za potpune funkcionalnosti ovih servisa, prijavi se.

Promo

  • Dezinfekcija supstrata
  • 17.02.2023. 07:30

Uzgoj presadnica: 4 načina dezinfekcije supstrata

Bilo da ste profesionalac ili amater, tehnike dezinfekcije su iste, a možemo ih podijeliti na fizičke i kemijske. Cilj je da se unište bakterije, virusi, gljivice, ličinke i jaja štetnika

Foto: Depositphotos/dekazigzag
  • 1.650
  • 116
  • 0

U proizvodnji rasada povrća, cvijeća, začinskog i ljekovitog bilja značajnu ulogu igra supstrat. Od njega ovisi zdravlje, razvoj i rast mladih presadnica. Zbog toga je dezinfekcija obavezna mjera, jer on može sadržavati brojne uzročnike biljnih bolesti koji dovode do propadanja cjelokupne proizvodnje.

Bilo da ste profesionalac ili amater, tehnike dezinfekcije su iste, a možemo ih podijeliti na fizičke i kemijske. Cilj je da se unište bakterije, virusi, gljivice, ličinke i jaja štetnika. Kako je za ovu proizvodnju neophodna toplina i vlaga, stvaraju se optimalni uvjeti za njihov razvoj.

Dezinfekcija zagrijavanjem

Glavnu ulogu imaju visoke temperature. Postupak je dosta jednostavan, a koriste ga i hobisti i profesionalni proizvođači. Za male količine može nam poslužiti pećnica električnog štednjaka, dok za velike postoje različiti priručni ili namjenski uređaji. Potrebno je postići temperaturu od minimalno 70 do maksimalno 90ºC. Supstrat se prostre u tanjem sloju, oko 5 cm, i zagrijava oko 35 minuta. Poslije zagrijavanja neophodno je da prođe kraće vrijeme da se obnovi korisna flora.

Upotreba vodene pare

Para koja se dobiva kuhanjem vode može se koristiti za dezinfekciju zemljišta. Uzmite dovoljno veliku posudu i odgovarajuće sito ili posudu koja na dnu ima mrežu. Kada to radimo kod kuće, na dno sita se postavlja stara krpa, a zatim supstrat. Nemojte prepuniti sito jer ćete tijekom postupka morati promiješati sadržaj.

Zagrijavajte u većoj posudi koju ste napunili vodom do jedne trećine. Kada proključa, na vrh posude se postavi sito sa supstratom. Vodena para prolazi kroz njega. Postupak traje od 30 do 40 minuta, a zatim se hladi. Nedostatak ovog procesa je što se uništavaju i korisni mikroorganizmi, a prednost što ga zasićujemo vlagom. Provodi se dva tjedna prije sjetve kako bi dali vremena korisnim mikroorganizmima da se oporave. Ovo je osnovni način, a za veće količine koriste se bačve ili namjenski uređaji.

Od supstrata ovisi zdravlje, razvoj i rast mladih presadnica (Foto: Depositphotos/Denisfilm)

Tehnika zamrzavanja

Izlaganjem supstrata niskim temperaturama možemo postići vrlo dobre rezultate, ali su prisutne i mane ovakvog postupka. Obično je koriste amateri tijekom hladnih zima. Količina u vreći ne treba biti veća od 20 litara jer se tada proces neće odvijati u željenom pravcu. Možemo ih ostaviti na balkonu ili u dvorištu. U godinama sa snježnim pokrivačem vreće se mogu prekriti snijegom. Male količine se mogu upakirati u vrećice i staviti u zamrzivač.

Supstrat za presadnice: Koji je za sjetvu, koji za pikiranje? Kako ga napraviti?

Zamrzavanje će djelovati samo ako je temperatura od -15 do -20ºC i ako proces traje do sedam dana. Nakon toga vreće sa zemljom se unose u toplo te se ona slabije navlaži toplom vodom. To će pomoći kod aktiviranja patogena i formi štetnika. Poslije tjedan dana, on se ponovo zamrzava. Rezultati su najbolji ako se cijeli postupak ponovi tri do četiri puta ovisno od količine. Problem je što neće uništiti spore plamenjače, ali hoće korisne mikroorganizme. Zbog toga se ne primjenjuje za supstrate bogate organskim tvarima, humusom.

Dezinfekcija kemijskim sredstvima

U ovom se slučaju najčešće koriste fumiganti, sredstva u formi plina. Na tržištu se mogu pronaći proizvodi od raznih proizvođača, a svima im je zajedničko da se primjenjuju kada je temperatura iznad 15ºC. Osim što uništavaju štetne mikroorganizme, mnogi imaju i herbicidni karakter, unište sjeme korova.


Tagovi

Supstrat za sjetvu Dezinfekcija supstrata Zagrijavanje supstrata Parenje supstrata Suzbijanje štetočina Presadnice Proizvodnja presadnica


Autorica

Ranka Vojnović

Više [+]

Diplomirana inženjerka poljoprivrede s dugogodišnjim iskustvom u povrćarstvu, zaljubljenica u ekološku poljoprivredu i druge oblike alternativne poljoprivrede poput biodinamike i permakulture.

Izdvojeni tekstovi

Izdvojen oglas

KLUB

Hrvatska rosé vina osvojila 17 medalja Na najvećem specijaliziranom natjecanju za rosé vina na svijetu Concours Mondial de Bruxelles hrvatski vinari osvojili su17 medalja - 8 zlatnih i 9 srebrnih. Četiri zlatne medalje osvojile su dalmatins... Više [+]