Zadnje aktivnosti

Zadnje aktivnosti korisnika mogu vidjeti samo registrirani korisnici.

Online korisnici

Online korisnike Agrokluba mogu vidjeti samo registirani korisnici.
Za potpune funkcionalnosti ovih servisa, prijavi se.

Promo

  • Copernicus
  • 09.08.2022. 15:00

Toplinski val u Europi mjestimično rušio srpanjske rekorde svih vremena

Ovogodišnji srpanj je jedan od tri najtoplija koja su zabilježena.

Foto: Depositphoto/filmfoto
  • 1.626
  • 69
  • 0

Sedmi mjesec 2022. godine bio jedan od tri najtoplija srpnja ikada zabilježena, pokazuju podaci u mjesečnom biltenu Službe za klimatske promjene - Copernicus. Dugotrajni toplinski val je krenuo od Portugala i Španjolske, a nastavio se prema sjeveru i istoku, zahvatio je Francusku, Veliku Britaniju, srednju Europu i Skandinaviju.

Na području pogođenih regija srušeni su srpanjski rekordi svih vremena. Temperature iznad 40°C zabilježene su u dijelovima Portugala, Španjolse, Francuske i Ujedinjenog Kraljevstva. Na Pirenejskom poluotoku je zabilježen veliki broj dana s maksimalnim vrijednostima iznad 35°C.

Ekstremne vrijednosti

Za očekivati je, navodi se, da će razdoblja ekstremno visokih temperatura biti češća i duža kako se globalne vrijednosti i dalje povećavaju.

"Toplinski valovi predstavljaju ozbiljne rizike za ljudsko zdravlje i mogu povećati intenzitet i dugotrajnost mnogih drugih katastrofalnih klimatskih događaja", rekla je viša znanstvenica za Copernicus, Freja Vamborg. Istaknula je kako to uključuje požare na otvorenim prostorima i suše, koji imaju utjecaj na društvo i na prirodne ekosustave.

Prosječne dnevne maksimalne i minimalne temperature (ožujak-kolovoz) nad jugozapadnom Europom (Izvor: C3S/ECMWF)

"Suhi uvjeti iz prethodnih mjeseci u kombinaciji s visokim temperaturama i niskom količinom padalina mogu imati negativno djelovanje na poljoprivrednu proizvodnju i druge industrije, poput riječnog transporta i proizvodnje energije", dodala je ona.

Prosječna temperatura površinskog zraka za prethodni mjesec je blizu 0,4°C iznad referentnog razdoblja 1991.-2020. godine, a neznatno je hladniji od srpnja 2019. i neznatno topliji od podatka iz 2016. godine. Ovaj val je donio rekordne vrijednosti u zapadnim i sjevernim dijelovima Europe.

Novi rekordi

U srpnju je opseg antarktičkog morskog leda dosegnuo najnižu vrijednost u četrdesetčetvorogodišnjem bilježenju satelitskih podataka. Iznosio je sedam posto ispod prosjeka, što je i znatno ispod prethodnog rekorda.

On je, također, bio iznad niskih srpanjskih vrijednosti viđenih u razdoblju 2019. - 2021. godine, odnosno četiri posto ispod prosjeka.

Kada su u pitanju hidrološki uvjeti ovogodišnje vrijednosti su oborile lokalne rekorde niske količine oborina na zapadu i suše na nekoliko lokacija na jugozapadu i jugoistoku Europe. Mjesec je bio sušniji od prosjeka što je djelovalo na lokalno gospodarstvo i olakšalo širenje i intenziviranje požara na otvorenim prostorima.


Tagovi

Coprenicus Mjesečni bilten Toplinski val Srpanj Suša


Autorica

Ranka Vojnović

Više [+]

Diplomirana inženjerka poljoprivrede s dugogodišnjim iskustvom u povrćarstvu, zaljubljenica u ekološku poljoprivredu i druge oblike alternativne poljoprivrede poput biodinamike i permakulture.

Izdvojeni tekstovi

Izdvojen oglas

KLUB

Lipo Josipovo - lipa sva godina: Što još kažu narodne izreke?

Spomendan svetog Josipa obilježavamo danas, 19. ožujka. Uz ovoga sveca vezano je niz narodnih mudrosti koje služe kao svojevrsna prognoza vremena. Neke od njih objavljene...

Više [+]