Zadnje aktivnosti

Zadnje aktivnosti korisnika mogu vidjeti samo registrirani korisnici.

Online korisnici

Online korisnike Agrokluba mogu vidjeti samo registirani korisnici.
Za potpune funkcionalnosti ovih servisa, prijavi se.

Promo

  • Zelena stjenica
  • 10.07.2021. 12:00

Stjenice ne podnose začine, otjerajte ih mentom, cimetom i češnjakom

Ovi dosadni kukci predstavljaju sve veću prijetnju uzgajanim biljkama, posebice povrću i voću. Štete su najviše izražene tijekom sušnih perioda, kao što je ovaj.

Foto: Bojan Kecman
  • 4.385
  • 251
  • 0

Nisu sve stjenice opasne, ima ih i korisnih. Međutim, štetu nanose zelena (lat. Nezara viridula), smeđa mramorna (lat. Halyomorpha halys) i donekle smeđa stjenica (lat. Coreus marginatus). Ovi kukci donedavno nisu predstavljali veliki problem. Ima ih porijeklom s ostalih kontinenata pa im je trebao određeni period prilagođavanja na naše agroekološke uvjete.

Pojavljuju se od lipnja pa sve do kraja vegetacije. Ubadaju pokožicu plodova nakon čega dolazi do stvaranja sitnih okruglastih svijetlih pjega koje mogu izazvati i truljenje plodova. Posebice je to izraženo na rajčici. I plodovi voća - jabučastog, koštuničavo, bobičastog, također gube na kvaliteti. Na listovima povrća dolazi do gubljenja klorofila, pojave rupica ili sive mrežice na površini.

Prošle godine jedan veliki proizvođač povrća nikako nije mogao suzbiti zelenu stjenicu. Koji god insekticid da je koristio, uspjeha nije bilo. I to je najveći problem s tim štetnicima odnosno, to što su razvili veliku otpornost na insekticide. No, uspio ih se riješiti primjenom sredstava koja nisu otrovna. Rješenje je u začinima. Upotrijebio je mljeveni čili i alkoholni ocat. Sam češnjak nije dao dobre rezultate dok su čili i ocat odradili posao.

Simptomi napada na listovima povrća

Zapamtite, stjenice luče neugodan miris koji im služi za obranu od neprijatelja. Jedini način da ih otjerate je da tretirate biljke sredstvima čiji miris ne podnose. Osim navedenih začina, korisna je i menta.

Čaj od mente, ali ne iz vrećice

Napravite dvije do tri litre čaja od mente, ali ne iz filter vrećica. Pomiješajte ovu količinu čaja sa sedam do osam litara vode i tretirajte tom smjesom povrće. Za voće će vam trebati veća doza. Jedan od začina čije mirise stjenice ne vole je i cimet. Dovoljno je da 100 grama navedenog začina stavite u kantu od deset litara napunjenu vodom. Ostavite jedan dan, povremeno miješajte i od te količine također dvije do tri litre stavite u prskalicu od deset litara.

Pazite, cimet je gust i morate dobro procijediti tekućinu kako se ne bi začepile dizne na prskalici. Prskanje obavite tri do četiri dana nakon tretmana sa mentom. Možete prvo i cimetom pa onda mentom, svejedno je.

Postoji još mnogo kombinacija. Možete kombinirato čili i ocat s devet posto alkohola zajedno s mljevenim paprom, cimetom, ljutom paprikom, češnjakom i crvenim lukom. Kada koristite više sredstava količine nisu previše važne. Možete upotrijebiti 50 ili 100 grama začina u kante od 10 ili 15 litara vode, ostaviti dan, dva i prskati. Najvažnije je da se njihov miris osjeti u zraku nakon tretmana. Poželjno je to izvoditi ujutro ili navečer da pčele mogu vršiti oprašivanje. Nema dokaza o tome da one ne oprašuju (naročito povrće) ako se koriste začini za zaštitu od stjenica.

Možete dodati pivo ili ulje

Preventiva začinima lakša je kod povrćarskih vrsta. Za voće treba više i sredstava i procjeđivanja zbog čega malo koji proizvođač želi primjenjivati ove prirodne preparate. Dokazano djeluju na grinje i krvavu uš (češnjak), savijača (biber, pelin i čili), kruškinu buhu (crveni luk, čili, ocat), cvjetojeda i osice (lukovi, čili, ljuta mljevena paprika), ali i brojne druge.

Učinak je naročito dobar ako nema kiše nekoliko dana nakon tretiranja. Može se dodati i malo piva ili jestivog ulja da se začini duže zadrže na površini.


Tagovi

Nezara viridula Smeđa mramorasta stjenica Smeđa stjenica Čili paprike Menta Cimet Tretiranje povrća Začini


Autor

Bojan Kecman

Više [+]

Diplomirani inženjer poljoprivrede, specijaliziran za integralnu i ekološku proizvodnju i zaštitu voća i povrća. Također se bavi voćarstvom, uzgaja kruške, šljive i crveni ribizl.