Ogroman požar između Kikinde i Mokrina "progutao" je oko 30 hektara pšenice pred žetvu...
Požar je brzo bio lokalizovan, gašenje je dugo trajalo a materijalna šteta je ogromna.
Rovac na Fruškoj gori.
Prijatelj ribolovaca, a štetan u bašti.
#rovac #insekti #fruskagora
Malo male prakse :)
#hirurgija #veterina
Nakon povrede, mališi smo obezbedili dalji kvalitetan život. Nakon osteosinteze sa titanijumskim implantima pomeranac je potpuno ozdravio i veseo se vratio svojim vlasnicima. :)
Veliki je izbor domaćih proizvoda na 89. Novosadskom sajmu. Osim trajnih i polutrajnih proizvoda od mesa tu su i nezaobilazni mlečni specijaliteti, delikatesi za prave hedoniste.
Pozivnica Poljoprivrednog fakulteta na 89. Međunarodni poljoprivredni sajam :)
Porodica na okupu😊 Populacija divljih pataka na Šodrošu je bogatija sa ovim mladim primercima🦆
Ušni šugarac je parazit koji izazva jedno od najčešćih oboljenja uha kod pasa. Ova vrsta nastanjuje spoljašnji ušni kanal vašeg ljubimca i vrlo se lako prenosi sa životinje na životinju, a retko i sa životinje na čoveka. Ovo oboljenje je ne... Više [+]
Ušni šugarac je parazit koji izazva jedno od najčešćih oboljenja uha kod pasa. Ova vrsta nastanjuje spoljašnji ušni kanal vašeg ljubimca i vrlo se lako prenosi sa životinje na životinju, a retko i sa životinje na čoveka. Ovo oboljenje je nešto prisutnije kod pasa rase koker španijeli, labradori, zlatni retriveri, seteri, vesti, maltezeri, bišoni, itd.
Redovna higijena ušiju smanjuje mogućnost pojave šugarca!
Čaga (lat. Inonotus obliquus) parazitska je gljiva na brezi koja nalikuje izgoreloj izbrazdanoj kori. Raste u šumama breze delom Severne i Istočne Evrope, Rusije i Koreje. Najzastupljenija je u tradicionalnoj ruskoj i istočnoevropskoj medic... Više [+]
Čaga (lat. Inonotus obliquus) parazitska je gljiva na brezi koja nalikuje izgoreloj izbrazdanoj kori.
Raste u šumama breze delom Severne i Istočne Evrope, Rusije i Koreje. Najzastupljenija je u tradicionalnoj ruskoj i istočnoevropskoj medicini.
Hiljadama godinama čaga se koristi delom Evroazije, gde je zbog svoje lekovitosti bila poznata i pod nazivima "dar od Boga“ i "kraljica bilja“.
Ova parazitska gljiva uništava stanice raka, leči artritis i podmlađuje organizam.
Sa ciljem da promoviše i posebno istakne neuporedivu vrednost zdravlja, Svetska zdravstvena organizacija odredila je i osmislila obeležavanje Svetskog dana zdravlja. Bilo je to pre više od sedamdeset godina, tačnije 1949. godine, s tim što... Više [+]
Sa ciljem da promoviše i posebno istakne neuporedivu vrednost zdravlja, Svetska zdravstvena organizacija odredila je i osmislila obeležavanje Svetskog dana zdravlja. Bilo je to pre više od sedamdeset godina, tačnije 1949. godine, s tim što se 7. april kao Svetski dan zdravlja obeležava počev od 1950. godine.
Povodom Svetskog dana zdravlja širom sveta započinju različite promotivne aktivnosti koje ukazuju na ozbiljnost aktuelne teme, ali i iniciraju neophodne aktivnosti da se problemi očuvanja javnog zdravlja prevaziđu.
Čuvajmo zdravlje, planetu, čuvajmo životnu sredinu!
Uzimanje uzoraka mleka mlečnih krava na farmi u Magliću. Pre dve nedelje ustanovljen mastitis kod nekoliko grla. Započeta je terapija, krave pokazuju znakove poboljšanja.
