Zadnje aktivnosti

Zadnje aktivnosti korisnika mogu vidjeti samo registrirani korisnici.

Online korisnici

Online korisnike Agrokluba mogu vidjeti samo registirani korisnici.
Za potpune funkcionalnosti ovih servisa, prijavi se.

Promo

  • Zaštita povrća
  • 01.07.2020. 09:00

Štitite povrće listovima rajčice, lukom i češnjakom te korovskim vrstama

Većina povrćarskih biljaka je u fazi intenzivnog rasta i početka plodonošenja. Neophodna je kontinuirana zaštita od štetnika, posebice plamenjače. Zanimljivo je da i korovi mogu pridonijeti zaštiti povrća.

Foto: Bojan Kecman
  • 2.941
  • 263
  • 0

Listovi rajčice odlični su kod suzbijanja lisnih uši. Samim otkidanjem listova ruke će se osjetiti na, ne baš, ugodan miris. Potapanjem lišća u vodu i stajanjem od nekoliko dana, dobivate sredstvo koje će otjerati štetne kukce, u omjeru s vodom od 2:10. Potrebno je dodati i pola decilitra jestivog ulja, kako bi se otopina duže zadržala na površini lisne mase.

Dovoljno je prskati jednom tjedno, a koristi se za suzbijanje ovih štetnika i na svim drugim povrtnim vrstama. Još intenzivniji efekt dobiva se miješanjem s crvenim lukom. Lukovica je dobra i za suzbijanje lisnih buha.

Crvenim lukom i češnjakom protiv plamenjače i grinja

Drugo sredstvo za kontrolu štetnika i borbu protiv plamenjače je otopina crvenog luka i češnjaka. Osim mirisa koji odbija štetne organizme, lukovi su dobri i u suzbijanju insekata jer, između ostalog, češnjak sadrži alicin i sumpor koji su odlični u borbi protiv grinja. Mogu se koristiti i glavice i listovi.

Plamenjača je najopasnije oboljenje rajčice i krastavca. Idealno rješenje za njeno sprječavanje je domaće, nekuhano mlijeko. Ipak još bolji rezultati postižu se kada se, nakon prskanja mlijekom, listovi i stabljike prskaju i vodom u kojoj su potopljeni crveni luk i češnjak. Doza je također 2:10, odnosno, dvije litre ovog sredstva u 10 litara vode. Dovoljno je po kilogram obje vrste luka staviti u bačvu od 100 litara vode, ali izrezanog, da se brže otope. Povremeno miješajte i počnite s korištenjem nakon dva do tri dana. Kada sredstvo odstoji mjesec dana ili više, bit će još jače i efikasnije.

Neugodnog je mirisa, ali daje rezultate

Sredstvo se može koristiti i u borbi protiv plamenjače graha koji je na otvorenom, u većini krajeva, u fazi cvjetanja. Ako vidite žute listove biljke, naročito donje, pri zemlji, to je znak da se pojavila bolest. Otkinite ih i zatim tretirajte prvo otopinom s lukovima ili mlijekom. Isti učinak je što god prvo upotrijebite.

U početnim fazama rasta koristite koprivu

Zapamtite da je važno povrću dati što više hranjivih tvari. Samo stabljike idealno opskrbljene neophodnim elementima mogu se uspješno izboriti s bolestima i patogenima. U početku odnosno u početnim fazama rasta, koristite koprivu i gavez zbog dušika, fosfora i kalija, u omjeru 2:10. Pred cvjetanje možete uzeti i bor u poljoprivrednim apotekama, ali sredstva na bazi bora, koja su dozvoljena u ekološkoj proizvodnji. Ako ih ne možete pronaći, u svakom slučaju, tu su pčele koje će odraditi većinu posla. Bor se preporučuje ako je hladno i kišno vrijeme pa nema leta pčela.

Koprivino gnojivo odlično djeluje na biljke, a od nje se pravi i insekticid

Mješavina hajdučke trave i maslačka jača povrće

Jedno od sredstava koje pomaže u jačanju povrća je mješavina hajdučke trave i maslačka. Hajdučka trava dezinficira površinu lista, a maslačak sadrži i bakar koji djeluje na lisne uši i gusjenice. Sadrži i kalcij, saponine, tanine i željezo. Nakon cvjetanja i oplodnje i u fazi rasta ploda, jednom tjedno tretirajte povrće i domaćim nekuhanim mlijekom, sodom bikarbonom i jestivim uljem, zbog kalcija i zaštite od bolesti, naročito plamenjače.


Povezana biljna vrsta

Češnjak

Češnjak

Sinonim: Bijeli luk | Engleski naziv: Garlic | Latinski naziv: Allium sativum L. ssp. vulgare Kuzn.

Smatra se da su češnjak prvi počeli uzgajati Egipćani te je odigrao važnu ulogu u njihovoj kulturi. Smatrali su ga svetom biljkom te se često pronalazio u grobnicama faraona. Zbog... Više [+]

Tagovi

List rajčice Crveni luk Češnjak Domaće mlijeko Plamenjača Hajdučka trava Preparat od maslačka Tretirajte povrće Prirodni preparati


Autor

Bojan Kecman

Više [+]

Diplomirani inženjer poljoprivrede, specijaliziran za integralnu i ekološku proizvodnju i zaštitu voća i povrća. Također se bavi voćarstvom, uzgaja kruške, šljive i crveni ribizl.

Izdvojeni tekstovi

Izdvojen oglas

KLUB

Svi su uranili ove godine.