Zadnje aktivnosti

Posljednje aktivnosti korisnika mogu vidjeti samo registrirani korisnici.

Online korisnici

Online korisnike Agrokluba mogu vidjeti samo registrirani korisnici.
Za potpune funkcionalnosti ovih servisa, prijavi se.

Promo

  • Opuncija
  • 23.10.2016. 12:00

Indijska smokva - kaktus koji obećava

U vrtu Krunoslava Tripala pored 200 biljaka raste i opuncija indijska smokva uvelike iskoristivih ukusnih plodova, i još nedovoljno poznata na kontinentu. Potječe iz porodice kaktusa pa je mnogi smatraju tek dekoracijom za vrt.

  • 2.862
  • 318
  • 0

Mravinac, primorski vrisak, rešetkastu mrežicu, majčinu dušicu, aroniju, žižule, mušmule ali i opunciju - indijsku smokvu, na svojem gospodarstvu broji Krunoslav Tripalo (39) iz mjestašca Krvavice općina Baška Voda u susjednoj Hrvatskoj. Osvjedočeni ljubitelj prirode u svojem rajskom vrtu ima oko 200-tinjak vrsta biljaka.

Opuncije indijske smokve (Opuntia ficus indica) višegodišnje su biljke iz porodice kaktusa Cactaceae. Ona je kaže tu "otkad zna za sebe", kao i ostale dvije vrste kaktusa koje ima : Opuntia bergeriana odnosno Opuntia ellisiana.

Plod indijske smokve

Okus indijske smokve poput kivija

Za razliku od potonje dvije, indijska smokva ima jestive plodove koji okusom podsjećaju na kivi. Biljka je to koja podnosi posolicu, sunčane dane, ali i one ispod ništice. Široka je dva, a visine pola metra koju svake godine podrezuje, a ona se rastući, formira (ot)puštajući svojevrsne grane, njih dvadesetak od čega su one jednogodišnje visine 25 centimetara, a širine 15.

Za razliku od hrvatskog, talijansko tržište Opuntia ficus indicu smatra egzotičnim plodom koji postiže visoku cijenu!

Indijska smokva ima bodlje koje nisu vidljive pa u radu s njom valja biti pažljiv i raditi u rukavicama. Voli sunce i to 24 sata, a sušu podnosi jer vodu crpi iz listova. Tlo u kojem raste doznajemo je glinasto, a sunce "dalmatinsko" što joj klimatski odgovara.

Po grmu kaktus daje šest kilograma ploda

Po grmu indijska smokva daje oko šest kilograma ploda koji su elipsastog oblika nalikom na jaja. U prosjeku su veličine 4 cm, a jedan plod broji i do stotinjak sjemenki.

Kada je o sjemenu riječ, ono je okruglo, zadebljano, veličine do 5 milimetara i boje bijele kave. Opuncija se sadi cijelu godinu iz lisnih rezica odnosno sjemenom. Sjeme (po)sadi u malu posudu i ostavlja ga na mjestu gdje ima topline i stalne vlage, a kada izraste nekoliko centimetara sadi ga u zemlju.

Biokovo

Opuncija je lijepog, žutog cvijeta koji procvjeta iz svojevrsne mahune sa pupom. Nakon par dana cvijet otpada, a mahuna (po)prima ljubičastu boju, što traje otprilike dva mjeseca, nakon čega su plodovi indijske smokve spremni za branje. Pulpa je ploda tvrda sa svojevrsnim nitima, koje nisu brojne, ali su mekane, boje su šljive i vodenaste. Sredinu ploda indijske smokve inače bogate C vitaminom (ima ga više od limuna) okružuju sjemenke veličine do 6 milimetara.

Jedna je to od biljaka koja uvelike privlači pčele, a kada je o štetnicima riječ naš sugovornik kaže kako ih "još nije zamijetio". Biljka mu ne prima posebnu prihranu, već je samo redovito zalijeva kao i ostale u svojem vrtu. Ističe kako je indijska smokva još uvijek mnogima nepoznata dok je oni koji je (po)znaju, smatraju samo dekoracijom vrta. Zato bi na njenoj popularizaciji trebalo raditi jer je opuncija uvelike iskoristiva vrsta.

Uzgoj na kontinentu u plastenicima

Uzgoj na kontinentu ističe Tripalo, mogao bi se odvijati u plastenicima uz odgovarajuće uvjete dok joj je jug odličan za uzgoj. Opuntia ficus indica potječe iz Meksika koji je i danas uzgaja plantažno, a u bližem nam susjedstvu egzotičnu smokvu vole Talijani gdje se kaže naš sugovornik broje stotine hektara njenih nasada.

Prinos po hektaru 20 tona, uz navodnjavanje i 30

Prinos po hektaru u prosjeku je 20 tona, a uz optimalni uzgoj i navodnjavanje biljka daje i 30 tona (u)roda. U trećoj godini rasta Opuntia može dati oko 10 kg ploda, a u petoj i do 35. Plodovi joj se kod nas rijetko mogu naći po trgovinama, dok se primjerice u Italiji indijska smokva prodaje kao egzotično voće uz visoke cijene. Postoji njenih više vrsta pa primjerice Sicilija broji sorte žutog, crvenog i bijelog mesa ficus indice, kaže naš sugovornik dodajući da se konzumira svježa (kora se u rukavicama uzdužno zareže i oguli kao kod smokve) ili prerađena (sok, marmelada, džem, sladoled). Plodovi sadrže oko 13% šećera, a biljka ima proteina, malo masti, vitamina A, B, C kao i minerala kalcija i željeza i dr.


Tagovi

Indijska smokva Kaktus Jestivi plodovi Uzgoj


Autorica

Snježana Kratz

Više [+]

Snježana ima bogato novinarsko iskustvo rada za razne medije. Fascinirana je eko proizvodnjom i zanimaju ju teme alternativnih kultura.

Izdvojeni tekstovi

KLUB

Na toplijim lokalitetima evidentiran je intenzivan porast vinove loze. Zbog najavljenog kišnog razdoblja poželjno je izvršiti preventivnu zaštitu vinograda jednim od pripravaka: Mikal flash, Mikal Premium F, Curzate F, Pergado F, Fantic F,... Više [+]