Velika zahvalnost menadžmentu Poljoprivrednog fakulteta i Departmana za veterinarsku medicinu u Novom Sadu, kao i direktoru Departmana, profesoru Ivanu Stančiću na ukazanom poverenju i potpisanom "sporazumu o saradnji" između Departmana za... Više [+]
Velika zahvalnost menadžmentu Poljoprivrednog fakulteta i Departmana za veterinarsku medicinu u Novom Sadu, kao i direktoru Departmana, profesoru Ivanu Stančiću na ukazanom poverenju i potpisanom "sporazumu o saradnji" između Departmana za veterinarsku medicinu i Udruženja veterinara praktičara Srbije.
Siguran da će potpisani sporazum unaprediti i dosada odličnu saradnju na doedukaciji koleginica i kolega u Srbiji, prezentujući najsavremenija dostignuća u svim oblastima veterinarske medicine, kao struke od javnog značaja.
Jer veterinar je jedina garancija dugovečnosti kućnih ljubimaca i ostvarivanja najboljih proizvodnih rezultata na poljoprivrednim gazdinstvima.
(foto: www.uvp.rs )
Patuljasti zec je vrlo popularan kao kućni ljubimac. Pre nego što se odlučite da nabavite zeca bilo bi poželjno da se dobro informišete na koji način možete brinuti o njemu kako biste mu obezbedili dug i srećan život. Upoznajte našeg malog... Više [+]
Patuljasti zec je vrlo popularan kao kućni ljubimac.
Pre nego što se odlučite da nabavite zeca bilo bi poželjno da se dobro informišete na koji način možete brinuti o njemu kako biste mu obezbedili dug i srećan život. Upoznajte našeg malog prijatelja iz ambulante, lavoglavog kunića.
Kralj zečeva, baš kao i kralj životinja, karakterističan je po svojoj grivi, koja mu daje gracioznost i unikatan izgled.
Ovaj zec može da teži do 1,3 kg, i veoma je mali, što ga takođe čini pogodnim za ljude sa manjim kućama i stanovima. Životni vek ove rase je do 10 godina.
U toku je Foto konkurs pod nazivom "Voda", koji je inicirao Departman za uređenje voda, Poljoprivrednog fakulteta u Novom Sadu, namenjen srednjoškolcima 3. i 4. godine, svih profila. Da bi učestvovali potrebno je da pošalju fotografiju na k... Više [+]
U toku je Foto konkurs pod nazivom "Voda", koji je inicirao Departman za uređenje voda, Poljoprivrednog fakulteta u Novom Sadu, namenjen srednjoškolcima 3. i 4. godine, svih profila. Da bi učestvovali potrebno je da pošalju fotografiju na kojoj će voda biti u prvom planu na [email protected]
Inspiraciju može predstavljati voda u životnoj sredini – vodotoci, stajaće vode; agregatna stanja vode – led, para, tekuća voda; osobine vode, npr. površinski napon, rastvaranje supstanci i dr.
Konkurs je otvoren do 15.03.2022. godine.
Detaljne informacije o Konkursu dostupne su i na Facebook i Instagram stranicama Departmana za uređenje voda Poljoprivrednog fakulteta u Novom Sadu.
(foto: Departman za uređenje voda)
Na teritoriji Deliblatske peščare zasađeno je 2.000 stabala hrasta medunca, autohtone vrste za ovo područje, čime se nastavilo intenzivno pošumljavanje ovog lokaliteta. Samo od januara ove godine do danas pošumljeno je 15 hektara novih šuma... Više [+]
Na teritoriji Deliblatske peščare zasađeno je 2.000 stabala hrasta medunca, autohtone vrste za ovo područje, čime se nastavilo intenzivno pošumljavanje ovog lokaliteta.
Samo od januara ove godine do danas pošumljeno je 15 hektara novih šuma. Osim dva hektara hrasta medunca, zasađeno je i 13 hektara topole.
Zahvaljujući merama nege i pošumljavanjima Šumska uprava pod vođstvom Borislava Trajkovskog je realizovala pošumljavanje na području od 27 hektara u poslednje dve godine.
(foto: B.Trajkovski)
Erazmus+ je program Evropske unije koji obezbeđuje finansiranje projekata za saradnju u oblasti obrazovanja i usavršavanja, mladih i sporta, u cilju unapređenja Evropskog obrazovnog prostora. Objavljeni konkurs odnosi se na odlazeće student... Više [+]
Erazmus+ je program Evropske unije koji obezbeđuje finansiranje projekata za saradnju u oblasti obrazovanja i usavršavanja, mladih i sporta, u cilju unapređenja Evropskog obrazovnog prostora.
Objavljeni konkurs odnosi se na odlazeće studentske mobilnosti Poljoprivrednog fakulteta u 13 partnerskih institucija širom Evrope. Rok prijave je 04. mart 2022. godine i sve potrebne informacije možete pronaći ovde:
https://www.uns.ac.rs/index.php/konkursi-a/erazmus/ka103/7644-konkurs-ka103-2022
(foto: https://www.uns.ac.rs )
Čovek se zarazi trihineom kada pojede termički nedovoljno obrađeno meso ili proizvode od mesa sušenih na dimu, poreklom od životinja zaraženih larvama.
Koje su bolesti koje životinja može da prenese čoveku i obrn...
Zoonoze su infekcije i oboljenja životinja čiji se uzročnici u prirodnim uslovima mog...
Puh orašar (Muscardinus Avellanarius) je ugrožena vrsta. Najčešći razlog njihove ugroženosti su destrukcija šumskih staništa, krčenje grmlja radi širenja obradivih poljoprivrednih površina, ali i zbog korišćenja pesticida na poljoprivrednim... Više [+]
Puh orašar (Muscardinus Avellanarius) je ugrožena vrsta. Najčešći razlog njihove ugroženosti su destrukcija šumskih staništa, krčenje grmlja radi širenja obradivih poljoprivrednih površina, ali i zbog korišćenja pesticida na poljoprivrednim površinama. Zbog toga su se puhovi prilagodili životu na tavanima kuća u seoskim naseljima u blizini šumskih područja. U nekim zemljama se ranije držao kao kućni ljubimac, međutim danas je to zabranjeno zbog njihove ugroženosti. Kao prirodna retkost Srbije proglašen je za strogo zaštićenu vrstu.
Na imanju u blizini Zrenjanina je pronađen glodar koji se zaglavio. Vlasnica ga je ubrzo spasila i pozvala pomoć radi identifikacije vrste. Nakon što je ustanovljeno da je reč o puhu orašaru, bezbedno je vraćen u prirodu. :)
(foto: Emilia V.)
"Beloblatska kobasica“ manifestacija održava se osmi put, sada već tradicionalno i traje dva dana u selu Belo blato nadomak Zrenjanina. Danas, prvog dana organizovano je takmičenje u svinjokolju na starinski način baš kako se radilo nekada... Više [+]
"Beloblatska kobasica“ manifestacija održava se osmi put, sada već tradicionalno i traje dva dana u selu Belo blato nadomak Zrenjanina.
Danas, prvog dana organizovano je takmičenje u svinjokolju na starinski način baš kako se radilo nekada u ovom delu Vojvodine. Domaćini će gostima ponuditi sveže pečene kobasice, čvarke, džigericu sa belim lukom, tradicionalni beloblatski svinjski paprikaš, švarglu i krvavicu, a sve to uz kiseli kupus, rakiju, vino i domaće kolače.
U nedelju, centralni događaj je ekipno takmičenje u pravljenju svežih domaćih kobasica. Pored toga, biće organizovane prodajne izložbe suhomesnatih proizvoda, alata i pribora za svinjokolje. Gostima će biti ponuđeni i rakije, vina, sirevi, slatkiša, med, proizvodi starih zanata.
Bogat kulturno umetnički i muzički program odvijaće se na centralnoj bini u velikom party šatoru posebno uređenom za ovu priliku.